Biatlonovým svetom otriasa ďalší škandál: Doping, sprenevera a úplatky!

Anders Besseberg
Anders Besseberg

VIEDEŇ - Rakúski prokurátori uviedli, že vyšetrujú možný doping, spreneveru a korupciu zahrňujúcu ruských biatlonistov a funkcionárov. Polícia v utorok prehľadala sídlo Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) v Salzburgu v dôsledku podozrení, že ruské dopingové prípady boli zakrývané výmenou za úplatky.

Vyšetrovatelia uviedli, že údajné zločiny mali byť spáchané od roku 2012 do majstrovstiev sveta vo februári 2017, ktoré sa uskutočnili v rakúskom Hochfilzene. Oproti iným ruským dopingovým škandálom ide o relatívne nedávne obdobie. Podľa agentúry AP úplatky činia v súčte 300.000 amerických dolárov. Nórska televízna stanica NRK tvrdí, že vyšetrovanie sa týka 65 dopingových skúšok.

Podľa IBU rakúske orgány vyšetrujú dlhoročného prezidenta únie Andersa Besseberga a generálnu sekretárku Nicole Reschovú, ktorá už z funkcie odstúpila. Jej úlohy dočasne prevzal výkonný riaditeľ Martin Kuchenmeister. Besseberg bol na čele IBU od jej založenia v roku 1993, už skôr oznámil, že na letnom kongrese únie zloží funkciu. Nórsky funkcionár sa podľa iDnes.cz takisto až do uzavretia vyšetrovania vzdal pozície. "Náš výkonný výbor berie túto záležitosť nanajvýš vážne. Naďalej chceme fungovať v najvyšších štandardoch dobrého vedenia a transparentnosti," znelo stanovisko IBU.

NRK zverejnila už v stredu rozhovor s niekdajším šéfom Ruského národného antidopingového laboratória Grigorijom Rodčenkovom, podľa ktorého IBU spolupracovala v uplynulých rokoch s ruskými antidopingovými zástupcami na krytí podozrivých krvných testov. "Som si istý, že sa sabotoval antidopingový systém a manipulovalo sa s ním. Rusko dostalo od IBU citlivé informácie, únia z neznámeho dôvodu nezisťovala, prečo majú niektorí ruskí športovci extrémne abnormálne hodnoty v biologickom pase. IBU poskytla biologické pasy dopujúcich ruských športovcov Ruskej antidopingovej agentúre (RUSADA), aby ich tá mohla pochovať," vyhlásil Rodčenkov, ktorý žije v utajení v USA. Na videu na stránke NRK vystupuje zamaskovaný v kukle a slnečných okuliaroch.


Tagy: Nicole Reschová Anders Besseberg Martin Kuchenmeister

Zdroj:
TASR
Foto:
youtube

DISKUSIA