Obrovská smola: Slovenská lyžiarka sa zranila deň pred rozhodujúcimi pretekmi!

Slovenská lyžiarka Barbara Kantorová
Slovenská lyžiarka Barbara Kantorová

JANGPCHJONG - Pred štyrmi rokmi v Soči ešte nebola v programe zimných olympijských hier, ale v Pjongčangu už alpskí lyžiari zabojujú o medaily aj v tejto atraktívnej disciplíne. Reč je o tímovej súťaži, ktorou sa v sobotu po 11.00 h miestneho času (na Slovensku po 3.00 h SEČ) uzavrú boje zjazdárov na ZOH 2018.

Bude to aj s účasťou Slovenska, strieborného tímu z vlaňajších majstrovstiev sveta v St. Moritzi. Súpermi Slovákov budú v prvom, čiže osemfinálovom kole v systéme atraktívnych vyraďovacích jázd v slalome, Nemci. Širšiu slovenskú zostavu tvoria Adam a Andreas Žampovci, Matej Falat, Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová a Soňa Moravčíková, Do 1. kola budú v našom tíme nasadení bratia Žampovci, Vlhová a Velez-Zuzulová. Potvrdil to kapitán tímu Timotej Zuzula. "Žampovci boli v kvalifikácii lepší ako Falat, Moravčíková bude náhradníčka v ženskej časti, keďže Barbara Kantorová si dnes na svahu roztrhla väzy v kolene," informoval Timotej Zuzula.

Na nemeckej strane je v hre pätorka Lena Dürrová, Marina Wallnerová, Fritz Dopfer, Alexander Schmid a Linus Strasser. Slováci sa s Nemcami stretli aj pred rokom v 1. kole v St. Moritzi a zvíťazili 3:1. Slovenskú zostavu vtedy tvorili Vlhová, Velez-Zuzulová, Andreas Žampa a Falat.

"Bude sa na čo pozerať. Dúfam, že sa super pôjde dievčatám Peti aj Veronike a že sa bude dariť aj nám chalanom. Verím, že tréneri vyberú to najlepšie čo máme," povedal Adam Žampa k tímovej súťaži ešte po svojom vystúpení v slalome. "Teším sa na súťaž, v ktorej sa predstavíme spolu ako tím. Budem sa snažiť užiť si to. Dúfam, že sa nám bude dariť," pridala krátky komentár pred tímovou súťažou aj Petra Vlhová. Dvadsaťdvaročná pretekárka absolvovala vo Svetovom pohári podujatie v paralelnom slalome už päťkrát (štyri razy v rámci tzv. mestských pretekov) a na konte má jedno druhé, jedno tretie a tri piate miesta. "Netrénujeme túto disciplínu často, ale keďže ju jazdím na Svetových pohároch, mám určitú výhodu," doplnila Vlhová.

Podľa vyžrebovaného "pavúka" by Slováci v prípade úvodného úspechu nad Nemcami pokračovali vo štvrťfinále proti lepšiemu z duelu Švajčiarsko - Maďarsko. Ďalšie dvojice prvého kola tvoria: Rakúsko - Kórejská republika, Švédsko - Slovinsko, USA - Veľká Británia, Nórsko - OŠR, Taliansko - Česko a Francúzsko - Kanada. Na účasť v tímovej súťaži vopred rezignovali viaceré hviezdy svetového lyžovania na čele s Američankami Mikaelou Shiffrinovou a Lindsey Vonnovou, Rakúšanom Marcelom Hirscherom či Nórom Henrikom Kristoffersenom. Zato Švédsko bude mať k dispozícii oboch čerstvých olympijských víťazov v slalome Fridu Hansdotterovú a Andreho Myhrera.

Súčasná podoba tímovej súťaže je veľmi podobná formátu tzv. mestských pretekov Svetového pohára. V paralelných slalomových jazdách sa predstavia štyria zástupcovia z každej krajiny, po dvoch ženách a mužoch. Vo vyraďovacom systéme od osemfinále po finále víťazí vždy tím s vyšším počtom rýchlejších jázd. V prípade konečného výsledku 2:2 rozhodnú o víťazovi časové rozdiely v cieli.

Žreb tímovej súťaže v zjazdovom lyžovaní na ZOH 2018 v Pjongčangu (zhora podľa "pavúka"):

Rakúsko - Kórejská republika
Švédsko - Slovinsko

USA - Veľká Británia
Nórsko - OŠR

Taliansko - Česko
Francúzsko - Kanada

Nemecko - Slovensko
Švajčiarsko - Maďarsko


Tagy: Petra Vlhová Veronika Velez-Zuzulová Adam Žampa Andreas Žampa Barbara Kantorová Soňa Moravčíková

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA