Senzácia olympiády dokonaná: Nemci zdolali aj obhajcov zlata a mieria do finále!

Obrovská radosť Nemcov po postupe do finále
Obrovská radosť Nemcov po postupe do finále

PJONGČANG - Hráči Nemecka postúpili do finále hokejového turnaja na zimných olympijských hrách 2018 v kórejskom Pjongčangu. Nemecká reprezentácia v semifinále prekvapujúco zdolala jedného z favoritov a obhajcu zlata Kanadu tesne 4:3.

Nemci šokovali zámorských hokejistov už v úvodnej tretine, v 15. min otvoril skóre v presilovej hre Brooks Macek. V prostrednej časti hry Nemecko svoj náskok ešte zveľadilo, presadili sa Matthias Plachta a Frank Mauer. V 29. min znížil Gilbert Brulé, ale vedenie nemeckých hokejistov už o päť minút neskôr poistil Patrick Hager. Kanaďania v tretej tretine zabrali, skórovali Mat Robinson a Derek Roy, ale hráči "javorových listov" napriek veľkému tlaku v závere nevyrovnali ani pri hre bez brankára a budú hrať iba o bronz. Nepodarí sa jej tak získať olympijské zlato tretíkrát v sérii. Hlavným rozhodcom tohto semifinálového stretnutia bol Slovák Jozef Kubuš.

Nemci už s istotou dosiahnú najlepší výsledok na ZOH, dosiaľ dvakrát skončili tretí - v rokoch 1932 v Lake Placid a 1976 v Innsbrucku. Na svetových šampionátoch Nemecko získalo dve strieborné (1930 a 1853) a jednu bronzovú medailu (1934).

Kanada sa v zápase o 3. miesto stretne s Českom v sobotu o 13.10 h SEČ. Finále medzi Nemeckom a tímom Olympijských športovcov z Ruska je na programe v nedeľu od 5.10 h.

Kanada - Nemecko 3:4 (0:1, 1:3, 2:0)
Góly: 29. Brulé (Ch. Lee, Noreau), 43. M. Robinson (Ch. Thomas, Ch. Lee), 50. Derek Roy (Ch. Lee) - 15. Macek (Kahun), 24. Plachta (Hager), 27. Mauer (M. Goc, Wolf), 33. Hager (Plachta, Schütz)
Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: Brulé (Kan.) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: KUBUŠ (SR), T. Mayer - McIntyre (obaja USA), Otmachov (Rus.), 4057 divákov

Kanada: Poulin - M. Robinson, Ch. Lee, Noreau, Chay Genoway, Goloubef, Gragnani, Stollery - Brulé, Derek Roy, Rene Bourque - Ch. Thomas, Kelly, Raymond - Ebbett, Vey, Wolski - Lapierre, O'Dell, Klinkhammer - Kozun

Nemecko: Aus den Birken - Boyle, Ehrhoff, M. Müller, Y. Seidenberg, J. Müller, Hördler, Krupp - Reimer, Hager, Ehliz - Plachta, M. Goc, Kink - Macek, Kahun, Wolf - Mauer, Fauser, Schütz Noebels


Tagy: Nemecko Kanada

Zdroj:
športky, SITA
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA