Tourminátor mal prvé miesto na dosah: Kittel dokázal odraziť jeho útok a zvíťazil

Peter Sagan obsadil druhé miesto za Marcelom Kittelom
Peter Sagan obsadil druhé miesto za Marcelom Kittelom

FOLLONICA - Nemec Marcel Kittel z tímu Kaťuša-Alpecin sa stal víťazom 2. etapy na cyklistických pretekoch Tirreno-Adriatico zaradených do prestížneho seriálu WorldTour. Etapa mala štart v Camaiore a po 167 km vyvrcholila očakávaným šprintérskym záverom vo Follonice na západe Talianska. Líder tímu Bora-Hansgrohe, Slovák Peter Sagan, do posledných metrov bojoval o etapové víťazstvo, ale napokon nepredstihol skúseného nemeckého rýchlika.

Dvadsaťdeväťročný Kittel sa tešil po prvý raz vo farbách nového zamestnávateľa, vlani si ešte obliekal dres tímu Quick-Step Floors. Tretiu priečku si v rýchlej koncovke vybojoval Talian Giacomo Nizzolo z tímu Trek-Segafredo. Novým lídrom pretekov sa stal Novozélanďan v službách BMC Racing Patrick Bevin. Na čele vystriedal tímového kolega Taliana Damiana Carusa. Tretí je v rovnakom čase ďalší člen BMC Racing Belgičan Greg van Avermaet. V piatok nasleduje na 53. ročníku Tirreno-Adriatico najdlhšia 3. etapa z Follonicy do Trevi (234 km) s klasikárskym záverom a ďalšou šancou na úspech pre Petra Sagana.

Rovinový a zdanlivo príliš jednoduchý profil štvrtkovej etapy nedával veľa šancí na prevratné zmeny v celkovom poradí. Hneď v úvode sa zrodil únik štvorice pretekárov z tímov mimo WorldTour. Boli nimi Jacopo Mosca (Wilier Triestina - Selle Italia), Nicola Bagioli (Nippo - Vini Fantini), Guy Sagiv (Israel Cycling Academy) a Alexander Foliforov (Gazprom - Rusvelo). Po 20 km v úniku si nahnali náskok 5:15 min. Neskôr pokračovalo vpredu už len trio Mosca, Sagiv a Foliforov, čiže bez Taliana Bagioliho. Po 80 km sa jazdci vpredu dostali až na 7:25 min pred pelotón. Potom sa už hlavný balík "zobudil" a začal sťahovať utečencov. Tridsať kilometrov pred cieľom to už bola len jedna minúta. Na druhej rýchlostnej prémii pri prvom z prejazdov cieľom 25 km pred métou bol prvý Mosca, pelotón vtedy zaostával už len o 33 sekúnd.

Nasledovali tri záverečné okruhy po 8,4 km v cieľovom meste v provincii Grosseto. Trio na čele ešte chvíľu bojovalo, ale 12 km pred cieľom sa ich dlhý únik skončil. Na méte záverečných 7 km sa odohral pád väčšieho počtu jazdcov, v ktorom sa ocitol Saganov tímový kolega Marcus Burghardt, ale slovenský líder tímu Bora-Hansgrohe zostal bezpečne vpredu. Dva a pol kilometra pred cieľom čelo kontroloval tím Trek Segafredo, Sagan sa pohyboval približne na 10. mieste. Záverečná takmer dvojkilometrová rovinka popri morskom pobreží už ukázala v plnej kráse najlepších šprintérov. Približne 300 m pred cieľom sa vpredu ocitol Marcel Kittel a za ním Peter Sagan. Chvíľami sa zdalo, že Sagan v dobrej pozícii Kittela predstihne, ale ten zapol na najvyššie obrátky a záverečné metre si ustrážil do víťaznej koncovky.

"Veľmi dlho som čakal na toto víťazstvo. Od začiatku sezóny sme tvrdo pracovali a teraz sa dostavila odmena. Ďakujem celému tímu za podporu. Zároveň som hrdý na to, že som sa konečne dočkal prvého profesionálneho víťazstva na talianskych cestách. Je to veľký benefit aj pre môj nový tím Kaťuša," uviedol Marcel Kittel, cituje ho aj Cyclingnews.

Peter Sagan je jediný Slovák na Tirreno-Adriatico 2018. Od roku 2012 ani raz nechýbal na Pretekoch dvoch morí a predviedol dovedna sedem víťazných etapových koncoviek. Predvlani útočil aj na celkový triumf, ktorý mu o jedinú sekundu vyfúkol veľký rival Van Avermaet. Sagan je aj štvornásobným víťazom bodovacej súťaže na Tirrene.

Tirreno-Adriatico 2018 - výsledky:

2. etapa: Camaiore - Follonica (167 km): 1. Marcel Kittel (Nem.) Kaťuša-Alpecin 4:12:24 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Giacomo Nizzolo (Tal.) Trek-Segafreedo, 4. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Team Sky, 5. Patrick Bevin (Aus.) BMC Racing, 6. Jakub Mareczko (Tal.) Willier Triestina - Selle Italia - všetci rovnaký čas ako víťaz.

Poradie po 2. etape: 1. Patrick Bevin (N. Zél.) 4:34:43 h, 2. Damiano Caruso (Tal.), 3. Greg van Avermaet (Belg.), 4. Rohan Dennis (Aus.) všetci BMC Racing a rovnaký čas ako líder, 5. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott +4 s, 6. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Team Sky +9.


Tagy: Peter Sagan Tirreno Adriatico Bora-Hansgrohe

Zdroj:
SITA
Foto:
Twitter Tirreno Adriatico

DISKUSIA