Senzačné premiérové zlato pre Maďarov, čínsky rýchlokorčuliar so svetovým rekordom

Maďarskí šortrekári získali zlatú medailu v pretekoch na 500m m na ovále v Kangnungu na ZOH 2018Maďarskí šortrekári získali zlatú medailu v pretekoch na 500m m na ovále v Kangnungu na ZOH 2018 Zdroj: TASR/AP

PJONGČANG - Maďarská štafeta mužov získala zlato na 5000 m v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu. Tím v zložení Liou Šao-ang, Sándor Liu Šaolin, Viktor Knoch a Csaba Burján triumfoval s olympijským rekordom 6:31,971 min pred Čínou a Kanadou. Pre Maďarsko je to vôbec prvá medaila na ZOH 2018 a vôbec premiérové zlato v histórii zimných olympijských hier.

"Uzavreli sme štvorročný cyklus. Našim cieľom bolo najprv dostať sa na olympiádu, potom do finále a napokon ideme domov s medailou. Je to skvelé, o to viac, že je to prvé maďarské zlato v histórii zimných hier," cituje Knocha Olympijský informačný systém.

Muži - štafety na 5000 m - celkové poradie: 1. Maďarsko (Liou Šao-ang, Sándor Liu Šaolin, Viktor Knoch, Csaba Burján) 6:31,971 min /olympijský rekord/, 2. Čína (Wu Ta-ťing, Chan Tchien-jü, Sü Chung-č', Čchen Te-čchüan) 6:32,035, 3. Kanada (Samuel Girard, Charles Hamelin, Charle Cournoyer, Pascal Dion) 6:32,282, 4. Kórejská republika (Seo Dži-ra, Kim Dok-jum, Kwak Jun-gy, Lim Hjo-džun) 6:34,510, 5. USA (J.R. Celski, John-Henry Krueger, Thomas Insuk Hong, Aaron Tran) 6:36,867, 6. Kazachstan (Denis Nikiša, Nurbergen Žumagazijev, Abzal Ažgalijev, Jerkebulan Šamuchanov) 6:47,727, 7. Japonsko (Keita Watanabe, Riosuke Sakazume, Kazuki Jošinaga, Hiraki Jokojama) 6:42,655, 8. Holandsko - nepostúpilo z rozjázd.

Holandská rýchlokorčuliarka na krátkej dráhe Suzanne Schultingová ovládla štvrtkové finále na 1000 m na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu. Na druhom mieste skončila Kanaďanka Kim Boutinová, bronzovú medailu získala Talianka Arianna Fontanová.

Fontanová má na konte už sedem individuálnych medailí zo ZOH a v tomto smere vyrovnala svoju krajanku, bežkyňu na lyžiach Manuelu di Centovú. Úspešnejšia je už iba iná bežkyňa Stefania Belmondová (10). Fontanová má však celkovo až osem medailí, jednu zo štafety. Zároveň je na čele v počte medailí v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe, keď so 7 medailami v individuálnych pretekoch sa osamostatnila od Číňanky Wang Meng.

Boutinová sa stala druhou ženou histórie, ktorá stála na pódiu v každej individuálnej disciplíne na jedných zimných olympijských hrách. Dvadsaťtriričoná pretekárka má z Pjongčangu v zbierke aj bronzové medaily na 500 m a 1500 m.

Ženy - 1000 m - celkové poradie: 1. Suzanne Schultingová (Hol.) 1:29,778 min, 2. Kim Boutinová (Kan.) 1:29,956, 3. Arianna Fontanová (Tal.) 1:30,656, 4. Čoi Min-jong (Kór. rep.) 1:42,434, 5. Kim A-lang 1:29,212 - B-finále, 6. Šim Suk-hee (obe Kór. rep.), 7. Valerie Maltaisová (Kan.), 8. Čchü Čchun-jü (Čína) - všetky penalizácia

Čínsky rýchlokorčuliar na krátkej dráhe Wu Ta-ťing so svetovým rekordom získal zlato na 500 m na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu. Vo štvrtkovom finále zlepšil vlastné maximum zo štvrťfinále o 216 tisícin sekundy na 39,584 s. Pre Čínu získal premiérové zlato na ZOH 2018 v tomto odvetví. Na druhom mieste skončil domáci reprezentant Hwang Dä-hon, bronz si vybojoval jeho krajan Lim Hjo-džun.

Muži - 500 m - celkové poradie: 1. Wu Ta-ťing (Čína) 39,584 s /svetový rekord/, 2. Hwang Dä-hon 39,854, 3. Lim Hjo-džun (obaja Kór. rep.) 39,919, 4. Samuel Girard (Kan.) 39,987, 5. Sándor Liu Šaolin (Maď.) 40,651, 6. Žen C'-wej (Čína) 40,694, 7. Daan Breeuwsma (Hol.) 40,835, 8. Riosuke Sakazume (Jap.) 40,985

Viac o téme: ZOH 2018 Pjongčang