Futbaloví mladíci oživili postupové nádeje: Proti Albánsku si schuti zastrieľali aj v odvete!

Erald Cinari z Albánska, Juraj Chvátal zo Slovenska a Emanuele Ndoj z AlbánskaErald Cinari z Albánska, Juraj Chvátal zo Slovenska a Emanuele Ndoj z Albánska Zdroj: SITA/Milo Fabian

ŽILINA - Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zvíťazila v utorňajšom domácom stretnutí 2. skupiny kvalifikácie majstrovstiev Európy 2019 nad albánskymi rovesníkmi 4:1. V Žiline nadviazala vďaka dvom gólom Samuela Mráza a jednému Lukáša Haraslína a Michala Sipľaka na minulotýždňový úspech (3:2) z pôdy súpera a dosiahla štvrté víťazstvo.

Brunegraf spravil v porovnaní s duelom v Albánsku tri zmeny v základnej zostave, do ktorej zaradil Sipľaka, Herca a Haraslína. Slovensko bolo na domácom ihrisku favorit a za potrebnými troma bodmi išlo aktívne od úvodných minút. Hostia neuplatňovali tesné napádanie a domáci mali dostatok času i priestoru na rozohrávku. Spočiatku to skúšali aj dlhšími loptami či centrami, ale prvú vážnu príležitosť priniesla kombinácia, Mráz zakončil nedôrazne po Špalekovej prihrávke. Chvátal následne vyskúšal albánskeho brankára Kastratiho tvrdou strelou. Tieto pokusy ešte nevyšli, no Slováci sa otváracieho gólu dočkali v 19. minúte, keď dôrazný Chvátal dostal loptu cez viacerých protihráčov až k nepokrytému Haraslínovi, ktorý presnou strelou prekonal Kastratiho - 1:0. Vzápätí po prvý raz zahrozili hostia, Kallaku rozohral priamy kop a Manaj hlavičkoval tesne nad bránku Rodáka. Neskôr Špalek našiel centrom z ľavej strany na vzdialenejšej žrdi Haraslína, jeho zakončenie na poslednú chvíľu zblokoval Maloku. Herc a Špalek sa postarali o ďalšie dva pekné momenty, druhý menovaný si najskôr nabehol na loptu medzi obrancov a spätnou prihrávkou hľadal spoluhráčov, potom opäť po spolupráci s Hercom vypálil už sám, dvojgólový rozdiel nepripustil zákrok Kastratiho. Slováci mali prevahu počas celého prvého polčasu a vyťažili z nej náskok 2:0 po tom, ako sa Chvátal opäť predral až k bránke súpera, a hoci na dva razy nepochodil, loptu dopravil do siete Mráz.

Po zmene strán sa aj Albánci začali snažiť o kombinačnejší futbal a loptu mali v moci o čosi častejšie. Pramenil z toho zblokovaný pokus Manaja, na opačnej strane bol blízko ku svojmu druhému zásahu v zápase Mráz, ktorého technická strela skončila na brvne. Po viac než hodine hry sa hostia predsa len dočkali zníženia, Manaj získal odrazenú loptu, postupoval s ňou na slovenskú bránku a Rodák nestačil na jeho tečované zakončenie - 2:1. Onedlho mohol Manaj aj vyrovnať, Rodák tentoraz vytesnil priamy kop najnebezpečnejšieho hráča hosti. V Žiline však hrozil tesný záver iba chvíľu, keďže Sipľak v 71. minúte v šestnástke zužitkoval Haraslínov priamy kop a Mráz o tri minúty neskôr po Špalekovej finálnej prihrávke úspešne zakončil rýchly protiútok domácich. Albánsko síce nezložilo zbrane a blízko ku skórovaniu boli Hakaj, Cinari aj Manaj, ale stav sa už nezmenil a Slovensko si pripísalo tri body aj v druhej vzájomnej konfrontácii.

Zverenci Ota Brunegrafa sa s dvanástimi bodmi posunuli na druhú pozíciu pred Severné Írsko. Kvalifikáciu uzavrú na jeseň, 11. septembra sa predstavia na Islande, 12. októbra budú hostiť Estónsko a 16. októbra odohrajú duel v Severnom Írsku. Z tabuľky druhých tímov poputujú do baráže štyri najlepšie tímy z deviatich skupín.

Slovensko 21 - Albánsko 21 4:1 (2:0)
Góly: 45.+2 a 74. Mráz, 19. Haraslín, 71. Sipľak - 63. Manaj. Rozhodovali: Griffith - Bird, Bryant (všetci Wal.), ŽK: Vavro, Mráz - Manaj, Sulejmanov, Krymi, 2177 divákov

Slovensko 21: Rodák - Chvátal, Vavro, Hancko, Sipľak (80. Jirka) - Herc, Lesniak, Urblík (67. Dimun) - Špalek, Mráz (90. Balaj), Haraslín

Albánsko 21: Kastrati - Maloku, Ndoj, Toli (78. Nuri), Ceka (31. Hakaj) - Tafa, Cinari, Krymi - Kallaku (60. Sahiti), Manaj, Sulejmanov

Španielsko 21 - Estónsko 21 3:1 (2:0)
Góly: 8. Ruiz, 37. a 51. Mayoral - 59. Sinjavskij