Česká reprezentantka sa môže zapísať do histórie: Toto sa podarilo len štyrom športovcom

Ester Ledecká
Ester Ledecká

PJONGČANG - Ester Ledecká sa môže stať len piatym športovcom, ktorý na zimných olympijských hrách získa dve zlaté medaily v rôznych športoch. Pokiaľ po senzačnom triumfe v lyžiarskom superobrovskom slalome ovládne aj sobotňajší paralelný obrovský slalom na snouborde, bude po 90 rokoch prvou a treťou celkovo, kto dokázal zvíťaziť v rozdielnych odvetviach na jednej zimnej olympiáde.

Dve zlata na jedných hrách v odlišných športoch vyhrali v minulosti iba dvaja muži, obaja v severskej kombinácii a behu na lyžiach. Prvý uspel Nor Thorleif Haug na prvých zimných olympijských hrách v Chamonix 1924, kde vyhral okrem kombinácie preteky na 18 km a 50 km v behu. O štyri roky neskôr ho napodobnil krajan Johan Gröttumsbraaten, ktorý vo St. Moritzi zvíťazil v kombinácii a aj v behu na 18 km.


V iných športoch uspel taktiež Fín Heikki Hasu, víťaz severskej kombinácie vo St. Moritzi 1948 a štafety bežcov v Osle 1952. Ruska Anfisa Rezcovová slávila po šprinte v biatlone v Albertville 1992 a so štafetou bežkýň v Lillehammeri o dva roky neskôr.

Dvadsaťdvaročná Ledecká sa stala olympijskou víťazkou v sobotu, keď prekvapila triumfom v lyžiarskom superobrovskom slalome. V paralelnom obrovskom slalome na snouboarde je naopak najväčšou favoritkou. V sezóne vyhrala päť zo šiestich pretekov SP v tejto disciplíne, ktoré išla a z vlaňajška je majsterkou sveta i víťazkou seriálu.


Tagy: ZOH 2018 Ester Ledecká Prjongčang

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP Photo/Eddie Pells

DISKUSIA