Prekvapenie v tímšprinte žien sa nekoná: Slovenky do finále nepostúpili

Slovenská bežkyňa na lyžiach Alena ProcházkováSlovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková Zdroj: TASR/Michal Svítok

PJONGČANG - Slovenské bežkyne na lyžiach Alena Procházková a Barbora Klementová nepostúpili na ZOH v Pjongčangu do finále tímového šprintu voľnou technikou. V rezorte Alpensia obsadili v prvom semifinále až 9. miesto so stratou 1:18,86 min na obhajkyne zlata Nórky v zložení Marit Björgenová, Maiken Caspersen Fallová. Z dvoch semifinále postúpilo do bojov o medaily spolu desať tímov. Slovenky obsadili celkovo 18. priečku.

V tímšprinte na 7,5 km čakalo na bežkyne spolu šesť úsekov, každý s dĺžkou 1,25 km. Semifinále rozbehla Procházková svižne, na prvej odovzdávke figurovala na siedmej pozícii so stratou necelých šesť sekúnd na Nórky. Klementová na druhom úseku sa ešte držala v kontakte s najlepšími (+8,1 s) a v polovici trate boli Slovenky na siedmej pozícii s mankom 14,3 s. Klementová ale na štvrtom úseku už začala výraznejšie strácať a odovzdávala ôsma (+37,1). Slovenská dvojica sa napokon v závere prepadla až na deviatu priečku, keď zdolala iba tímy Kazachstanu a domácej Kórejskej republiky.

"Nasadené sme boli ako posledné, snažili sme sa držať tempo s čelom. Prvé kolo sa nám to darilo, potom sme už strácali, aj keď tam ešte bol kontakt. Posledné kolo už bolo dosť náročné, aj so silami do záverečného stúpania. Chceli sme skončiť do ôsmeho miesta, aby sme mohli teoreticky postúpiť s časom. Boli sme deviate, ale obe sme sa snažili," povedala v cieli Procházková. Jej kolegyňa Klementová hodnotila: "Keď som videla štartovú listinu a boli sme na deviatom mieste, bola som z toho dosť nesvoja. Povedala som si, že ak zdoláme dve, tri, už to bude pre nás úspech. Osobne som celkom spokojná, ale nie som nadšená z pocitov na trati. V prvom kole sme ešte držali krok s najlepšími, ale ukázalo sa, že ostatné do toho nedali všetko a šetrili si sily do posledného, čo sa mne už nedalo. Prvé som išla naplno a potom mi už začali odchádzať."

Okrem topfavoritiek z Nórska si z prvého semifinále vybojovali priamy postup do finále aj Švajčiarky (Nadine Fändrichová, Laurien Van der Graaffová), s časom ešte Slovinsko a Nemecko. Druhé semifinále vyhrali Američanky Kikkan Randallová a Jessica Digginsová, ďalej sa prebojovali aj Švédky, OŠR, Fínky, Poľky a Francúzky.

Tímšprint žien voľnou technikou (6x1,25 km):

I. semifinále: 1. Nórsko (Marit Björgenová, Maiken Caspersenová Fallová) 16:33,28 min, 2. Švajčiarsko (Nadine Fändrichová, Laurien van der Graaffová) +6,55 s, 3. Slovinsko +6,64, 4. Nemecko +18,39 - všetci postúpili do finále, ... 9. Slovensko (Alena Procházková, Barbora Klementová) +1:18,86 min - nepostúpili zo semifinále

II. semifinále: 1. USA (Kikkan Randallová, Jessica Digginsová) 16:22,56 min, 2. Švédsko (Charlotte Kallová, Stina Nilssonová) +0,72 s, 3. Olympijské športovkyne z Ruska +2,07, 4. Fínsko +8,98, 5. Poľsko +12,63, 6. Francúzsko +17,84 - všetci postúpili do finále

Viac o téme: Alena Procházková ZOH 2018 Pjongčang Barbora Klementová