Adama Žampu stála chyba prvú desiatku, absolútna pohroma favoritov

Adam ŽampaAdam Žampa Zdroj: TASR - Michal Svítok

PJONGČANG - Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní Adam Žampa obsadil v slalome mužov na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu 24. miesto. Po prvom kole figuroval na 24. pozícii, no v druhom urobil v hornej časti veľkú chybu.

Podarilo sa mu zostať na trati a veľkú stratu rizikovou jazdou výrazne znížil, po svojom výkone sa zaradil na 3. priečku. V olympijskom slalome v Soči 2014 bol Adam Žampa šiesty. "Pred chybou aj po nej som mal rýchlu jazdu, celkom rýchlo som sa z chyby spamätal. Po tak obrovskej chybe som mal v cieli stratu len 33 stotín sekundy, asi som prišiel o prvú desiatku," povedal Adam Žampa pre RTVS.

Zlato si vyjazdil skúsený Švéd André Myhrer, striebro putuje do Švajčiarska zásluhou Ramona Zenhäuserna a bronz získal Rakúšan Michael Matt. Prekvapením je vypadnutie favorizovaného Marcela Hirschera už v prvom kole, druhé kolo nedokončil líder po prvej jazde Nór Henrik Kristoffersen.

Slalomy v Pjongčangu tak ovládli Švédi, keď pre Myhrerom triumfovala v najtočivejšej disciplíne aj jeho krajanka Frida Hansdotterová. Tridsaťpäťročný Myhrer sa medzi mužmi stal prvým švédskym olympijským víťazom v slalome od zlata legendárneho Ingemara Stenmarka v Lake Placid 1980.

Podľa RTVS sa Švéd vo veku 35 rokov a 42 dní stal najstarším medailistom v slalome mužov, doterajším rekordérom v tomto smere bol Rakúšan Mario Matt, víťaz zo Soči 2014. Myhrer pred štyrmi rokmi nedokončil druhé kolo slalomu, vo Vancouveri 2010 bol bronzový a v Turíne 2006 ho klasifikovali na 4. mieste

Matej Falat bol po prvom kole na 32. mieste, no druhé nedokončil. Andreasovi Žampovi patrila po prvej jazde 39. pozícia, druhá mu nevyšla a v konečnom účtovaní obsadil 35. priečku. Obe slalomové kolá dokončilo len 43 jazdcov zo 108 štartujúcich pretekárov.
Andreas Žampa

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE
Muži - slalom - po 2. kole: 1. André Myhrer (Švéd.) 1:38,99 min, 2. Ramon Zenhäusern (Švaj.) +0,34 s, 3. Michael Matt (Rak.) +0,67, 4. Clément Noel (Fr.) +0,71, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +0,73, 6. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +0,76, 7. Kristoffer Jakobsen (Nór.) +0,95, 8. Daniel Yule (Švaj.) +1,13, ... 24. Adam Žampa (SR) +3,28, 35. Andreas Žampa (SR) +14,59, Matej Falat (SR) nedokončil 2. kolo

Viac o téme: Marcel Hirscher Adam Žampa Henrik Kristoffersen Matej Falat André Myhrer