Slovensko delilo od medaily 65 stotín! V kútiku duše som verila, tvrdí Vlhová

Petra Vlhová v cieli slalomového kola v rámci kombinácie žien
Petra Vlhová v cieli slalomového kola v rámci kombinácie žien

ČONGSON - Krátko po skončení kombinačných pretekov zjazdárok na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu sa v Petre Vlhovej miešal pocit úľavy s nepokojom, že veľa jej nechýbalo k vytúženej medaile.

Dvadsaťdvaročná Liptáčka na piatom mieste zaostala o 65 stotín sekundy za bronzovou Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Po zjazdárskej časti pretekov jej patrila 13. priečka s mankom 3,21 s na vtedajšiu líderku Lindsey Vonnovú. Tá napokon slalom nedokončila a olympijskou šampiónkou sa stala Švajčiarka Michelle Gisinová.

"Neviem, či mám byť šťastná alebo nie. Trochu som si vylepšila chuť po tom mojom hroznom slalome. Chcela som podať dobrú jazdu, aby som bola najmä ja spokojná. Vedela som, že musím zájsť veľmi dobrý slalom, ak chcem pomýšľať na pódium. Som piata a už to nezmením. Bola to moja prvá kombinácia a tak to treba aj brať," povedala Petra Vlhová v cieli kombinačného slalomu. K slalomovej časti pretekov ešte podotkla: "Nebol jednoduchý, ale ani najťažší. Slalomárky mali predsa len výhodu oproti zjazdárkam. Keď som bola v cieli a čakala na ostatné ´baby´, kým skončia, nervozita by sa dala krájať. Sčasti som si to užívala, ale bola som aj dosť nervózna, lebo v kútiku duše som verila, že to vyjde."

Porovnanie špeciálneho slalomu v Jangpchjongu s tým kombinačným v Čongsone vyznelo z úst mladej Slovenky jednoznačne v prospech toho druhého, aj keď ani teraz sa nevyhla chybičkám. "Slalomová jazda bola dnes oveľa lepšia ako predtým, snažila som sa ísť na riziko. Boli tam drobné chyby, ktoré ma stáli pódium. Rýchlejšie bolo treba ísť v zjazde, lebo kombinácia je o dvoch disciplínach. Neviem to lepšie zhodnotiť hneď po pretekoch," pokračovala Vlhová.

Špekulatívnu otázku, či by pri lepšom a častejšom tréningu zjazdu počas sezóny nemohla v kombinácii "cinknúť" medaila, Vlhová nechcela veľmi komentovať. "Je ťažké trénovať všetky disciplíny počas roka, deň má iba 24 hodín. Ak by som to chcela zvládnuť celoplošne, potrebovala by som na tom byť dobre psychicky aj fyzicky. Musela by som byť každý deň na lyžiach a trénovať. Teba ísť na to postupne. V budúcnosti sa možno budeme viac koncentrovať na kombináciu," pripustila Vlhová.

Piatym miestom v alpskej kombinácii zverenka Livia Magoniho vyrovnala dosiaľ najlepšie slovenské výsledky v zjazdovom lyžovaní v histórii ZOH. Piata bola aj Jana Gantnerová-Šoltýsová v zjazde v Sarajeve 1984, Peter Jurko v kombinácii v Calgary 1988 a Adam Žampa rovnako v kombinácii v Soči 2014. "Ani som o tom nevedela, ale ja to neriešim. Zaujíma ma to, či som spokojná so svojím výkonom alebo nie. Po hroznom slalome sa teraz predsa len cítim lepšie," priznala Vlhová.

Najlepšia slovenská zjazdárka súčasnosti si ešte v Pjongčangu nemôže kompletne vydýchnuť. Čaká ju záverečné vystúpenie v sobotňajšej tímovej súťaži, zloženej z paralelných slalomových jázd miešaných tímov. Posledný raz sa tam spustí z kopca v súťaži, kde bude účinkovať aj jej viacročná "parťáčka" zo svahov Veronika Velez-Zuzulová. "Takto nad tým nebudem uvažovať, že posledný raz budeme spolu stáť na štarte. Budem sa snažiť užiť si to, budem rada, že tam budeme ako tím. Dúfam, že sa nám bude dariť. A či pôjdem zajtra trénovať? Jeden deň nechcem lyže ani vidieť," dodala Vlhová.


Tagy: Petra Vlhová ZOH 2018 Pjongčang

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA