Česká hrdinka Koukalová šokovala verejnosť: Vážne ochorenie, ktoré jej zrejme ukončí kariéru!

Gabriela Koukalová
Gabriela Koukalová

PRAHA - Úspešná česká biatlonistka Gabriela Koukalová dala zo seba von, čo ju ťažilo veľmi dlho.

"Desať rokov som bola anorektička. Bolo to príšerné, veľmi ťažko sa mi o tom hovorí a veľmi sa za to hanbím," uviedla Koukalová v rozhovore pre český magazín MF DNES.

Aj napriek svojej chorobe vyznačujúcej sa chronickým odmietaním jedla a skreslenými predstavami o vlastnom tele sa Koukalová (vtedy ešte pod dievčenským menom Soukalová) zaradila do absolútnej biatlonovej špičky a na zimných olympijských hrách v Soči 2014 vybojovala dve strieborné medaily. Neskôr v sezóne 2015/2016 sa stala celkovou víťazkou Svetového pohára a neskôr aj majsterkou sveta, na šampionáte v Hochfilzene 2017 ovládla šprint. To už mala za sebou boj s chorobou. Zverila sa do opatery odborníka na výživu u športovcov Richarda Pflegera. Ten o nej povedal, že nebola klasická anorektička, skôr bulimička.

"Pre obavy z nadváhy často vyvrátila hocijaké jedlo, čo do seba dostala. V noci sa potom zobudila úplne vysilená a nahádzala do seba všetko, čo našla," popísal životný partner Petr Koukal. Lenže zdravotné problémy jeho manželky sa neskončili. Pre chronické preťaženie achiloviek a následnú bolesť lýtkových svalov Koukalová vynechala celú sezónu 2017/2018 s vrcholom ZOH v Pjongčangu. A pred niekoľkými dňami oznámila, že za obeť jej problémom padne aj ďalšia sezóna 2018/2019. "V súčasnosti si absolútne nedokážem predstaviť, že by som sa niekedy vrátila," uviedla 28-ročná rodáčka z Jablonca nad Nisou.

Podľa MF Dnes je návrat Koukalovej na vrcholnú športovú scénu neistý. Svoj neľahký príbeh sa rozhodla dať na verejnosť z jednoduchého dôvodu: "Nechcem, aby sa ďalší mladí športovci stali obeťami vlastnej nevedomosti."


Tagy: Gabriela Koukalová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA