Slovenky sa držia v hre o postup na ME: Víťazstvo nad Taliankami vydreli aj v odvete

Hráčka Slovenska Simona SzarkováHráčka Slovenska Simona Szarková Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

ŠAĽA - Slovenské hádzanárske reprezentantky začali odvetnú časť II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2018 vo Francúzsku víťazne. Po stredajšom vydolovanom víťazstve v poslednej chvíli vo Follonice (21:20) zdolali Talianky aj na domácej pôde v Šali, kde zverenky trénera Dušana Poloza triumfovali v sobotu 20:17 vďaka druhopolčasovému obratu z 8:11. Na konto si pripísali ďalšie dva body, ktoré ich držia v hre o postup na ME.

Slovenkám patrí po 4. kole v tabuľke 2. skupiny 3. priečka o skóre za Poľkami, ktoré ešte majú pred sebou duel v Bijelom Polji s domácimi Čiernohorkami. Reprezentantky SR sa v kvalifikácii najbližšie predstavia 31. mája, keď budú v Michalovciach hostiť aktuálne líderky z Čiernej Hory.

Úvod patril Szarkovej, ktorej dve presné strely znamenali vedenie tímu SR 2:0. Nebola to však predzvesť zlepšeného výkonu domáceho výberu oproti stredajšiemu vzájomnému duelu vo Follonice. Pri vylúčení spomenutej hráčky vyrovnali Talianky v 8. min na 2:2. Slovenky presadzujúce sa prevažne z krídelných priestorov vyhrávali v 11. min 5:3, ale potom museli jedenásť minút čakať na ďalší gól. V 22. min znížili na 6:7, ale ich ofenzívne trápenie pokračovalo aj v zostávajúcom čase I. polčasu. Cez taliansku defenzívu sa nevedeli presadiť z postu spojky, nezužitkovali dvojnásobnú presilovku a aj jeden pokutový hod. Hostky si vypracovali trojgolový náskok, s ktorým išli aj na prestávku (11:8).

Stíhaciu jazdu slovenského družstva odštartovala Holešová. Jej góly spolu s presnými zásahmi Szarkovej a zákrokmi brankárky Gubikovej vyniesli domácim hráčkam v 38. min vedenie 12:11. Talianky sa v tých chvíľach trápili v útoku, nezužitkovali ani dvojnásobnú početnú výhodu. Štvrťhodinu pred koncom opäť zaúradovalo trio Szarková - Gubiková - Holešová a kouč súpera si za nepriaznivého stavu 13:15 zobral oddychový čas. Po ňom Rajnohová zvýšila na 16:13 a v úvode záverečnej desaťminútovky na 17:14. Talianky v 56. min skorigovali na 17:18, ale nevyužili výhodu presilovky. Slovenky potom už nepustili vedenie z rúk, poistky pridali Holešová s Rajnohovou a za priazeň sa divákom v zaplnenej šalianskej hale odvďačili víťazstvom (20:17).

Výsledky - II. fáza kvalifikácie hádzanárok o postup na ME vo Francúzsku - 2. skupina - 5. kolo - sobota:
BIJELO POLJE
Čierna Hora - Poľsko hrá sa od 18.00 h.

ŠAĽA
Slovensko - Taliansko 20:17 (8:11)
Zostava a góly SR: Medveďová, Gubiková - Minárčiková, Tulipánová, Rechtorisová 1, Patrnčiaková, M. Holešová 6, Pócsíková 2, M. Školková 1, M. Rajnohová 5/2, S. Szarková 5/1, Olšovská, Habánková, Fiľková-Trehubová, Rebičová, Bujnochová
Najviac gólov za Taliansko: Cappellarová 3, Babbová 3/1, Gheorgheová 3/2
pok hody: 5/3 - 4/3, vylúčené: 5 - 8, rozhodovali: Barysas a Petrušis (obaja Lit.), 2500 divákov

Viac o téme: Taliansko Slovensko