Saganovo vylúčenie bolo poslednou kvapkou: Takáto neférovosť sa už nikdy nezopakuje

Ilustračné foto
Ilustračné foto

MILÁNO - Veľká cyklistická klasika Miláno - San Remo prinesie aj jednu dlho očakávanú technickú novinku. Po prvý raz bude môcť videokomisár priamo ovplyvňovať dianie v pretekoch. Toto nóvum zaviedla Medzinárodná cyklistická únia (UCI) aj na základe nie dobre odvedenej práce rozhodcov počas vlaňajšej Tour de France, keď Petra Sagana po kontakte s Markom Cavendishom pri dojazde 4. etapy vo Vitteli prísne a v konečnom dôsledku nespravodlivo vylúčili z najslávnejších etapových pretekov.

UCI oznámila, že nad sobotňajšími pretekmi Miláno - San Remo budú mať dohľad štyria komisári. Traja z nich sa budú pohybovať v pelotóne v sprievodných autách či motorkách a štvrtý bude pozorne sledovať preteky na viacerých monitoroch z vozidla zaparkovaného tesne za cieľovou čiarou. Talianovi Gianlucovi Crocettimu by nemalo ujsť nič podstatné, čo sa udeje na trati a pri akomkoľvek podozrení na porušenie pravidiel by mal vedieť ihneď zareagovať.

"Komisár si záverečný šprint o víťazstvo v pretekoch pozrie v reálnom čase a v reálnom čase aj zhodnotí, či nedošlo k neregulárnemu konaniu niektorého z jazdcov. To je rozdiel napríklad v porovnaní s minuloročnou Tour de France, kde si rozhodcovia prezerali video s pádom Cavendisha po kontakte so Saganom veľakrát, kým dospeli ku konečnému verdiktu," píše špecializovaný portál Cyclingnews.

Novinka s videokomisárom či videorozhodcom sa zatiaľ bude týkať piatich cyklistických monumentov (Miláno - San Remo, Okolo Flámska, Paríž-Roubaix, Liége-Bastogne-Liége a Okolo Lombardska), ako aj troch pretekov Grand Tour (Giro d´Italia, Tour de France, Vuelta a Espaňa). Crocetti bude videokomisár nielen na pretekoch Miláno - San Remo, ale aj na Giro d´Italia a Okolo Lombardska.

"V protiklade k videorozhodcovi, ako ho poznáme z futbalu, ten cyklistický bude reálne rozhodovať o tom, čo sa stane. Vo futbale je jeho názor poradný, kým v cyklistike bude rovnocenný a bude môcť presadiť konečný verdikt," vravel Guy Dobbelaere, ktorý bude fungovať ako videokomisár na Okolo Flámska a Liége-Bastogne-Liége.

O služby videorozhodcov sa cyklistika hlásila už dlhší čas, poslednou kvapkou zrejme bolo už spomenuté vylúčenie Petra Sagana z Tour de France 2017. Líder tímu Bora-Hansgrohe pôvodne inkasoval časovú penalizáciu a odpočet bodov v súťaži o zelený dres, ale rozhodcovia ho neskôr na základe videozáznamov vylúčili z pretekov. Kauza sa neskôr dostala aj na Športový arbitrážny súd (CAS). Tam UCI uznala chybu a opísala incident ako nešťastný a neúmyselný.


Tagy: Peter Sagan Mark Cavendish Miláno - San Remo Guy Dobbelaere

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP; Video: youtube

DISKUSIA