Svetová špička ťahala za kratší koniec: Šprint mužov priniesol absolútne prekvapenie

Martin Fourcade skončil Martin Fourcade skončil "až" na treťom mieste Zdroj: SITA/AP/Berit Roald

OSLO - Domáci biatlonista Henrik L´Abée-Lund sa vo štvrtok v nórskom Osle-Holmenkollene aj vďaka bezchybnej streľbe stal značne nečakaným víťazom šprintu na 10 km na úvod programu mužov v rámci predposledného 8. kola Svetového pohára 2017/2018. Za ním sa zoradili prominenti tohto súťažného ročníka. Druhý bol ďalší Nór Johannes Thingnes Bö, ktorý nesklopil jeden terčík a zaostal o 6,1 sekundy, a tretí skončil francúzsky líder priebežného celkového poradia SP Martin Fourcade s desiatimi ranami do čierneho a odstupom 6,9 s.

Tridsaťjedenročný L´Abée-Lund sa raduje zo svojho premiérového individuálneho takto významného triumfu. Pre rodáka z Trondheimu dosiaľ boli maximom dve tretie miesta. Dosiahol ich už v sezóne 2012/2013 v šprinte v ruskom Soči a v súťažnom ročníku 2013/2014 v stíhačke v talianskej Anterselve. V sezóne 2017/2018 bol L´Abée-Lund najlepšie piaty v rýchlostných pretekoch v rakúskom Hochfilzene.

Z tria Slovákov sa vo štvrtok v Osle-Holmenkollene najviac darilo 62. Matejovi Kazárovi. Martin Otčenáš obsadil 73. priečku a Tomášovi Hasillovi patrí 78. pozícia vo výsledkovej listine so 103 menami. Bez výnimky sa teda nedostali do sobotňajšej stíhačky na 12,5 km (15.15 h SEČ). Kazárovi utiekla o 1,9 sekundy.

Martin Fourcade vedie v boji o veľký glóbus pred J. T. Böom o 37 bodov (936, resp. 899). Do konca zostávajú 4 súperenia z 22 naplánovaných. Nór má v hodnotení šprintu k dobru 31 bodov na francúzskeho rivala pred rozhodujúcou ôsmou kapitolou (355, resp. 324).

"Pocity sa ťažko popisujú. Pochopiteľne, splnil sa môj sen. Zdráham sa uveriť, čo sa mi podarilo. Je to úžasné," povedal L´Abée-Lund, citovala ho internetová stránka Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

"Dnes to z neskoršej skupiny akoby pre mňa boli trochu iné preteky. Nebolo jednoduché sledovať všetky tie strelecké nuly súperov. Musel sa sa usilovať, ako to len išlo. V záverečnom okruhu som najprv bol tretí, potom na špici, napokon to vyústilo do druhého miesta. Samozrejme, že by som rád bol ešte o jednu priečku vyššie, zároveň som však šťastný z Henrikovho triumfu. Je zábavné, keď uspeje niekto iný ako ja či Martin," glosoval J. T. Bö.

"Po tom týždni, ktorý som zažil v Kontiolahti, som vedel, že to bude značne náročné. Som veľmi spokojný s tým, čo som predviedol. Mrzí ma akurát to, že počas úvodného okruhu som mal pád, zlomil som palicu a prišiel som o veľa času. Aj taký býva biatlon... Sú to však veci, ktorým sa musím vyhnúť, ak chcem pomýšľať na sobotňajšie víťazstvo," uviedol M. Fourcade.

Svetový pohár 2017/2018 v biatlone - 8. kolo - Oslo-Holmenkollen (Nór.) - štvrtok:

Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Henrik L´Abée-Lund (Nór.) 26:10,3 min (0), 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +6,1 s (1), 3. Martin Fourcade (Fr.) +6,9 (0), 4. Julian Eberhard (Rak.) +7,1 (1), 5. Lukas Hofer (Tal.) +15,5 (1), 6. Arnd Peiffer (Nem.) +16,8 (1), 7. Jevgenij Garaničev (Rus.) +23,3 (0), 8. Quentin Fillon-Maillet (Fr.) +28,8 (0), 9. Benedikt Doll (Nem.) +35,2 (1), 10. Lars Helge Birkeland (Nór.) +41,2 (0),... 62. Matej Kazár +2:21,1 min (2), 73. Martin Otčenáš +2:31,7 (1), 78. Tomáš Hasilla (všetci SR) +2:38,9 (2)

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 18 z 22 pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 936 bodov, 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 899, 3. Anton Šipulin (Rus.) 591, 4. Arnd Peiffer (Nem.) 559, 5. Jakov Fak (Slovin.) 528, 6. Tarjei Bö (Nór.) 478, 7. Lukas Hofer (Tal.) 477, 8. Simon Desthieux (Fr.) 451, 9. Benedikt Doll (Nem.) 429, 10. Quentin Fillon-Maillet (Fr.) 426,... 64. Martin Otčenáš 35, 72. Matej Kazár (obaja SR) 23

Poradie vo SP v hodnotení rýchlostných pretekov (po 7 z 8 pretekov): 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 355 bodov, 2.Martin Fourcade (Fr.) 324, 3. Anton Šipulin (Rus.) 225, 4. Arnd Peiffer (Nem.) 225, 5. Simon Schempp (Nem.) 188, 6. Jakov Fak (Slovin.) 183, 7. Lars Helge Birkeland (Nór.) 182, 8. Andrejs Rastorgujevs (Lot.) 181, 9. Benjamin Weger (Švaj.) 177, 10. Tarjei Bö (Nór.) 169,... 53. Martin Otčenáš (SR) 34

Viac o téme: Martin Fourcade Johannes Thingnes Bö Henrik L´Abée-Lund