Kližan potvrdil pozíciu jednotky: Pre Slovensko vybojoval proti Bosne a Hercegovine prvý bod

Martin Kližan vybojoval pre Slovensko prvý bodMartin Kližan vybojoval pre Slovensko prvý bod Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Po prvom dni bratislavského stretnutia Slovensko - Bosna a Hercegovina v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2018 tenisových reprezentačných družstiev mužov je stav nerozhodný 1:1 O prvý bod pre hostí sa postaral Damir Džumhur, ktorý zdolal Norberta Gombosa za 69 minút 6:4, 6:1. Vyrovnávajúci bod pre Slovensko na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC zabezpečila domáca jednotka Martin Kližan triumfom nad hosťujúcou dvojkou Mirzom Bašičom za 82 minút 7:6 (5), 6:1.

Sobotňajší program v bratislavskom NTC sa začne o 14.00 h štvorhrou, na ktorú kapitáni Dominik Hrbatý, resp. Tomislav Brkič (z pozície tzv. hrajúceho) nahlásili páry Andrej Martin, Igor Zelenay a Mirza Bašič, Tomislav Brkič. V domácom kádri je i Jozef Kovalík, v iba štvorčlennej nominácii hostí aj Nerman Fatič. Šéfovia realizačných štábov majú nárok na zmeny, týka sa to aj sobotňajších dvojhier Kližan - Džumhur a Gombos - Bašič.

Kližan (130. v rebríčku) sa proti Bašičovi (95.) pomalšie rozbiehal a v jedenástom geme prvého setu dokonca čelil setbalu. Situáciu zvládol. Víťazný tajbrejk a najmä odskočenie na 3:0 v druhom sete konečne znamenalo viac hernej istoty na rakete energického slovenského ľaváka a napokon naoko pohodové víťazstvo 7:6 (5), 6:1. HneĎ prvý mečbal premenil esom. Dvadsaťosemročný Kližan má s 26-ročným Bašičom bilanciu 2:0, prvýkrát si sily zmerali už pred desiatimi rokmi na turnaji ITF Futures na pevnom povrchu pod strechou v chorvátskom Záhrebe (7:5, 6:2).

Martin Kližan vybojoval pre Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Momentálne až piaty najlepší slovenský singlista Gombos (147. v rebríčku ATP) urobil v zápase priveľa chýb, ktoré plynuli z jeho útočnej a často netrpezlivej hry. Džumhur (32. v renkingu), ktorý patrí do širšej svetovej špičky, sa mohol oprieť o kvalitné podanie a presnú hru z kontrolovanej defenzívy. Predviedol aj pestrejší herný repertoár, často si pomohol účinnými "kraťasmi". S blížiacim sa koncom zápasu ťažil neskorší víťaz aj z čoraz väčšieho sebavedomia.

Úvodný gem pri podaní Gombosa naznačil, že na pomalej antuke to môže byť boj o každú loptičku. Nebola to pravda. Favorizovaný Džumhur už v tretej hre prvýkrát brejkol svojho slovenského súpera, keď zahral parádny víťazný bekhend z defenzívy do odkrytej časti kurtu. Reakcia Gombosa bola rýchla, rebrejkom okamžite vyrovnal na 2:2. Súpera si pritiahol k sieti a potom ho obhodením donútil k chybe. Koncovka setu však vyznela pre Bosniaka. Za stavu 4:4 mu slovenský súper pomohol k brejku troma nevynútenými chybami a vzápätí Džumhur dopodával set na 6:4. Premenil druhý setbal po pridlhom forhende protivníka.

Norbert Gombos Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Ani úvod druhého setu nezastihol slovenského tenistu v pohode. Gombos dvojchybou premenil Džumhurovi brejkbal a ten vzápätí na trikrát potvrdil zisk súperovho podania
na 2:0. Neskôr Džumhur zvýšil aj na 3:0, keď Gombos nevyužil stav 40:15 pri svojom podaní, v závere gemu opäť "spáchal" dvojchybu. Jedinú hru v druhom sete Gombos získal za stavu 0:4 a zabránil tak nepopulárnemu "kanáru". Za stavu 1:5 Gombos ešte skúšal zabojovať, ale chýbal mu pokoj na rakete. Pri mečbale opäť urobil dvojchybu, rovnako ako aj dvakrát predtým pri brejkových možnostiach Džumhura. V celom stretnutí slovenský tenista predviedol 31 nevynútených chýb, popri 10 na strane súpera. Džumhur využil 5 z 9 možností na brejk, Gombos jednu z dvoch.

Damir Džumhur Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Džumhur bol po zisku prvého bodu pre Bosnu spokojný. "Bol to jeden z mojich najlepších zápasov v Davis Cupe. Po prvý raz som pred jeho začiatkom necítil žiaden tlak. Vedel som, že to bude náročné, lebo Norbert hrá silový tenis a snaží sa o víťazné údery. Kľúčový bol gem za stavu 4:4, v ktorom som zahral veľmi múdro a zobral som súperovi servis. Dnes som veľmi dobre behal a zahral som niekoľko skvelých defenzívnych úderov."

"Začal som veľmi dobre, vyhrával som aj ťažké a dlhé výmeny. Bohužiaľ, za stavu 4:4 prišiel jeden ´blbý´ gem, keď som urobil tri nevynútené chyby a potom sa to celé otočilo. Súper vzápätí dobre zaservoval a v druhom sete už dominoval a nedal mi šancu. Tlačil ma, držal dĺžku úderov, nedokázal som na neho vyvinúť dostatočný tlak. Rovnako veľa toho vybehal, vrátil mi loptičky aj z pozícií, keď to za normálnych okolností už má byť víťazný úder pre mňa. Nepomohol som si ani prvým podaním, nemal som šancu," povedal Norbert Gombos pre RTVS.

Dvadsaťsedemročný Gombos v bilancii proti 25-ročnému Džumhurovi zaostáva už 2:4. Uspel ešte v sezóne 2014 na halovom "hardovom" challengeri práve v Bratislave (6:3, 6:2) a potom v roku 2015 v kvalifikácii na antuke v nemeckom Hamburgu (3:6, 6:3, 6:4).

Stretnutie Slovensko - Bosna a Hercegovina je aj premiéra Dominika Hrbatého v pozícii daviscupového kapitána. Hrbatého v novembri zvolil do funkcie výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu (STZ). Jeho predchodca Miloslav Mečíř sa po 24 sezónach zo zdravotných dôvodov neuchádzal o obnovenie platnosti zmluvy.

Povolených päť hráčov namiesto tradičných štyroch je experimentálna novinka v rámci navrhovanej reformy MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). K zmenám patrí aj scenár v podobe dvoch dvojhier v prvý deň a štvorhry a zostávajúcich dvoch dvojhier v druhý deň a skrátenie zápasov z troch získaných setov na dva. Opatrenia sa minimálne na túto sezónu netýkajú svetovej skupiny DP.

SLOVENSKO - BOSNA A HERCEGOVINA 0:1 po piatkovej I. dvojhre
(6. - 7. apríla, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou v Aegon aréne NTC)

Norbert Gombos - Damir Džumhur 4:6, 1:6 za 69 minút (36, 33)

Martin Kližan - Mirza Bašič 7:6 (5), 6:1 za 82 minút (53, 29)