Nemeckí reprezentanti triumfovali v súťaži družstiev, za nimi skončili Nóri a Rakúšania

Nemeckí reprezentanti Eric Frenzel, Johannes Rydzek, Vinzenz Geiger a Fabian Riessle
Nemeckí reprezentanti Eric Frenzel, Johannes Rydzek, Vinzenz Geiger a Fabian Riessle

PJONGČANG - Nemeckí reprezentanti Vinzenz Geiger, Fabian Riessle, Eric Frenzel a Johannes Rydzek časom 46:09,8 min triumfovali vo štvrtkovej súťaži družstiev, záverečných tretích pretekoch v severskej kombinácii na zimných olympijských hrách 2018 v juhokórejskom Pjongčangu, a získali zlaté medaily. Druhí skončili Nóri Jan Schmid, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber a Jörgen Graabak (+52,7 s), tretie bolo rakúske kvarteto Wilhelm Denifl, Lukas Klapfer, Bernhard Gruber, Mario Seidl (+1:07,8 min). Slovensko nemalo zastúpenie.

Nemci už v úvodnom okruhu (2,5 km) zmazali šesťsekundové manko na rakúskych víťazov skokanskej časti a po 5 km pri prvej odovzdávke mali k dobru 12 sekúnd; v zostávajúcom priebehu náskok pohodlne zvyšovali. Japonci z medailového boja vypadli približne na 13. kilometri, o striebro si to rozdali Rakúšania a Nóri: dva kilometre pred cieľom Jörgen Graabak ušiel Mariovi Seidlovi a rozhodol.

Nemeckí reprezentanti v Pjongčangu ovládli aj individuálne preteky. V minulotýždňových so skokmi na strednom mostíku HS-109 triumfoval Frenzel pred Japoncom Akitom Watabem a Rakúšanom Lukasom Klapferom, v utorkovom behu po skokoch na veľkom mostíku zvíťazil Rydzek pred Riesslem a Frenzelom. Prvýkrát po 82 rokoch jedna krajina kompletne obsadila stupne víťazov v disciplíne severskej kombinácie - na ZOH 1936 v nemeckom stredisku Garmisch-Partenkirchen sa to podarilo Nórom. Už po prvej z troch pjongčanských súťaží v severskej kombinácii bolo isté, že Rakúsko a Nemecko naďalej sú jediné krajiny, ktoré získali medailu v tomto odvetví na každých ZOH v treťom tisícročí (2018, 2014, 2010, 2006, 2002).

Dvadsaťšesťročný Rydzek vlani absolútne ovládol MS vo fínskom Lahti, triumfoval vtedy v oboch pretekoch jednotlivcov, súťaži družstiev aj tímšprinte. Pod piatimi kruhmi v utorok získal prvú individuálnu medailu, celkovo má štyri - zo súťaže družstiev tiež striebro zo Soči 2014 a bronz z Vancouveru 2010.

Pre 29-ročného rodáka z mesta Annaberg-Buchholz Frenzela to je šiesta medaila spod piatich kruhov. Minulú stredu obhájil prvenstvo zo Soči 2014, v utorok pridal bronz, dvakrát sa tešil po súťaži družstiev a Rydzekovom boku. Frenzelovi patrí ostatných päť veľkých glóbusov za celkový triumf vo Svetovom pohári, dominuje nepretržite od sezóny 2012/2013 a v tejto štatistike je rekordér. V aktuálnom ročníku sa mu na tom fóre nedarí podľa predstáv, v hodnotení je ôsmy s priepastným 513-bodovým mankom na A. Watabeho.

Riessle má zo ZOH štvrtý kov, prvý najcennejší (1-2-1); Geiger získal premiérovú olympijskú medailu, hneď zlatú.

SEVERSKÁ KOMBINÁCIA

Muži - súťaž družstiev (skoky na veľkom mostíku HS-140 / beh na lyžiach 4x 5 km Gundersenovou metódou): 1. Nemecko (Vinzenz Geiger, Fabian Riessle, Eric Frenzel, Johannes Rydzek) 46:09,8 min, 2. Nórsko (Jan Schmid, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber, Jörgen Graabak) +52,7 s, 3. Rakúsko (Wilhelm Denifl, Lukas Klapfer, Bernhard Gruber, Mario Seidl) +1:07,8 min, 4. Japonsko (Jošito Watabe, Hideaki Nagai, Go Jamamoto, Akito Watabe) +2:08,8, 5. Francúzsko (Antoine Gérard, Francois Braud, Maxime Laheurte, Jason Lamy-Chappuis) +2:27,2, 6. Fínsko (Leevi Mutru, Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen) +2:30,7, 7. Česko (Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák) +3:57,3, 8. Taliansko (Lukas Runggaldier, Aaron Kostner, Raffaele Buzzi, Alessandro Pittin) +5:04,3


Tagy: Eric Frenzel ZOH 2018 Pjongčang Johannes Rydzek Vinzenz Geiger Fabian Riessle

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky

DISKUSIA