Ďalší odvážny plán Petra Hámora: Plánovaná expedícia zahŕňa aj Everest

Peter HámorPeter Hámor Zdroj: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD - Vlani dovŕšil horolezec Peter Hámor (53) výstupom na Dhaulágirí (8167 m) tzv. Korunu Himáláji, ale to nebol dôvod, aby sa do najvyšších svetových hôr nevrátil. Už vo štvrtok opäť odlieta do nepálskeho Káthmandu, aby sa zúčastnil na expedícii Everest - Lhoce - Himalaya Adventure. Expedícia tentoraz nie je to správne slovo, keďže budú iba dvaja - okrem Hámora aj jeho rumunský dobrý kamarát Horia Colibasanu. Vzájomne sa spoznali už v roku 2008 a o tri roky neskôr spolu vyliezli na Makalu.

"Od vlaňajšieho Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade sme sa s Horiom pohrávali s myšlienkou, že spolu opäť zájdeme do Himalájí a pokúsime sa o traverz Mount Everestu zo severu na juh. Vyzerá to tak, že svoje myšlienky sme už konečne dostali do finálnej podoby," uviedol Peter Hámor na štvrtkovom brífingu s novinármi v Poprade.

Hámor bol na Evereste (8848 m) už v roku 1998, teraz sa tam chystá po 20 rokoch. Sám sebe si dal striktné podmienky - vo dvojici s Colibasanom pôjdu ľahkým štýlom - bez pomoci kyslíka a tiež bez nosičov. Inými slovami: všetko, čo si so sebou berú, si hore sami vynesú a potom aj znesú dolu. Po pomerne zložitej Americkej ceste v severnej stene (prví tam liezli Američania v roku 1963) na vrchol najvyššej hory sveta chcú zostúpiť do južného sedla tesne pod 8000 m a odtiaľ, ak to bude možné, ešte vylezú na ďalšiu blízku a vysokú osemtisícovku Lhoce (8516 m) po tzv. Urubkovej ceste. Ako prvý ju zdolal v roku 2010 známy Ukrajinec Denis Urubko. "Bude to akási himalájska polpodkova. Celú podkovu reálne nestihneme, aj polovica však dá zabrať," odpovedal Hámor na otázku, aký by dal pracovný názov tomu, čo chce v Himalájach dosiahnuť. "Traverz som si vyskúšal prvýkrát v roku 2008. S Horiom sme už raz liezli na Everest, ale v roku 2014 nám to napokon nevyšlo. On tam však bol vlani bez kyslíka a teda približne vie, aké sú podmienky v jeho severnej stene," vysvetlil Hámor.

Skúsený Popradčan sa v Himalájach okrem vlastných síl a schopností opäť bude spoliehať aj na svojho "dvorného" portugalského meteorológa Vítoria Baíu. Vedno s Colibasanom veria, že využijú jedno z dvoch či troch okien dobrého počasia, ktoré figurujú v predpovediach od konca apríla do konca mája. Ak by vyšiel až ten posledný termín na výstup záverom mája, aj tak by to malo stačiť na predpokladaný návrat na Slovensko 8. júna. Časový harmonogram svojho najnovšieho himalájskeho dobrodružstva Hámor opísal nasledovne: "Aklimatizácii chceme venovať tri až štyri týždne a v rámci toho absolvovať čosi ako okruh okolo Manaslu. Chceli by sme vyliezť napríklad na Island Peak, čo je 6-tisícovka vďačná na aklimatizáciu a prípravu našich tiel na vysoké výšky. Približne 3. apríla by sme chceli doraziť do základného tábora pod Everest. vrcholový výstup plánujeme na pät dní aj s troma bivakmi nad 8000 m. Stráviť tri dni nad 8000 m nie je málo, preto musíme byť dobre pripravení."

Na tradičnú otázku, čoho sa najviac obáva, skúsený horolezec odpovedal. "Náhlej zmeny počasia. Za tie roky strávené v Himalájach som nazbieral skúsenosti, ako sa správať vo vysokých kopcoch. Do určitej miery rizika treba ísť, ale zasa nie hazardovať. Za seba, ale aj Horiu môžem povedať, že my hazardéri nie sme. Poviem to takto: stále máme radi život v doline."

Do najvyšších hôr sveta si berie aj klobásu a slaninu, ktorá je tradičná súčasť "vysokohorského" jedálnička. Aspoň u Hámora je to tak. "Nie je to nič nezvyčajné. Slaninu jedia aj Rusi, Rumuni či iní horolezci. Akurát Američania nejedia surové mäso," zasmial sa Hámor.

Viac o téme: Peter Hámor Horia Colibasanu
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA/Radoslav Maťaš
  • Zdroj: SITA
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy