Útok na cenné kovy pokračuje: V tejto disciplíne chcem vziať nejakú medailu domov!

Na snímke zľava nevidiaci lyžiar Marek Kubačka a jeho navádzačka Mária Zatovičová
Na snímke zľava nevidiaci lyžiar Marek Kubačka a jeho navádzačka Mária Zatovičová

ČONGSON - Ako poslední pribudli do slovenskej výpravy na XII. zimné paralympijské hry v kórejskom Pjongčangu úplne nevidiaci zjazdár Marek Kubačka a jeho navádzačka Mária Zaťovičová. Obaja si na definitívu museli počkať, napokon dostali od organizátorov zelenú na štart v stredisku Čongson a veria, že z ich spolupráce môže vzísť aj medaila.

Ich prvým spoločným paralympijským vystúpením na ZPH 2018 bol superobrovský slalom, v ktorom Kubačka siedmym miestom dosiahol najlepší výsledok na tomto fóre. Jeho doterajším maximom bola ôsma priečka v Soči 2014 v obrovskom slalome. Tam ho ešte navádzala Natália Karpišová. A práve v stredajšom obrovskom slalome v Kórejskej republike 29-ročný Dolnokubínčan by rád zaútočil na medailu. "V obrovskom slalome sa mi v tejto sezóne podarilo viackrát vyhrať vo Svetovom pohári a rád by som si v tejto disciplíne vzal nejakú medailu domov aj z paralympiády. Verím si v obrovskom slalome viac ako v minulosti,“ povedal Marek Kubačka.

Jeho očami na svahu je o osem rokov mladšia Martinčanka Mária Zaťovičová, v minulosti štartoval na paralympiádach s Jozefom Cirbusom a už spomenutou Natáliou Karpišovou. "Jozef ma prevzal ako dieťa, veľa ma naučil a veľa si pri mne vytrpel. Boli sme spolu deväť rokov. S Majkou je to zatiaľ bezkonkurenčne najlepšie. Stále to zlepšujeme a je tam obojstranná dôvera, bez toho by to nešlo,“ pokračoval Marek Kubačka a s úsmevom doplnil: "Ide o slepú dôveru.“ Ako vlastne vníma to, že plnú dôveru vkladá do rúk mladej slečny? "Je to komandovanie na mieste, viem to akceptovať. Rešpektujeme sa vzájomne,“ vysvetlil.

Prvý spoločný štart na ZPH 2018 absolvoval bez väčšej trémy. "Na paralympiáde ju zvyknem mať omnoho väčšiu. Snažil som sa dostať do takej atmosféry, aby som mal správne nastavenú hlavu. Od toho sa to celé odvíja,“ poznamenal športovec, ktorý prišiel o zrak ako deväťročný nešťastne pri opekaní po výbuchu nádoby od spreja. Paralympijskú premiéru absolvoval už v Turíne 2006, neskôr nevynechal ani Vancouver 2010 a Soči 2014.

Navádzačka Mária Zaťovičová sa na prvý spoločný paralympijský štart tešila. "Nevyšiel nám však podľa predstáv a plánov. Mrzí nás siedme miesto v super G, na šieste nám chýbalo pár desatín sekundy. Veríme, že nám to vyjde na medailu v obrovskom slalome,“ prezradila. "Bola som veľmi rada, že Marek trať v super G vôbec zišiel. Videla som totiž, že mal dosť veľké problémy. Za to som ho v cieli hneď pochválila. Mali sme aj úsek, keď nám zafúkal vietor. Vedela som, že Marek vtedy nepočuje vôbec nič,“ dodala Zaťovičová.

Aké to je mať v rukách doslova život úplne nevidiaceho lyžiara? "V porovnaní so športovcom s obmedzeným zrakom je to veľmi špecifické. Štýl jazdy aj navádzania sú úplne iné. Musím sa otáčať oveľa viac ako predtým a dávať Marekovi povely tak, aby vedel nasledovať zvuk. Musím si ho viac strážiť, aby som ho správne naviedla. Už spolu jazdíme dlhšie a viem, čo na neho platí.. Niekedy mu dám povel aj skôr, pretože viem, že zareaguje trochu neskôr. Občas sa s ním tak trochu hrám na trati, keďže viem, kedy a ako si ho môžem nastaviť do bránky,“ prezradila Mária Zaťovičová.

Priblížila aj to, ako prebieha samotné navádzanie. "Najzákladnejšie pokyny sú LI a RE, to znamená doprava a doľava. Keď je nejaká zmena, napríklad rovina, strmina, zlom alebo skok, tak máme ďalšie. Musí to byť čo najstručnejšie, aby to Marek čo najrýchlejšie spracoval a aby som nemusela príliš veľa hovoriť.“

Doterajším vrcholom kariéry Mareka Kubačku bola okrem tejto aj sezóna 2016/2017. Prvého víťazstva v obrovskom slalome sa dočkal 20. decembra 2016 na Svetovom pohári vo švajčiarskom St. Moritzi. V rovnakej disciplíne pridal aj druhé miesto v rakúskom stredisku Kühtai a v celkovom hodnotení Svetového pohára zrakovo znevýhodnených skončil na tretej priečke. Na vlaňajších majstrovstvách sveta v talianskom Tarvisiu bol dvakrát tesne za stupňami víťazov - štvrtý v slalome a piaty v obrovskom slalome.


Tagy: Marek Kubačka Mária Zaťovičová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Marko Erd

DISKUSIA