Debutant Bartko napodobnil streľbu Fialkovej: Za výbuch sa ospravedlňoval celému tímu

Slovenský biatlonista Šimon Bartko po predčasnom konci v preteku štafeta mužov 4x7,5 kmSlovenský biatlonista Šimon Bartko po predčasnom konci v preteku štafeta mužov 4x7,5 km Zdroj: SITA/Martin Medňanský

ALPENSIA - Po ženskom minizázraku a konečnom piatom mieste vyštartovali aj slovenskí muži ambiciózne a odhodlane do pretekov biatlonových štafiet na zimných olympijských hrách v Pjongčangu. Skúsený Matej Kazár po dvoch bezchybných streľbách a solídnej bežeckej časti odovzdal Tomášovi Hasilovi na druhej priečke o 18,4 s. Nasledovali Ukrajina (+23,9), Nórsko (+24,5) a Švédsko (+27,3). Potiaľ všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky, hoci vietor sa na strelnici opäť krútil a nechýbali ani snehové vločky.

"Mal som výborný pocit, prvé kolo sa "mastilo", išlo sa aj po paliciach, po lyžiach, dával som si pozor, aby som neprišiel o materiál. Vedel som, že pokiaľ zastrieľam čisto, budem vyrážať na trať medzi prvými. Tak aj bolo, po "ležke" som už bol v prvej skupine. Na mojom úseku bol vietor ako na nástrele, takže som to mal výborné. Spravil som si troška chuť, lebo Erik Lesser, ktorý bol v pretekoch s hromadným štartom štvrtý, mi ušiel v prvom kole iba o pár sekúnd," uviedol 34-ročný skúsený trojnásobný olympionik Matej Kazár.

Hasilla počas sezóny zďaleka nebol strelecky presvedčivý a teraz v ľahu potreboval tri dobíjania, ale vyhol sa trestnému okruhu, figuroval na 8. poste s mankom 1:04,8 min. Neskôr mu obrazne aj v skutočnosti došiel dych. Po "stojke" musel absolvovať trestných 150 m a zrazu bol pätnásty o 2:03,4 min za lídrami z Česka. Hasilla pre slovenské agentúry vysvetlil dôvod slabšej kondície.

"Na streľbu v ľahu som ešte prišiel vpredu. Poveternostné podmienky boli dobré, vôbec netuším, kde nepadli tie tri rany. Tri dobíjané náboje som však trafil do terčov. Na ´stojke´ som už bol celkovo mimo, úplne nevládny. Musel som na jedno trestné kolo a štafeta sa odsunula dozadu. Nebolo to prvýkrát, že som preberal štafetu na druhom mieste. Dnes bol rozdiel v tom, že som bol pred pretekmi dva dni chorý a dokonca sme sa aj rozhodovali, či nastúpim. Napokon sa ukázalo, že to bola chyba. Fyzicky som  na to dnes nemal. Bolo to vidno na trati aj na strelnici mi všetko dlho trvalo a nestíhal som s dychom. Mal som chytené priedušky z tréningu, dva dni som vykašliaval.  K tomu svalová bolesť, ale teplotu som nemal. Veľmi som si túto olympiádu neužil. Čo štart, to nejaké zlyhanie," skonštatoval 27-ročný Hasilla.

Na tretí úsek slovenskej štafety vybehol debutant v tomto druhu pretekov na ZOH Šimon Bartko. V ľahu nechal štyri nesklopené terčíky, nútene si pridal porciu 600 metrov a tím SR spadol na posledné miesto o 5:40,6 min. K streľbe v stoji sa už 21-ročný Bartko nedostal, lebo ho stiahli z trate. Martin Otčenáš márne čakal na svoju šancu na štvrtom úseku. "Už pri streľbe lv ľahu prišiel ´výbuch´, neviem čo sa tam stalo, nerozprával som sa ešte s trénerom. Chcel by som sa ospravedlniť celému tímu, ktorému som to pokazil. Bežecky to bolo celkom dobré. V prvom kole som sa cítil fajn," uviedol Bartko. Doplnil ešte, že štafetu na vrcholnom podujatí absolvoval po prvý raz. "Bežal som na Svetovom pohári štafetové preteky, ale na majstrovstvách sveta a olympiáde ešte nie. Nebudem na Alpensiu v dobrom spomínať. Strelnica bola veterná, ale rovnaké to mali všetci, takže to nie je výhovorka," dodal Bartko.

Prezident Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko hodnotiaco o štafete, ale aj celkovom vystúpení Slovákov, uviedol: "Tomáš Hasilla nastúpil nie zdravotne v poriadku, ale nevyhovárame sa. Po jeho trestnom kole sa to už pre nás zle vyvíjalo. Rozhodnutie o jeho štarte v pretekoch nebolo dobré. Celkovo ma mrzí, že sa Otčenášovi nepodarilo výraznejšie presadiť, lebo bol dobre pripravený. Maťo Kazár odviedol výbornú robotu. Pre mňa osobne je sklamanie Tomáš Hasilla, ktorého nezastihla olympiáda dobre pripraveného. Pri svetle medailí sa ťažko hodnotia výsledky mužov."

Viac o téme: Matej Kazár Martin Otčenáš Tomáš Hasilla Šimon Bartko