Koukalová otvorene o psychických problémoch: Ľudia okolo ma odložili ako nejakú vec!

Gabriela Koukalová
Gabriela Koukalová

PRAHA - Nad budúcnosťou českej biatlonistky Gabriely Koukalovej ďalej visí otáznik. V obsiahlom rozhovore pre časopis Glanc na jednu stranu hovorila o tom, že by rada založila rodinu, zároveň ale vyhlásila, že v biatlone ešte nepovedala posledné slovo.

Minuloročná majsterka sveta v šprinte a bývalá víťazka Svetového pohára naposledy pretekala pred rokom 19. marca. Od jari sa ale cítila unavená, mala bolesti v lýtkových svaloch z preťažených achiloviek, a preto vynechala celú sezónu.

Štartu na olympijských hrách v Pjongčangu sa vzdala 12. januára, ale rozhodla sa už pred koncom minulého roka. "Nevidela som svetlo na konci tunela, bolesť nôh bola obrovská. Keď som príprave nemohla dávať sto percent, ako zarputilému perfekcionistovi mi to prestávalo dávať zmysel," vysvetlila.

Namiesto kórejskej olympiády odletela s kamarátkou na dovolenku a sledovala len výsledky. "Bolo mi trochu smutno, že nemôžem tiež zažívať to napätie, vzrušenie a emócie, ktoré k olympiáde patria, ale súčasne som bola rada, že český biatlon ukázal svoju silu a že zďaleka nestojí len na mne a mojich výsledkoch," povedala.

Zopakovala, že dôvodom zhoršenia stavu bola zmena techniky behu, kvôli ktorej sa stala bolesť chronickou. Postupom času mala na bolesť vplyv tiež psychika. "Na konci roka ma lýtka začali bolieť, len keď som na biatlon pomyslela alebo videla reportáž v televízii," uviedla a doplnila: "Úzkosti pramenili hlavne zo straty opory od ľudí okolo. Nikto okrem manžela a rodiny tu pre mňa zrazu nebol."

Uviedla, že bola smutná z ľudí okolo seba. "Odvrátili sa odo mňa aj tí, o ktorých som si myslela, že im na mne záleží. Lenže to asi platilo, len kým sa mi darilo. Ako by som bola nejaká vec, keď som prestala fungovať, tak ma odložili," povedala, ale konkrétne nikoho nemenovala. "Toto je asi potrebné zažiť a niečo sa z toho naučiť."

Po oznámení, že sezónu vynechá, sa Koukalovej uľavilo. "Vnútorne som cítila, že sa niečo musí stať. Telo akoby chradlo, opúšťala ma energia. Cítila som, že nastáva čas, kedy by som nemala chcieť stále uspokojiť všetkých ľudí okolo, ale naopak načúvať viac tomu, čo chcem ja. A vďaka mojim najbližším , ako napríklad manželovi, manažérovi, ale aj trénerom, som sa naučila hovoriť nie a brať väčší ohľad na seba," povedala.

V živote zložito hľadala svoje miesto vo svete. Má podľa svojich slov problém sa začleniť. "Dlho som si vyčítala, že som iná, chcela som niekam patriť. Ale v českej biatlonovej partii sa mi to nepodarilo nikdy," povedala Koukalová.

"Snažila som vyhrávať a byť úspešná, aby som sa zapáčila rodičom, aby som niečo znamenala. Predovšetkým tomu vďačím za všetky športové výsledky. Ale teraz, po rokoch pretekania, mi došlo, že nie je nič moc vznešeného na tom byť lepší ako ostatní, ale že ďaleko dôležitejšie je byť každý deň aspoň trochu lepšia osobnosť," povedala. "V živote ma hnal pocit, že musím byť úspešná, aby som niečo znamenala. Aby som nebola nikto. Ale šťastná som nebola skoro nikdy," konštatovala.

Rada by si raz založila rodinu s manželom Petrom, bývalým popredným bedmintonistom. "Veľa o tom hovoríme, ale chceme sa rozhodnúť, až keď sa všetko zrovná. Keď budem v úplnej pohode po všetkých stránkach," uviedla dvadsaťosemročná športovkyňa.

V najbližšej dobe sa stretne s profesorom Pavlom Kolářom a rozhodne sa, ako ďalej s biatlonom. "Zanevrela som na niektorých ľudí z prostredia biatlonu, ale ako sa poznám, je možné, že za pár týždňov mi začne všetko, čo ma posledné roky trápilo, zase chýbať a začnem sa pripravovať na ďalšiu sezónu. Pevne verím, že som v biatlone ešte nepovedala posledné slovo," poznamenala a tešila sa aj na sťahovanie do nového domu.


Tagy: Gabriela Koukalová

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR

DISKUSIA