Fantastická Fialková spravila reparát: Prvé reakcie po historickom úspechu

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková v cieli štafety žien na 4x6 kmSlovenská biatlonistka Paulína Fialková v cieli štafety žien na 4x6 km Zdroj: TASR/Martin Baumann

PJONGČANG - Slovenky Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková obsadili s mankom 38,4 s výborné piate miesto v konkurencii 18 tímov vo štvrtkových pretekoch štafiet na 4x6 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Značne nečakane zvíťazili bieloruské biatlonistky Nadežda Skardinová, Irina Krivková, Dinara Alimbekovová a Daria Domračevová. Druhé s odstupom 10,7 sekundy skončili Švédky Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová a Hanna Öbergová a bronz získali Francúzky Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová, ktoré zaostali o 17,6 s. Štvrté finišovali Nórky. Favorizované Nemky sa museli uspokojiť s ôsmym miestom.

"Určite pre mňa dnes nebolo jednoduché postaviť sa znova na štart na prvom úseku štafety. Napriek tomu, že to bolo náročné, prijalo som to ako novú výzvu. Som nesmierne rada, že som to takto zvládla. Boli to pre mňa dôležité preteky. Na ´stojke´ som to odstrieľala pomaly, snažila som sa ísť na istotu. Tak, ako som to trafila, som aj nemusela. Vietor bol skutočne silný, v tom sa naozaj nedá strieľať. V prvom kole mi dosť pomohli výborné lyže, v druhom a treťom kole, keď začalo snežiť, tak sa to spomaľovalo. Aj vďaka dobre pripraveným lyžiam som sa dostala dopredu," povedala P. Fialková pre RTVS.

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Dnes fúkal silnejší a najmä nárazový vietor. Musela som s ním bojovať nielen na strelnici, ale i na trati. Navyše, čerstvý sneh spomalil bežky. Nebolo to jednoduché, ale bežecky som to zvládla dobre. Vo vetre treba strieľať rýchlo a v správnej chvíli, tú som asi neodhadla. Zbytočne dlho som zotrvala na ´stojke´, odďaľovala som čas výstrelu, lebo som nechcela ísť do trestného kola, ale napokon som ho aj tak musela absolvovať, čo ma veľmi mrzí. Snažila sa som sa odovzdať dievčatám štafetu s čo najväčším náskokom," skonštatovala Kuzminová.
Anastasia Kuzminová v štafete Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Boli to moje najlepšie tohtosezónne preteky. V štafetách som sa doteraz dosť trápila, preto som rada, že to dnes vyšlo a nenabrala som odstup. Lyže mi išli super, i keď ten čerstvý sneh ich oproti nástrelu a rozjazdeniu spomalil. Bežala som na požičaných lyžiach od Paulíny Fialkovej. Počas pretekov boli náročné podmienky, dosť fúkalo. Navyše, keď som prichádzala na strelnicu, tak na rovinke fúkal silný protivietor, čoho som sa dosť obávala. Hovorila som si, že musím dobre zastrieľať, lebo na trati som sa necítila nejako dobre - na strelnici som to chcela zmazať," uviedla Poliaková.

Terézia Poliaková v treťom Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Je veľmi ťažké je nájsť tie správne slová. Po miešanej štafete sa dalo napätie krájať, každý čakal na dnešný výsledok. O to je teraz krajší pocit zo ženskej štafety. Na trati boli náročné podmienky. Dnes to bolo o streľbe. Som hrdá na každú jednu z nás. Keď išla sestra Paulína strieľať, zmocnila sa ma tréma. Potom to opadlo a nervozita sa vrátila, až keď som vybehla. Snažila som sa zachovať si chladnú hlavu. Nepripúšťala som si trestné kolo, dokázala som sa mu vyhnúť, takže som šťastná a spokojná," vyhlásila I. Fialková.
Ivona Fialková vo štvrtom Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Dnes to bolo veľmi dramatické, lotéria s tradične silným nárazovým vetrom... Dievčatá však podali obdivuhodný výkon a tešíme sa z ich umiestnenia. Paulína Fialková potvrdila svoju výkonnosť a ukázala, že je dobrá biatlonistka. Štafetu rozbehla výborne. Nasťa Kuzminová mala pri silnom vetre značné problémy, musela absolvovať aj jedno trestné kolo. Bojovala však, čo sa dalo, a ťahala ďalej. Terka Poliaková podala najlepší výkon v tejto sezóne. Bojovala na trati i strelnici a dôležité bolo, že sa jej vydarila ´stojka´. Ivona Fialková je mladá pretekárka. V ostatnom čase mala starosti najmä s polohou stojmo. Klobúk dole pred ňou. Myslím si, že streľbu zvládla bravúrne. Vietor i nervy môžu zohrať svoju rolu, ale na keby sa nehrá. Tešíme sa z dosiahnutého výsledku. Moje hodnotenie celkového účinkovanie ženskej reprezentácie je pozitívne. Dievčatá ukázali, že patria do špičky. Kuzminová sa zapísala do histórie, Paulína Fialková 5. a 11. miestom ukázala, že má blízko k najvyšším priečkam. Ostatné dievčatá v individuálnych pretekoch príliš neoslnili, ale v tímovej súťaži boli oporou a ako celok podali fantastický výkon," rekapituloval prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Tomáš Fusko.

"Preteky som prežívala veľmi emotívne. V katastrofálnych poveternostných podmienkach sa viaceré dievčatá strašne trápili. Biatlon je však práve o tom: nie každý deň svieti slnko a je bezvetrie. Favoritky vybuchli, ja som však rada, že Domračevová je opäť olympijskou víťazkou, držím jej palce. Naše baby predviedli veľmi dobrý výkon. Mala som pochybnosti, či to Poliaková zvládne vzhľadom na jej katastrofálne tohtosezónne výsledky. Ostatné súperky jej nepresnou streľbou dali šancu a ona ju využila. Obávala som sa aj ´stojky´ Ivony Fialkovej, ale aj ona zužitkovala ponúknutú šancu. Je z toho 5. miesto, ku ktorému im gratulujem," povedala vo vysielaní RTVS bývalá reprezentantka Martina Halinárová.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Anastasia Kuzminová Terézia Poliaková Paulína Fialková Ivona Fialková
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články