Futbalista roka 2017 známy už v pondelok, obhajca Hamšík: Nie je to len o mne!

Marek Hamšík ako Futbalista roka ešte v roku 2014
Marek Hamšík ako Futbalista roka ešte v roku 2014

BRATISLAVA - Výsledky 25. ročníka tradičnej ankety Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a denníka Pravda o najlepšieho futbalistu Slovenskej republiky za rok 2017 vyhlásia v pondelok 19. marca v Hoteli Senec v Senci.

Na vyhlasovaní by mali byť všetci ocenení, keďže Ceny Jána Popluhára a Petra Dubovského si prevezmú laureáti tesne pred odletom na medzinárodný turnaj Kings Cup v thajskom Bangkoku.

Medzi desiatimi kandidátmi na víťaza ankety figurujú opäť výlučne legionári. To sa stalo už siedmykrát v histórii ankety. V abecednom poradí sú nimi: Ján Ďurica (Trabzonspor), Marek Hamšík (SSC Neapol), Juraj Kucka (Trabzonspor/AC Miláno), Stanislav Lobotka (Celta Vigo/FC Nordsjaelland), Róbert Mak (PAOK Solún/Zenit Petrohrad), Adam Nemec (Dinamo Bukurešť), Peter Pekarík (Hertha Berlín), Albert Rusnák (Real Salt Lake), Milan Škriniar (Inter Miláno/Sampdoria Janov), Martin Škrtel (Fenerbahce Istanbul).

"V ankete spolu hlasovalo 33 odborníkov, trénerov a novinárov relevantných médií. Hlasy dostalo spolu 23 hráčov. Zaujímavosť je, že nikto netrafil zloženie desiatky najlepších, pričom pred rokom až jedenásti. Po piatich rokoch chýba v elitnej desiatke brankár. Na 11. mieste je Martin Dúbravka, na 12. Matúš Kozáčik. V desiatke sú traja nováčikovia - Nemec, Lobotka a Rusnák, oproti minulému roku vypadli Kozáčik, Weiss a Hubočan," povedal na tlačovej konferencii hlavný organizátor ankety Michal Zeman, redaktor denníka Pravda.

Minulý rok získal trofej J. Popluhára, slovenského futbalistu 20. storočia, stredopoliar Marek Hamšík z talianskeho SSC Neapol. Bol to pre neho štvrtý triumf za sebou. Hamšík v tradičnom mikrosúboji zdolal reprezentačného kapitána Martina Škrtela. Tridsaťročný špílmacher sa tešil po rokoch 2009, 2010, 2013, 2014, 2015 a 2016 z celkovo šiesteho triumfu a aj teraz je horúcim favoritom ankety.

"Tak ako som povedal už veľakrát, futbal je kolektívny šport, ak vyhrá niekto iný, budem mu to priať. Ak by som vyhral ja, aj tentoraz poďakujem hráčom v reprezentácii a spoluhráčom v Neapole. Nikdy to nie je iba o mne, ak vyhrám, kúsok ceny bude patriť aj im," povedal v rozhovore pre web SFZ Hamšík, ktorému tradične okrem Martina Škrtela budú tento raz robiť konkurenciu aj ďalší reprezentační spoluhráči. "Poviem mená, ktoré sa v poslednom období skloňujú najčastejšie – Škriniar a Lobotka. Obaja urobili v poslednom roku vo svojich kariérach obrovský pokrok a myslím si, že v budúcnosti budú patriť v hlasovaní popredné priečky práve im."

"Samozrejme, k výsledkom nemôžem povedať veľa, aby sme nechali fanúšikov aj hráčov v napätí. Medzi prvými dvoma ale nie sú žiadne rekordné rozdiely. Môžem povedať, že prví traja boli pomerne jednoznační. Isté však je, že na scénu pomerne razantne prišli mladí hráči. To sa týka aj Škriniara, ktorý v desiatke nováčik nie je, keďže sa do nej dostal už tesne minulý rok," dodal Zeman.

Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu Slovenska do 21 rokov si prevezme jeden z trojice László Bénes (Borussia Mönchengladbach), Samuel Mráz (MŠK Žilina), Denis Vavro (FC Kodaň/MŠK Žilina).

V roku významných jubileí sa vyhlási aj Najlepší futbalista štvrťstoročia SR (1993-2017). Bude ním niekto z tria Peter Dubovský, Marek Hamšík a Ľubomír Moravčík. "V tejto ankete hlasovalo 65 ľudí. Hlasovali aj všetci bývalí víťazi, samozrejme okrem tragicky zosnulého Petra Dubovského. Môžem povedať, že v tejto v úvodzovkách miniankete dvanástich víťazov vyhral Dubovský," dodal Zeman.

