Vlhová sa vrátila k včerajšiemu neúspechu: Finálový slalom som pokazila, ale ...

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

AARE - Slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej finálový víkend Svetového pohára vo švédskom Aare nevyšiel podľa predstáv. V sobotu po zlyhaní v druhom kole slalomu prišla o pódiové umiestnene v celkovom sumáre slalomovej sezóny, v nedeľu jej silný vietor odfúkol možnosť napraviť si chuť v obrovskom slalome. Aj tak celková štvrtá pozícia v slalome, piata v celom Svetovom pohári a trinásta v hodnotení obrovského slalomu signalizujú, že 22-ročná Liptáčka má za sebou najlepšiu sezóny v kariére.

"Na prehliadke trate obrovského slalomu síce fúkalo, ale vtedy sa ešte asi dali spustiť preteky. Neskôr v miestnosti tzv. ´hospitality´ pre pretekárky som už cez okno videla, že je to oveľa horšie. Vietor bol silný, dobre, že tie preteky zrušili," povedala Petra Vlhová k zrušeným pretekom v obrovskom slalome.

Zverenka Livia Magoniho sa vrátila aj k sobotňajšiemu slalomu, ktorý mala po 1. kole rozbehnutý na pódiové umiestnenie, ale napokon skončila až jedenásta a neudržala skvelú druhú priečku v hodnotení najtočivejšej disciplíny vo Svetovom pohári.

"Prvé kolo slalomu mi vyšlo, druhé som však úplne pokazila. Od štartu do cieľa som iba strácala, nebolo to o tom, že mi nevyšla iba nejaká časť trate. Nechcem sa už k tomu vracať, hoci ma to veľmi mrzí. Aj taký je šport," povedala Petra Vlhová. O čosi ľahšie sa jej narýchlo hodnotila sezóna, v ktorej dosiahla dve víťazstvá a celkovo šesť pódiových umiestnení v pretekoch o krištáľové glóbusy. Po prvý raz sa dostala na stupne víťazov aj v inej disciplíne ako slalome, v alpskej kombinácii v Crans-Montane bola tretia. V obrovskom slalome sa zasa štyri razy dostala do najlepšej desiatky výsledkového poradia s maximom v podobe 7. miesta v Lienzi. Konečné piate miesto vo Svetovom pohári je jej vlastné a zároveň aj slovenské historické maximum. Pred rokom bola práve Vlhová v sumáre sezóny vo Svetovom pohári desiata.

"Celkovo som sa posunula oproti minulej sezóne dopredu, čo bol jeden z mojich cieľov. Ak sa na to pozriem týmto pohľadom, nie je to také zlé. Samozrejme, nie všetko sa mi vydarilo podľa predstáv. Šport je však taký, že raz si hore a potom zasa dolu. Sama viem, že môžem byť ešte lepšia a keď popracujeme na istých veciach, verím, že to lepšie aj bude," skonštatovala Petra Vlhová. Na otázku, čo by z uplynulej súťažnej zimy vyzdvihla najviac, odpovedala: "Tých pekných momentov bolo veľa. Úvodné víťazstvo v slalome v Levi a potom ešte to januárové v Lenzerheide zrejme prevyšujú všetky ostatné. Pekné momenty si treba užiť a z tých zlých a nevydarených sa poučiť."

Vlhová prakticky má po sezóne, čaká ju však ešte testovanie lyží v Taliansku a v závere marca pravdepodobne aj účasť na majstrovstvách Slovenska vo Vrátnej (28. - 29. 3.). "Mala by som tam byť rovnako ako potom 7. apríla v Jasnej na slovenskej rozlúčke Veroniky Velez-Zuzulovej s kariérou," dodala Vlhová.

Petra Vlhová v sumároch sezóny 2017/2018 vo Svetovom pohári:

SLALOM (po 12 pretekoch): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 980 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 705, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) 681, 4. Petra Vlhová (SR) 679

OBROVSKÝ SLALOM (po 8 pretekoch): 1. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 582 bodov, 2. Tessa Worleyová (Fr.) 490, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) 481,... 13. Petra Vlhová (SR) 149

CELKOVO SP (po 38 pretekoch): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1773 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 1168, 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 977, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 958, 5. Petra Vlhová (SR) 888

ALPSKÁ KOMBINÁCIA (po 2 pretekoch): 1. Wendy Holdenerová 150 bodov, 2. Michelle Gisinová (obe Švaj.) 109, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 100,... 7. Petra Vlhová (SR) 60

Viac o téme: Petra Vlhová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Alessandro Trovati
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články