Slovenská legenda odbehla v Bratislave 400. maratón: Niekedy musí viac bojovať vôľa ako nohy

Eva Seidlová
Eva Seidlová

BRATISLAVA - Uplynulý víkend sa v hlavnom meste niesol v bežeckom znamení. Konal sa totiž už 13. ročník ČSOB Bratislava Marathonu, na ktorom nemohla chýbať ani čoskoro 70-ročná legenda maratónov Eva Seidlová. Práve bratislavský maratón bol jej jubilejným 400. v bežeckej kariére a treba povedať, že pri tomto úctyhodnom čísle nekončí! Športky sa pri tejto príležitosti rozhodli vyspovedať sympatickú rodáčku z Rimavskej Soboty, ktorá dlhé roky žije v Tlmačoch.

- Ako ste sa cítili počas behu? Mali ste na nejakom úseku nejakú slabú chvíľu?

"Počas behu som sa cítila výborne, bežala  som v skupine vodičov na 4 hodiny. Tak som si to totiž predstavovala, zabehnúť 400-tý maratón za rovné štyri hodiny. Samozrejme, keby sa podarilo niečo pod tie štyri hodiny, to by bol pre mňa bonus. A keďže som sa naozaj cítila výborne, tak som tých 'mojich' vodičov aj predbehla. Nuž ale dalo sa očakávať, že sa mi to vypomstí – ako sa aj stalo. Pravdaže, že ma predbehli, a potom tak okolo 38. - 39. kilometra som veru už začala bojovať. Neviem, či to nazvať slabou chvíľou. Ten pocit som už veľakrát zažila na maratónoch, keď už viac musí bojovať vôľa ako nohy. Takže výsledný čas 4:03:03 a nevýslovná úľava a radosť, že som už v cieli."

- Ako by ste zhodnotili organizáciu celého podujatia a trať, ktorú ste odbehli v porovnaní so svetovou špičkou?

"Keďže som absolvovala všetkých 13 ročníkov tohto maratónu, zažila som aj úsmevné začiatočnícke chyby organizátorov, môžem zodpovedne povedať len toľko, že celé toto podujatie aj so sprievodnými akciami sa nesmierne posunulo vpred. Ani mu vlastne nemám čo vytknúť. Tohto roku ma aj divácka kulisa mimoriadne príjemne prekvapila. Ale nedá sa porovnať s neporovnateľnými maratónmi, ako je Boston, New York. Do Madridu pôjdem o dva týždne, ale v porovnaní s mnohými veľkými maratónmi v Európe by určite čestne obstál."

- Ktorý rok z vašej bohatej bežeckej histórie vám najviac utkvel v pamäti?

"Neviem Vám na túto otázku odpovedať, naozaj. Na niektoré maratóny si vôbec nespomínam, paradoxne ani na ten, na ktorom som si urobila osobný najlepší čas v maratóne. Možno by som povedala ,že takým prelomovým rokom bol rok 2007, keď som sa po prvýkrát v živote dostala do nielen veľkého bežeckého sveta - na Newyorský maratón, ale začala som snívať o ďalších a ďalších a pritom trochu poznávať iné krajiny."

- Koľko maratónov odbehnete do roka?

"Keď som začala s maratónmi, bol to len jeden za rok, potom dva až tri. Každý rok sa ich počet zvyšoval a najvyšší počet to bol, myslím si, že v roku 2017, keď som ich odbehla 33. Ja by som nedbala aj každý týždeň jeden maratón, keby bolo kde, keby rodina nemala námietky, keby som nemala 5 vnučiek, ktoré majú prednosť."

- S "visačkou" 400 maratónov ste museli aj celkom precestovať svet. V koľkých krajinách ste bežali?

"V Európe počítam tak 15 krajín, USA, Japonsko, Dubaj, Jeruzalem."

- Ako vyzerá váš tréningový deň?

"Tak ja som nikdy v pravom slova zmysle netrénovala. Ja som si vždy podľa možnosti zabehla  svojich 10 km takmer denne. Či som bola v pracovnom pomere, alebo doma na dôchodku. Určite, keď som behávala aj kratšie trate, tie boli pre mňa akýmsi tréningom a prípravou na maratóny. Tam som získala svoju rýchlosť, ktorá sa už vekom samozrejme stráca."

- Dodržiavate aj nejaké stravovacie návyky ako ostatní profi športovci?

"Nie a ani som nikdy nedodržiavala. Ja som obyčajný človek, aj moja strava je obyčajná. Na čo si však potrpím, je káva."

- K športovým výkonom patrí aj regenerácia, ako vyzerá tá vaša?

"Vinohrad, záhrada, domácnosť. Ak, tak sauna, v zime bežky a hlavne v tomto poslednom roku som sa dala medzi naše Tekovské ľadové medvede a nedám dopustiť na studenú ľadovú vodu, to je pre mňa veľká regenerácia."

- K behu neodmysliteľne patria bežecké tenisky, koľko párov máte? 

"Momentálne mám dva páry nových, dva páry ešte použiteľných."

- Vykonávate popri behu aj iné športové aktivity?

"Rada plávam, bežkujem, podľa možností. Ale pravidelne takmer každý deň hodinu hrávam stolný tenis."

- Musíte byť inšpiráciou pre mladé generácie bežcov, čo by ste im odkázali?

"Iba toľko, že nič netreba preháňať, že beháme hlavne pre svoje fyzické aj duševné zdravie. Okrem výkonnostných a vrcholových športovcov, pravdaže. Ale to nemusí byť akurát len behanie, je toľko zaujímavých a dobrých činností, stačí si iba vybrať, komu čo vyhovuje a čo ho napĺňa a pomáha. Len nesedieť a nebedákať."


Tagy: Eva Seidlová

Zdroj:
športky
Foto:
Archív ES; Video: Slovenský atletický zväz

DISKUSIA