V Košiciach sa nebrala servítka pred ústa: Dôvody, prečo končí najúspešnejší klub

Good Angels Košice
Good Angels Košice

KOŠICE - Nastávajúca finálová séria s Ružomberkom bude posledná pre družstvo Good Angels Košice v slovenskej extralige basketbalistiek. Generálny manažér tímu Daniel Jendrichovský potvrdil, že značka Good Angels končí a od budúcej sezóny ju v najvyššej slovenskej súťaži nahradí Akadémia Young Angels.

"Či sa niekedy ešte Good Angels vráti na scénu, ukáže budúcnosť. Sedemnásť rokov, počas ktorých sme boli stále vo finále extraligy, má svoj koniec. Nechcem nikoho viniť, došiel som na koniec svojej cesty. Verím, že dievčatá sa vo finále pobijú o to, aby skončili s číslom 15 v počte majstrovských titulov v rade. Bude to pekná výzva aj pre ostatné kluby prekonať to," uviedol Daniel Jendrichovský na stredajšom brífingu v Košiciach.

Odchádzajúci generálny manažér zdôraznil, že Good Angels nekrachuje, lebo nebude nič nikomu dlhovať. "Nezostanú po nás nevyplatené dlhy či nedokončené kontroly. Je to rozhodnutie, ktoré som si premyslel už dávno a posledné dva roky som ťahal nasilu. Na túto sezónu ma presvedčila aj Zuzka Žirková, keďže avizovala, že bude jej posledná," priznal Jendrichovský.

V slovenskej extralige bude v budúcnosti pôsobiť už len mládežnícky tím Young Angels. Podľa všetkého to však už nebude v Angels aréne. "Mrzí ma, že táto aréna, v ktorej sme zažili krásne roky, bude od prvého júna zatvorená a stane sa z nej ďalšie mŕtve košické športovisko," vravel Jendrichovský a ďalej pokračoval: "A kde budú hrávať mládežnícke tímy? V každej telocvični, v ktorej nám to umožnia. Umiestniť 14 tímov totiž nie je len tak. Ja by som Angels arénu prevádzkoval rád aj ďalej, ale už tri roky sme v núdzovom stave a v patovej situácii, z ktorej nie je východisko. Tak je to so všetkými športoviskami v tomto meste. Stále počúvame o výstavbe futbalového štadióna na neviem koľko etáp, o tenisovom centre, ktoré ešte ani nezačali stavať a podobne. Všetci si doteraz mysleli, že ja túto halu zveľadím za vlastné peniaze, ale ja ich dám radšej do mládeže. Kým táto hala nespadne, tak asi nikoho nebude zaujímať. Mrzí ma to, pretože je od rána do večera vyťažená športom.“

Tím Young Angels bude podľa webu kosiceonline.sk fungovať v poloprofesionálnych podmienkach. "Ak sa bavíme o podmienkach týkajúcich sa trénerov a súťaží, tak v tomto smere podmienky mať budú. Naďalej budeme hrať s tromi družstvami v európskych mládežníckych súťažiach. Ak sa však bavíme o platoch, tak peniaze za to dostávať nebudú. Aj keď nevylučujem, že tu zostane pár starších hráčok, ktoré budú pôsobiť na poloamatérskej úrovni.“ Účasť v Európskom pohári FIBA či ešte prestížnejšej Eurolige je nereálna. "Máme ešte na dva roky predplatené miesto vo Východoeurópskej lige, ktorá je skvelý projekt. Otázka je, akú kvalitu budeme mať. Aby sme tam neboli len na oštaru,“ poznamenal D. Jendrichovský.

Súčasné rozhodnutie šéfa klubu je definitívne a situáciu môže zmeniť už len zázrak. "Do 15. júna môže hocikto kúpiť klub. Prebrať ho a prihlásiť sa do FIBA Cupu. Neverím, že sa taký blázon nájde, ale ak áno, tak mu veľmi rád uvoľním svoju stoličku a budem mu pomáhať,“ doplnil Daniel Jendrichovský, ktorý svoje rozhodnutie oznámil tímu so značným predstihom.

"Dobré anjelky" dlhodobo dominujú slovenskej najvyššej súťaži, inak to nebolo ani v práve vrcholiacom ročníku 2017/2018, ako sa ukázalo, ich poslednom. V základnej časti utrpeli jedinú prehru, v poslednom kole podľahli Piešťanom. V nadstavbe ani vo vyraďovacej časti neokúsili trpkosť prehry ani raz. Good Angels navyše majú za sebou aj úspešné vystúpenia na medzinárodnej scéne - V Európskom pohári FIBA sa dostali až do štvrťfinále, vo Východoeurópskej lige obhájili titul.

Z historického a medzinárodného hľadiska sa Košičanky dočkali najväčšej slávy v sezóne 2012/2013, keď sa klub prebojoval až na záverečný turnaj Final Eight prestížnej Euroligy a po postupe do Final Four napokon obsadil 4. miesto. V ruskom Jekaterinburgu vtedy košické hráčky v súboji o bronzové medaily nestačili na súperky z francúzskeho Bourges (57:65).


Tagy: Good Angels Košice Daniel Jendrichovský

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - František Iván

DISKUSIA