Česká superstar medzi TOP športovkyňami sveta: Kráľovná zimných hier dokázala, čo nikto predtým

Ester Ledecká v Pjongčangu druhým zlatom prepísala olympijskú históriu
Ester Ledecká v Pjongčangu druhým zlatom prepísala olympijskú históriu

PJONGČANG - Týždeň po senzačnom víťazstve v super-G plní Češka Ester Ledecká znovu popredné stránky svetových médií. Zisk zlatej medaily na lyžiach aj snouborde označujú za historický míľnik a neuveriteľný výkon, ktorý radí českú pretekárku medzi najlepšie športovkyne sveta.

Novinári z celého sveta pripomínajú, že Ledecká by vstúpila do histórie olympijských hier už tým, že štartovala na lyžiach i na snouborde, ale dve zlaté medaily ju posunuli ešte oveľa vyššie.

"Je to pravdepodobne najlepší príbeh týchto hier. Absolútne neuveriteľný. Je skvelá športovkyňa. Veď aj len jedno olympijské zlato na lyžiach je poriadne ťažké," rozplýval sa komentátor britskej BBC.

"Na rozdiel od šokujúce výhry v super-G, ktorej ani ona sama nemohla uveriť, dnes nebolo o jej víťazstve od začiatku do konca pochýb. Vyhrala s oveľa väčším náskokom, než bola pred týždňom stotina sekundy" napísal US Today.

Britský Dail Mail píše o "zázraku na snehu", taliansky denník Corriere della Sera o "legende". Americká televízia NBC opätovne pripomína, že Ledecká by mala veľké šance aj v zjazde, keby jej nekolidoval s prípravou na snoubord. Komentátor denníka Washington Post píše o výnimočnosti Ledeckej a obáva sa, že "niečo také už pravdepodobne nikdy znovu neuvidíme."

"Ledecká potvrdila, že je snehovou kráľovnou zimných hier. Znepokojujúcou správou pre súperky je, že sa chystá ďalej zlepšovať na oboch frontoch," konštatoval britský The Guardian. Vyzdvihol multišportový talent českej pretekárky a naznačil jej ďalšie možnosti pripomenutím, že je tiež výbornou windsurferkou.

Nemecká agentúra DPA uznala, že ani Nemky, ktoré sprevádzali Ledeckú na stupni víťazov, proti nej nemali v priamych súbojoch najmenšiu šancu. "Striebro za touto Superženou je ako zlato," napísala DPA.

Francúzska agentúra AFP označila Ledeckú za superstar. Pripomenula, že víťazstvo jedného pretekára v rôznych športoch je na zimných hrách ojedinelé a patrí už dávnej minulosti. Češka tak podľa agentúry dodala olympizmu "skutočné osvieženie".

"Ledecká zlatá v dvoch rôznych športoch!" znie titulok spravodajského webu švajčiarskeho denníka Tribune de Geneve. Takýto dvojnásobný triumf, aký sa podaril českej snoubordistke a lyžiarke, podľa neho prekračuje chápanie. "A nie je to pre nič za nič, že až doteraz sa nikomu nepodarilo na zimnej olympiáde presadiť vo dvoch tak odlišných disciplínach. Až Ester Ledecká to dokázala a zanechala nezmazateľnú stopu vo svojom športe, vo svojich športoch," napísal Tribune de Geneve.

Francúzsky športový denník L'Equipe pred týždňom venoval prekvapivému olympijskému víťazstvu českej obojživelníčky na lyžiach celú stranu a aj dnes ráno zaradil na web spravodajstvo o Ledeckej ako hlavnú správu pod titulkom "Dejinná Ledecká".

"Ester Ledecká - napoly lyžiarka, napoly snoubordistka - vstúpila do histórie," znie titulok denníka Le Monde, pre ktorý je výkon českej športovkyne tiež hlavnou športovou udalosťou. "Žiadna športovkyňa nikdy nevyhrala dve zlaté medaily v dvoch odlišných disciplínach na zimných olympijských hrách, než to dokázala Ester Ledecká," uvádza svoj článok Le Monde.

Pripomína slová snoubordového trénera Ledeckej Justina Reitera, ktorý jej schopnosť pretekať špičkovo na lyžiach i doske zdôvodnil tým, že "je jednou z najlepších žijúcich športovkýň". "Pred týmito olympijskými hrami by sme si mohli myslieť, že preháňa, ale teraz už nie," uzatvára Le Monde.


Tagy: Česko Ester Ledecká

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Lee Jin-man

DISKUSIA