VIDEO Kuzminovej sa po tvári kotúľali slzy šťastia: Dojemný odkaz od brata Šipulina

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová

BANSKÁ BYSTRICA - Olympijskú víťazku biatlonistku Anastasiu Kuzminovú uvítala Banská Bystrica už tradične na Námestí SNP. Naplnilo sa tak, ako pred štyrmi, či ôsmimi rokmi, keď Nasťa spolu so svojimi priaznivcami a obdivovateľmi oslavovala medaily. Od Vancouveru'2010 cez Soči až po Pjongčang ich nazbierala šesť, z toho tri zlaté. Pjongčang so zlatom a dvoma striebornými bol však v niečom úplne výnimočný, v histórii žiadna biatlonistka trikrát za sebou na ZOH nezvíťazila a takúto zbierku v individuálnych pretekoch nemá ani žiaden biatlonista.

Na Námestí SNP ani tak nezarezonovala štatistika ako veľké srdce Kuzminovej. Keď jej na veľkej obrazovke premietli blahoželanie brata Antona Šipulina, po tvári jej tiekli slzy radosti a šťastia. "Nasťa, veľmi ťa ľúbim, som na teba hrdý, a nielen ja, ale aj celé Slovensko i Rusko," zaznel jeho odkaz.

"Dnes mám pocit, že Vianoce nekončia ja nemám na to slovnú zásobu, aby som to opísala. Keby som aj v ruštine rozprávala, tiež nenájdem správne slová," vyznala sa dojatá Anastasia Kuzminová. "Moje srdce búšilo, myslela som si, že všetky slzy som vyplakala už na olympiáde, no zostali mi aj na dnes. Všetko, čo sa tu udialo, bol jeden veľký zážitok. Táto atmosféra ma nabije do ďalších pretekov, sezóna ešte nekončí a ja sa pokúsim ešte o lepšie výkony. Už v pondelok cestujeme preč, celý marec budem v kolotoči pretekov."

Nasťa po tom, čo zažila na Námestí SNP, si mohla povedať, že práve pre tieto chvíle sa oplatí robiť biatlon. "Aj predtým som mala výkony, medaily, výsledky, krásne zážitky. Po druhom tehotenstve sa oplatilo pozbierať, postaviť na nohy, prekonávať bolesť, aj ťažké momenty. Samozrejme, športová cesta nie je ľahká, treba veľa obetovať, no stálo to za to."

Spanilú cestu Anastasie cez Námestie SNP až na pódium sprevádzali davy fanúšikov a prvé, čo bolo od Nasti počuť, bolo poďakovanie: "Vy všetci ste mi svojou priazňou pomáhali sklopiť terčíky na olympijskej strelnici, takú silnú energiu ste mi na diaľku dodávali." Primátor Ján Nosko sa zmienil o slzách radosti, šťastia i dojatia na konci každých medailových pretekov. "Nasťa vyvolala u nás veľký obdiv ako žena, matka, skvelý športovec, patrí jej obrovská vďaka."

V priestoroch VŠC Dukla tesne pred príchodom na Námestie SNP tiež zarezonovali nezabudnuteľné olympijské momenty. Minister obrany Peter Gajdoš venoval Anastasii Kuzminovej i ďalším biatlonistkám dary, každý jeden originálny, umelecky odliaty zo skla, s výstižnými osobnými výjavmi. "Všetkým nám je jasné, že Nasťa, jej tréner obetovali všetko, aby úspešne reprezentovali celé Slovensko i našu Duklu, som na to hrdý," povedal minister obrany. "Ukázalo sa, že Nasťa má aj svojich nástupcov a verím tomu, že budú minimálne tak úspešní ako ona. Rozumieme, že keď je Nasťa sama s manželom, smúti za deťmi, preto sme jej darovali aj pobyt v Piešťanoch, ktorý si môže užiť v kúpeľoch."


Tagy: Anastasia Kuzminová

Zdroj:
TASR, športky
Foto:
Ministerstvo obrany SR; Video: Youtube

DISKUSIA