Vyhlásenie ankety bude o 17.00 hod v Senci, široká verejnosť si ho môže pozrieť v TV Joj večer (20.00). Vtedy už bude družina reprezentačného trénera na ceste do Thajska, kde v semifinále turnaja bude čeliť Spojeným arabským emirátom (štvrtok 22. marca).

"Je 25 rokov od vzniku Slovenskej republiky aj tejto ankety, 80 rokov od vzniku SFZ, sto rokov od vzniku Československa. Osmičkové roky sú prelomové nielen v politických záležitostiach. Myslím si, že tento rok bude prelomový aj v rámci toho, že sa nám vo výsledkoch objavia noví mladí hráči. A veľmi významne zamiešajú karty, aj keď ja nepoznám výsledky. Teší ma, že mladí sa presadzujú a presadzujú sa v dobrých ligách a dobrých mužstvách, že podávajú stabilné výkony a kluby o nich majú záujem. Iba si želám, aby zostali takí ako sú teraz, skromní, lebo takých ich mám rád a takých si ich vážim," povedal prezident SFZ Ján Kováčik, ktorý si ale nechal tip pre víťaza pre seba: "Nebudem hovoriť osobný tip na víťaza. Ale najväčším potešením sú pre mňa mladí ako Škriniar, Lobotka a Rusnák. Ale nesmierne si vážim aj hráčov, ktorí sú tam pravidelne ako Hamšík a Škrtel. Teším sa však, že po rokoch je v prvej desiatke akási inovácia. A čo sa týka Futbalistu štvrťstoročia, sú tam dobré mená. Zanechali významnú stopu v Európe. Ľubo Moravčík dokázal strašne veľa. O Dubovskom si myslím, že nemusíme hovoriť. Bol prvý zo Slovenska, čo prestúpil do takého klubu ako Real Madrid. A Marek Hamšík roky dokazuje aká je jeho hodnota pre jeden z najslávnejších talianskych klubov a samozrejme pre reprezentáciu SR. A ja by som dal aj ďalších," dodal prvý muž SFZ.

Vyhlasovať sa okrem dvoch hlavných kategórii budú aj ďalšie ankety. Len v jednej z nich už je známe meno víťaza, najlepším hráčom Fortuna ligy za rok 2017 sa stal kapitán Žiliny Michal Škvarka, ktorý na tróne nahradil bývalého Žilinčana Filipa Hlohovského. Dostal 52 hlasov. Škvarka sa dostal pred druhého bývalého hráča Slovana Bratislava Jakuba Mareša (28), resp. tretieho Rangela Jangu (19), ktorý už tiež odišiel z AS Trenčín.

Najlepšou futbalistkou roka 2016 bude jedna z tria obhajkyňa Dominika Škorvánková (Bayern Mníchov), Alexandra Bíróová (SKN St. Pölten) a Mária Mikolajová (Partizán Bardejov). Najlepším trénerom roka bude jeden z tria Pavel Hapal (kouč SR 21), Ján Kozák (tréner SR) a Adrián Guľa (kormidelník MŠK Žilina). Tí o túto poctu súperili aj pred rokom a obhájil ju Ján Kozák.

Top 10 kandidátov na cenu Futbalista roka 2017 (abecedné poradie): Ján Ďurica (Trabzonspor), Marek Hamšík (SSC Neapol), Juraj Kucka (Trabzonspor/AC Miláno), Stanislav Lobotka (Celta Vigo/FC Nordsjaelland), Róbert Mak (PAOK Solún/Zenit Petrohrad), Adam Nemec (Dinamo Bukurešť), Peter Pekarík (Hertha Berlín), Albert Rusnák (Real Salt Lake), Milan Škriniar (Inter Miláno/Sampdoria Janov), Martin Škrtel (Fenerbahce Istanbul)

ďalšie poradie: 11. Martin Dúbravka (Sparta Praha) 34 bodov, 12. Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň) 31, 13. Patrik Hrošovský (Viktoria Plzeň) 24, 14. Tomáš Hubočan (Trabzonspor/Olympique Marseille) 23, 15. Vladimír Weiss (Al Gharafa) 21, 16. Ondrej Duda (Hertha Berlín) 17, 17. Boris Godál (Spartak Trnava) a Tomáš Kóňa (FC Nitra) po 5, 19. Matúš Bero (Trabzonspor) a Ján Greguš (FC Kodaň) po 4, 21. Lukáš Hroššo (FC Nitra) 2, 22. Erik Pačinda (DAC Dunajská Streda) a Michal Škvarka (MŠK Žilina) po 1

Kandidáti ceny Najlepší futbalista štvrťstoročia (1993-2017):
      Peter Dubovský, Marek Hamšík, Ľubomír Moravčík

