Rekordná Björgenová najúspešnejšou olympioničkou histórie: Osobná športová tragédia Stadloberovej

Marit BjörgenováMarit Björgenová Zdroj: SITA/AP - Dmitri Lovetsky

PJONGČANG - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala s časom 1:22:17,6 hod zlatú medailu v nedeľňajších pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu. Tridsaťsedemročná, dnes už legendárna športovkyňa, dobehla do cieľa suverénne s odstupom 1:46,5 min pred druhou fínskou reprezentantkou Kristou Pärmäkoskiovou. Bronzovú medailu si vybojovala Švédka Stina Nilssonová.

Björgenová získala v Pjongčangu už druhú zlatú medailu, predtým uspela i v štafete na 4 x 5 km. Okrem toho si vybojovala i striebro zo skiatlonu na 7,5 km klasickou technikou + 7,5 km voľnou technikou a bronz z pretekov na 10 km voľne i tímšprintu žien voľnou technikou. Dovedna získala na zimných olympijských hrách 15 cenných kovov, z toho osem bolo zlatých. Stala sa tak najúspešnejšou športovkyňou v histórii ZOH, predstihla krajana Oleho Einara Björndalena.

"Moja posledná olympiáda končí úžasne. Dnes vyšlo všetko perfektne. Bežala som presne podľa mojich predstáv a cítila som sa výborne," citovala Björgenovú agentúra DPA.

Slovenská pretekárka Alena Procházková dosiahla čas 1:36:50,0 hod a umiestnila sa na 36. pozícii. Procházková bola v cieli spokojná. "Som rada, že som 'tridsiatku' išla. Lyže som mala výborne pripravené. Možno som urobila chybu, keď som ich menila pred posledným 7,5 km okruhom, pretože sa ochladzovalo a boli nakoniec pomalšie. Som rada, že som preteky dokončila, lebo som mala kŕče v nohách aj v rukách."

Osobnú športovú tragédiu zažila v pretekoch Rakúšanka Teresa Stadloberová, ktorá bola na medzičase po 20 km na druhej pozícii, no následne dezorientovaná zišla z trate a napokon dobehla až na 9. mieste s viac ako štvorminútovou stratou.

Ženy - 30 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová (Nór.) 1:22:17,6 hod, 2. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +1:49,5 min, 3. Stina Nilsson (Švéd.) +1:58,9, 4. Ingvild Flugstadová Östbergová (Nór.) +2:00,4, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) +2:57,2, 6. Kerttu Niskanenová (Fín.) +3:01,6, 7. Jessica Digginsová (USA) +3:37,2, 8. Heidi Wengová (Nór.) +4:07,9, ... 36. Alena Procházková (SR) +14:32,4

Björgenová sa podľa počtu olympijských medailí dotiahla s 15 kovmi na historickú tretiu priečku k športovému gymnastovi Nikolajovi Andrianovovi z niekdajšieho ZSSR. Navyše, má cennejšie zloženie zbierky: 8-4-3 v porovnaní so 7-5-3.

Björgenová sa počas ZOH 2018 v juhokórejskom Pjončangu stala osamotene najdekorovanejším športovcom histórie zimných olympijských hier. Prekonala svojho krajana z biatlonového odvetvia Oleho Einara Björndalena (13 medailí: 8-4-1). Tridsaťsedemročná rodáčka z Trondheimu získala v nedeľu zlato na 30 km klasicky. Predtým v Ázii dobyla zlato zo štafety na 4x5 km, striebro zo skiatlonu na 7,5 km klasickou technikou + 7,5 km voľnou technikou a bronzy z pretekov na 10 km voľne aj tímšprintu voľnou technikou. Jej kolekcia v Pjongčangu teda má podobu 2-1-2.

V poradí najúspešnejších jednotlivcov v spoločnej histórii OH a ZOH podľa počtu medailí vedie americký plavec Michael Phelps s 28 kovmi (23-3-2) pred športovou gymnastkou z bývalého Sovietskeho zväzu Larisou Latyninovou s 18 zápismi (9-5-4).

Poradie najúspešnejších jednotlivcov v histórii OH a ZOH podľa počtu medailí (zlato - striebro - bronz - spolu):
1. Michael Phelps (USA) plávanie (2004 - 2016) 23 - 3 - 2 - 28
2. Larisa Latyninová (ZSSR) športová gymnastika (1956 - 1964) 9 - 5 - 4 - 18
3. Marit Björgenová (Nór.) beh na lyžiach (2002 - 2018) 8 - 4 - 3 - 15
Nikolaj Andrianov (ZSSR) športová gymnastika (1972 - 1980) 7 - 5 - 3 - 15
5. Ole Einar Björndalen (Nór.) biatlon (1998 - 2014) 8 - 4 - 1 - 13

Viac o téme: Alena Procházková Marit Björgenová Teresa Stadloberová