VIDEO Dávali mu pár mesiacov života: Slávny bitkár NHL ukázal všetkým, že je skutočný bojovník!

Gino Odjick vstal z vozíka
Gino Odjick vstal z vozíka

BRATISLAVA - Preslávený bitkár NHL Gino Odjick (47) sa zhruba pred tromi rokmi od lekárov dozvedel krutý ortieľ. Trpí ojedinelou nevyliečiteľnou chorobou a vážna diagnóza mu podľa odborníkov dávala už len posledných pár mesiacov života a zdrvený tak vyhovel ich odporúčanému sťahovaniu z Vancouveru do rodného Maniwaki. Ale po troch rokoch rodák z Ottawy potvrdil, že je skutočným bojovníkom a to nie len na ľadovej ploche!

Odjickovi lekári diagnostikovali tzv. primárnu systémovú AL-amyloidózu. Ide o systémovú poruchu ukladania bielkovín, ktoré sa stávajú nerozpustnými a hromadia sa v rôznych orgánoch, v hokejistovom prípade v srdci. To tak stráca funkciu svalu a rýchlejšie starne. Pri odchode z nemocnice vo Vancouveri trpel. "Poslali ma z Vancouveru späť do Ottawy, aby som bol pri svojich blízkych a mohol tam zomrieť," spomínal so slzami v očiach na jún 2014. Aj keď v tom čase mal len 44 rokov, pohľad naňho na invalidnom vozíku bol naozaj nepekný.  

Odjick hral v zámorskej NHL v rokoch 1990 - 2002, pričom v základnej časti profiligy odohral 605 zápasov s bilanciou 64 gólov a 73 asistencií. Upútal najmä svojimi bitkami, počas kariéry nazbieral 2567 trestných minút, čo ho radí na 17. miesto historických tabuliek NHL. Celkovo absolvoval až 148 bitiek a osobného strážcu robil napríklad aj slávnemu Pavlovi Buremu. Najdlhší čas strávil vo Vancouveri, obliekal aj dresy NY Islanders, Philadelphie a Montrealu. Na ľad chodil hlavne vo chvíľach, kedy bolo treba naozaj bojovať a náročné bitky sa podpísali pod jeho zdravotný stav. Legendárny hokejista však nebol len nejakým bezduchým bitkárom, vedel sa aj strelecky presadiť, veď v 604 zápasoch zaznamenal 61 gólových zásahov. 

Gino Odjick v bitke so Zdenom Chárom 

Obrovská bojovnosť Gina však pokračuje aj mimo ľadovej plochy. Večný bojovník sa s krutým osudom nezmieril, stavil na experimentálnu liečbu a po troch rokoch opäť vyzerá sviežo a dokáže stáť na vlastných nohách. "Všetko zlé je na niečo dobré. A teraz musím dúfať, že sa nepríde o ďalších 20 rokov života," uviedol, keď prestal mať problémy.

Jeho obrovská bojovnosť a odhodlanie rozhodne stoja za povšimnutie a dočkajú sa aj filmového spracovania. Odjick bude spolupracovať na dokumentárnom filme, ktorý sa bude venovať osudom dvanástich tvrdých bitkárov z NHL, medzi ktorými má pochopiteľne svoje miesto. 


Tagy: Vancouver Canucks Gino Odjick

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Foto:
dailymail.co.uk; Video: Youtube

DISKUSIA