ďalšie poradie: 4. Martin Škrtel 155, 5. Marek Mintál 50, 6. Dušan Tittel 45, 7. Miroslav Karhan 31, 8. Róbert Vittek 15, 9. Vladimír Kinder 5, 10. Szilárd Németh 4, 11. Róbert Tomaschek 3, 12. Miroslav König 2, 13. Vratislav Greško 1

hlasovalo 65 vybraných expertov, zástupcov médií, trénerov, doterajší tréneri reprezentácie a všetci doterajší víťazi (okrem P. Dubovského)

Kandidáti Ceny Petra Dubovského 2017:

László Bénes (Borussia Mönchengladbach), Samuel Mráz (MŠK Žilina), Denis Vavro (FC Kodaň/MŠK Žilina)

ďalšie poradie: 4. Filip Balaj (FC Nitra), Juraj Chvátal (MŠK Žilina/Sparta Praha), Adam Jakubech (Lille/Spartak trnava), Erik Jirka (Spartak Trnava), Dominik Kružliak (MFK Ružomberok), Nikolas Špalek (MŠK Žilina) všetci po 1 (pozn. po 1 bode dostali aj Škriniar a Lobotka, ale už nespĺňali vekový limit)

Kandidáti ankety Najlepší tréner 2017:

Pavel Hapal (reprezentácia do 21 rokov), Ján Kozák (reprezentácia A), Adrián Guľa (MŠK Žilina)

ďalšie poradie: 4. Norbert Hrnčár (MFK Ružomberok) a Martin Ševela (AS Trenčín/Slovan Bratislava) po 11, 6. Nestor El Maestro (Spartak Trnava) 7, 7. Ivan Galád (FC Nitra) a Vladimír Weiss (reprezentácia Gruzínska) po 4, 9. Juraj Jarábek (ViOn Zlaté Moravce-Vráble), Miroslav Karhan (Spartak Trnava) a Csaba László (DAC Dunajská Streda) po 1

Kandidátky ankety Najlepšia futbalistka 2017:

Alexandra Bíroová (SKN St. Pölten), Mária Mikolajová (Partizán Bardejov), Dominika Škorvánková (Bayern Mníchov)

Najlepší hráč Fortuna ligy 2017:

1. Michal Škvarka (MŠK Žilina) 52, 2. Jakub Mareš (Slovan Bratislava) 28, 3. Rangelo Janga (AS Trenčín) 19

ďalšie poradie: 4. Erik Pačinda (DAC Dunajská Streda) 15, 5. Erik Daniel (MFK Ružomberok) 14, 6. Godál 12, 7. Filip Hlohovský (MŠK Žilina) 11, 8. Lukáš Hroššo (FC Nitra) a Achraf el Mahdioui (AS Trenčín) po 7, 10. Ivan Diaz (MŠK Žilina) 6, 11. Tomáš Kóňa (FC Nitra) a Ľubomír Šatka (DAC Dunajská Streda) po 5, 13. Marin Ljubičič (Dac Dunajská Streda) 4, 14. Zsolt Kalmár (DAC Dáunajská Streda) 3

Celkovo bodovalo 24 hráčov.

Prehľad doterajších víťazov ankety Futbalista roka SR, Cena Jána Popluhára:
      rok 1993: Peter Dubovský
      rok 1994: Vladimír Kinder
      rok 1995: Dušan Tittel
      rok 1996: Dušan Tittel
      rok 1997: Dušan Tittel
      rok 1998: Jozef Majoroš
      rok 1999: Vladimír Labant
      rok 2000: Szilárd Németh
      rok 2001: Ľubomír Moravčík
      rok 2002: Miroslav Karhan
      rok 2003: Vladimír Janočko
      rok 2004: Marek Mintál
      rok 2005: Marek Mintál
      rok 2006: Róbert Vittek
      rok 2007: Martin Škrtel
      rok 2008: Martin Škrtel
      rok 2009: Marek Hamšík
      rok 2010: Marek Hamšík
      rok 2011: Martin Škrtel
      rok 2012: Martin Škrtel
      rok 2013: Marek Hamšík
      rok 2014: Marek Hamšík
      rok 2015: Marek Hamšík
      rok 2016: Marek Hamšík

Prehľad doterajších víťazov ankety Futbalista roka do 21 rokov, Cena Petra Dubovského:
      rok 2000: Ľubomír Meszároš
      rok 2001: Róbert Vittek
      rok 2002: Róbert Vittek
      rok 2003: Roland Števko
      rok 2004: Milan Ivana
      rok 2005: Martin Škrtel
      rok 2006: Dušan Švento
      rok 2007: Marek Hamšík
      rok 2008: Marek Hamšík
      rok 2009: Miroslav Stoch
      rok 2010: Miroslav Stoch
      rok 2011: Róbert Mak
      rok 2012: Róbert Mak
      rok 2013: Norbert Gyömbér
      rok 2014: Ondrej Duda
      rok 2015: Matúš Bero
      rok 2016: Milan Škriniar


Tagy: Marek Hamšík Futbalista roka 2017

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA