Shiffrinová obhájila veľký krištáľový glóbus, Vlhová si výrazne komplikuje situáciu!

Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová

OFTERSCHWANG - Američanka Mikaela Shiffrinová obhájila veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári (SP) v alpských lyžiarskych disciplínach. Dvadsaťdvaročná Shiffrinová obsadila tretie miesto v piatkovom obrovskom slalome v nemeckom Ofterschwangu, predposlednom podujatí SP 2017/2018. Do celkovej klasifikácie si pripísala 60 bodov, dovedna má na konte 1573 bodov a pred poslednými piatimi pretekmi tejto sezóny nedostihnuteľný náskok 603 b pred druhou Wendy Holdenerovou zo Švajčiarska, ktorá v piatok skončila štrnásta.

Američanka Mikaela Shiffrinová obhájila veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári (SP) v alpských lyžiarskych disciplínach. Dvadsaťdvaročná Shiffrinová obsadila tretie miesto v piatkovom obrovskom slalome v nemeckom Ofterschwangu, predposlednom podujatí SP 2017/2018. Do celkovej klasifikácie si pripísala 60 bodov, dovedna má na konte 1573 bodov a pred poslednými piatimi pretekmi tejto sezóny nedostihnuteľný náskok 603 b pred druhou Wendy Holdenerovou zo Švajčiarska, ktorá v piatok skončila štrnásta.

"Je to neuveriteľné, moje pocity sa dajú iba ťažko opísať. Bolo to najmä o hlave, musela som si vybrať, či sa v tejto sezóne sústredím na Svetový pohár alebo zimné olympijské hry. Je neuveriteľné, že som sa s tým dokázala vyrovnať a do záverečného slalomu pôjdem pokojná a zabojujem o malý glóbus," cituje zlatú medailistku v obrovskom slalome zo ZOH 2018 Shiffrinovú portál laole.at.

Víťazkou piatkového "obráku" sa stala Ragnhild Mowinckelová, ktorá po dvoch kolách triumfovala celkovým časom 2:34,80 min. Pre 25-ročnú Nórku to bolo premiérové víťazstvo v pretekoch SP. Na druhej priečke sa umiestnila Viktoria Rebensburgová z Nemecka s mankom 0,66 s na líderku. Tretia Shiffrinová zaostala za Mowinckelovou o 0,74 s.

Mowinckelová nadviazala na formu zo zimných olympijských hier v Pjongčangu, na ktorých získala dve strieborné medaily (v obrovskom slalome a super G). Do celkového hodnotenia si pripísala 100 bodov a dostala sa na priebežnú štvrtú priečku v klasifikácii SP.

Zverenka talianskeho trénera Livia Magoniho nedokončila prvé kolo. Doplatila na ťažké odmienky, na svahu Ofterschwanger Horn pri výrazne plusových teplotách a rozbíjajúcom sa snehovom podklade mali problémy viaceré pretekárky. Vlhová na terénnej vlne po druhom medzičase nedokončila oblúk a chýbajúci kontakt s podložkou ju vyniesol mimo vyznačenej časti trate.

Vlhová si v piatok nepripísala body do Svetového pohára a priebežne klesla až na piatu priečku za Rebensburgovú a Mowinckelovú. Na tretie miesto, ktoré jej patrilo pred Ofterschwangom má odstup 33 bodov. Šancu na nápravu bude mať 22-ročná Liptáčka v sobotňajšom slalome a neskôr o týždeň v rámci finálového podujatia SP vo švédskom Aare.

Prvé kolo obrovského slalomu museli na niekoľko minút prerušiť pre pád a zranenie Slovinky Tiny Robnikovej. Podľa prvých informácií má pretrhnuté väzy v ľavom kolene a zo svahu ju vrtuľníkom transportovali do nemocnice.

Obrovský slalom žien - (1. + 2. kolo): 1. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 2:34,80 min, 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,66 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,74, 4. Ricarda Haaserová (Rak.) +1,21, 5. Marta Bassinová (Tal.) +1,39, 6. Frida Hansdotterová (Švéd.) 1,63, ... Petra Vlhová (SR) - nedokončila 1. kolo


Tagy: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Ragnhild Mowinckelová

Zdroj:
športky, SITA
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA