Polícia prehľadala sídlo biatlonovej únie, vyšetruje sa v Rakúsku aj Nórsku: Napojenie na doping

SALZBURG - Rakúska polícia prehľadala sídlo Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) v Salzburgu v rámci vyšetrovania prezidenta Andersa Besseberga a generálnej sekretárky Nicole Reschovej. Organizácia neuviedla, čo Federálna kriminálna polícia hľadala konkrétne. Za prípad zodpovedá úrad federálneho prokurátora pre finančné zločiny a korupciu.

Reschová požiadala v súvislosti s vyšetrovaním o uvoľnenie z práce. O Bessebergovi, ktorý je na čele IBU od jej založenia v roku 1993, nie sú informácie rovnako ako o jeho krátkodobej budúcnosti na poste. Nór už skôr oznámil, že na letnom kongrese únie zloží funkciu. "Náš výkonný výbor berie túto záležitosť nanajvýš vážne. Naďalej chceme fungovať v najvyšších štandardoch dobrého vedenia a transparentnosti," citovala stanovisko IBU agentúra AP.

Podľa Bessebergovej manželky súvisí vyšetrovanie s dopingovými obvineniami. Potvrdila to Svetová antidopingová agentúra (WADA), prehľadanie sídla IBU bolo v rámci širšieho vyšetrovania organizácie v Rakúsku a Nórsku: "Záležitosť má napojenie na doping."

Nórska televízia NRK zverejnila v stredu rozhovor s niekdajším šéfom Ruského národného antidopingového laboratória Grigorijom Rodčenkovom. Ten povedal, že IBU spolupracovala v uplynulých rokoch s ruskými antidopingovými zástupcami na krytí podozrivých krvných testov. "Som si istý, že sa sabotoval antidopingový systém a manipulovalo sa s ním. Rusko dostalo od IBU citlivé informácie, únia z neznámeho dôvodu nezisťovala, prečo majú niektorí ruskí športovci extrémne abnormálne hodnoty v biologickom pase. IBU poskytla biologické pasy dopujúcich ruských športovcov Ruskej antidopingovej agentúre (RUSADA), aby ich tá mohla pochovať," vyhlásil Rodčenkov, ktorý žije v utajení v USA. Na videu na stránke NRK vystupuje zamaskovaný v kukle a slnečných okuliaroch.

"Doktor Rodčenkov sa podieľa nielen na vyšetrovaní IBU, ale aj ďalších. Dúfame, že sa preukážu všetky dopingové a korupčné podvody v medzinárodnom športe. Stále na tom budeme usilovne robiť," povedal právny zástupca Jim Walden.


Zdroj:
TASR
Foto:
skysports.com

DISKUSIA