Poslanci rozhodli: Bratislavský štadión bude počas majstrovstiev v prenájme SZĽH

Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave
Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave

BRATISLAVA - Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) bude mať počas zápasov majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2019 Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave v prenájme. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Čas nájmu bude od polovice apríla 2019 do konca mája 2019. SZĽH mestu zaplatí nájomné vyše 500-tisíc eur bez DPH plus náklady za prevádzku športovej arény. Maximálne polovicu z nájomnej sumy má zväz splatiť formou investície do obnovy štadióna. Zostávajúcu sumu za nájom chce mať mesto v hotovosti. Aby však toto uznesenie platilo, musí ho podpísať primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Navyše za dodávku energie, teda elektrinu, vodu i plyn, zaplatí SZĽH v roku 2019 mestu naviac približne 300-tisíc eur. Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút pred novinármi povedal, že všetky finančné prostriedky, ktoré použijú, budú pod verejnou kontrolou. "My sme sa zaviazali, že dokážeme zabezpečiť prenájom, lebo to musíme prezentovať IIHF,“ poznamenal Kohút. Štadión pred športovým podujatím potrebuje obnovu za dva milióny eur, zvyšné náklady bude financovať hlavné mesto.

Keď boli hokejové majstrovstvá sveta na Slovensku v roku 2011, hokejový zväz nájom za štadión neplatil, platil len za náklady, ktoré sú spojené s prevádzkou priestoru. Správcom Zimného štadióna Ondreja Nepelu je mestská organizácia Správa telovýchovných a rekreačných zariadení.

Na začiatku rokovania o tomto bode nastala v rokovacej sále anarchia, ktorá trvala niekoľko hodín. Poslanec Radovan Jenčík predložil návrh, aby bratislavské mestské zastupiteľstvo hlasovalo o tom, či vôbec majú byť v Bratislave majstrovstvá sveta v hokeji. Zastupiteľstvo tento návrh schválilo. Poslanec Ján Hrčka potom chcel, aby zastupiteľstvo hlasovalo o tom, či má Slovensko vyhrať majstrovská sveta v roku 2019. Podľa poslankyne Izabely Jégh je to drzosť a vysmievanie sa všetkým poslancom, ktorí chcú rokovať. Mestské zastupiteľstvo však nebolo uznášaniaschopné a primátor vyhlásil prestávku. Po prestávke diskusia pokračovala, zmätok a prekrikovanie poslancov a nejasnosť o tom, o čom hlasujú, však pokračovala. Nasledovalo aj prerušenie diskusie, porada predsedov klubu a ďalšia prestávka. Bodom o nájme štadióna sa dnes mestskí poslanci zaoberali od rána do obeda.

Na zastupiteľstve poslanci hovorili aj o tom, že ľudia s lístkom na hokejový zápas v Bratislave by mali mať MHD zadarmo. Niektorí poslanci však spomenuli, že mesto by malo vyčísliť, kde nájde peniaze napríklad na zaplatenie mestskej hromadnej dopravy pre tých, ktorí budú mať lístok na zápas majstrovstiev sveta. Zastupiteľstvo tiež prijalo uznesenie, že mesto cez hokejové majstrovstvá sveta zvýši daň za ubytovanie v Bratislave.

Štadión v bratislavskom Novom Meste zrekonštruovali a skolaudovali v roku 2011, mesto spláca vyše 70-miliónov eur. S kompletnou prestavbou štadióna pre hokejový svetový šampionát v roku 2011 začalo mesto Bratislava 23. apríla 2009. Práce na stavbe zimného štadióna boli ukončené koncom novembra 2010, tréningové haly a podzemné parkovisko boli hotové 28. februára 2011. Do roku 2008 bola kapacita štadióna 8 350 divákov na sedenie vrátane Sky boxov, Sky Lounge, po prestavbe je kapacita haly 10 000 miest.


Tagy: Zimný štadión Ondreja Nepelu Bratislava

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
športky, ts

DISKUSIA