Hrbatý sa spolieha na Gombosa: Noro by mohol byť našim žolíkom

Slovenskí tenisoví reprezentanti zľava Igor Zelenay, Norbert Gomboš, Martin Kližan Jozef Kovalík, Andrej Martin a nehrajúci kapitán Dominik Hrbatý počas žrebu zápasu 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára
Slovenskí tenisoví reprezentanti zľava Igor Zelenay, Norbert Gomboš, Martin Kližan Jozef Kovalík, Andrej Martin a nehrajúci kapitán Dominik Hrbatý počas žrebu zápasu 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára

BRATISLAVA - Slovenská tenisová dvojka Norbert Gombos a jednotka Bosny a Hercegoviny Damir Džumhur nastúpia v piatok o 16.00 h proti sebe v úvodnej dvojhre stretnutia 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára. V druhom singli si na antuke pod zatiahnutou strechou bratislavského NTC zmerajú sily slovenská jednotka Martin Kližan a bosnianska dvojka Mirza Bašič. Rozhodol o tom štvrtkový žreb.

Do sobotňajšej štvorhry so začiatkom o 14.00 h nahlásil nový slovenský kapitán Dominik Hrbatý tandem Andrej Martin, Igor Zelenay. V bosnianskom drese by sa mali predstaviť Bašič s kapitánom Tomislavom Brkičom. Nasledovať bude súboj tímových jednotiek Kližana a Džumhura. Dvojdňový program uzavrie duel Gombosa a Bašiča. Hrbatý vynechal z pôvodnej šesťčlennej nominácie rebríčkovo najvyššie postaveného slovenského singlistu Lukáša Lacka, ktorý príliš neobľubuje antukový povrch.


Hlavným rozhodcom prvého vzájomného zápasu medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou bude Brit Phil Evans, v úlohe empajrových arbitrov sa predstavia Nemec Timo Janzen a Tunisan Yassine Lakhdar. Slováci vlani v septembri v NTC ešte pod vedením Miloslava Mečířa zdolali v baráži Poľsko 4:1 a udržali sa v druhej lige. Medzi elitnou svetovou šestnástkou sa slovenský tím naposledy predstavil v roku 2006.

Hrbatý sa vo dvojhrách popri Kližanovi rozhodol dať príležitosť Gombosovi. "Noro by proti Džumhurovi mohol byť našim žolíkom. Jeho rýchla hra by mohla na súpera platiť. Má s nim priaznivú bilanciu, posledné dva vzájomné zápasy vyhral. V Davis Cupe sa Noro navyše vždy dokáže vyhecovať k výborným výkonom. Martin Kližan patrí medzi našich najlepších antukárov, čo potvrdil na challengeri v Marbelle, kde postúpil do semifinále. Nebolo ľahké niekoho zo šesťčlenného tímu vyradiť. Aj Lukáš Lacko pristupoval k tréningom veľmi svedomito."

Gombosa prekvapilo, že mu dal Hrbatý prednosť pred Martinom a Jozefom Kovalíkom. "Andrej s Jojom dosiahli na antuke v Južnej Amerike lepšie výsledky. Teší ma, že mi dal kapitán dôveru. Počítal som s tým, že začnem ako prvý, už som si na to v Davis Cupe zvykol. Proti Džumhurovi som uspel v posledných dvoch zápasoch, čo by mohlo byť pre mňa povzbudením. Pomerne hladko som nad ním vyhral na bratislavskom challengeri Slovak Open a po trojsetovom boji aj na antuke v Hamburgu."

Kližan sa proti Bašičovi necíti byť favoritom. "Súper je v rebríčku oveľa vyššie ako ja, je v prvej svetovej stovke. O nejakej taktike nechcem pred zápasom hovoriť, dôležité bude získať posledný fiftín. Nálada v tíme je výborná. V Marbelle chalani ukázali, že majú formu. Verím, že využijeme výhodu domáceho prostredia a postúpime do baráže o svetovú skupinu."

Bosnianskeho kapitána slovenská nominácia do dvojhier neprekvapila. "Boli sme pripravení, že Slováci môžu do singlov nominovať kohokoľvek. Každý zápas je otvorený. Slováci budú doma, mohlo by byť vypredané," uviedol Brkič. Džumhur očakáva náročný zápas. "Slováci majú silný tím, poznám všetkých hráčov. Gombos je dobrý tenista a hoci som momentálne 32. na svete, rebríčkove postavenie často v Davis Cupe nerozhoduje. Musím podať maximálny výkon."
      

Piatok (dve dvojhry postupne od 16.00 h):
Norbert Gombos - Damir Džumhur
Martin Kližan - Mirza Bašič

Sobota (štvorhra a dve dvojhry postupne od 14.00 h):
Andrej Martin, Igor Zelenay - Mirza Bašič, Tomislav Brkič
Martin Kližan - Damir Džumhur
Norbert Gombos - Mirza Bašič

Kádre:

SLOVENSKO
Andrej Martin (118. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 704. vo štvorhre)
Martin Kližan (130. / 417.)
Jozef Kovalík (138. / 245.)
Norbert Gombos (147. / 686.)
Igor Zelenay (- / 105.)
Realizačný tím - kapitán: Dominik Hrbatý, tréner: Tibor Tóth, kondičný tréner: David Olasz, lekár: Roman Fano, fyzioterapeuti: Milan Gašpárek, Róbert Bezák, masér: Tomáš Martikán, vypletač: Martin Pisák

BOSNA A HERCEGOVINA
Damir Džumhur (32. / 158.)
Mirza Bašič (95. / 725.)
hrajúci kapitán Tomislav Brkič (253. / 277.)
Nerman Fatič (749. / 835.)


Tagy: Dominik Hrbatý Igor Zelenay Martin Kližan Jozef Kovalík Norbert Gombos Davis cup

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA