VIDEO Parádna odpoveď Philadelphie po debakli, rytieri z Vegas ovládli maratónsky duel

Shayne Gostisbehere a Claude Giroux oslavujú gólShayne Gostisbehere a Claude Giroux oslavujú gól Zdroj: SITA/AP Photo/Gene J. Puskar

PITTSBURGH - Hokejisti Philadelphie Flyers ukázali, že stredajší výprask v Pittsburghu 0:7 v úvodnom súboji 1. kola play-off Východnej konferencie NHL im nepristrihol krídla. O dva dni sa "letci" na tom istom mieste tešili z hladkého triumfu 5:1 nad tým istým súperom - dvojnásobným obhajcom trofeje v Stanleyho pohári. Stav série je vyrovnaný 1:1.

Základom triumfu hostí bol výkon brankára Briana Eliiotta, ktorý predviedol 34 zákrokov. Pritom dva dni predtým musel v polovici zápasu dolu z ľadu, keď inkasoval 5 gólov z 19 striel. "Ak zažijete taký štart do série ako ja, musíte sa z toho poučiť. Je výnimočné byť prvý brankár v play-off, treba si to vážiť," uviedol Brian Elliott, ktorý v minulosti strážil bránky troch tímov NHL v zápasoch play-off (Ottawa, St. Louis,Calgary). "Všetci pochybovači teraz vidia, čo sa stalo v druhom zápase," povedal na adresu Elliotta kapitán Flyers Claude Giroux.

Základom piatkového úspechu Philadelphie okrem skvelého Elliotta boli dva zlepené góly koncom prvej a začiatkom druhej tretiny. Obranca Shayne Gostisbehere a útočník Sean Couturier skórovali v rozpätí 87 sekúnd. A keď 19-ročná draftová posila Nolan Patrick po parádnej zadovke Couturiera v 46. min v presilovej hre pridala gól na 4:0 pre hostí, prakticky bolo rozhodnuté.

"Nikto nám reálne nedával šance v tejto sérii a neviem, či nám už teraz niekto verí. Ja však už viem, že po našom víťazstve na ľade súpera bude táto séria minimálne päťzápasová. Máme sa z čoho odraziť do jej pokračovania," skonštatoval kouč Philadelphie Dave Hakstol na webe NHL.

Piatkový súboj v PPG Paints Arene priniesol aj jednu štatistickú zaujímavosť. Gostisbehere gólom do šatne v prvej tretine ukončil nepriestrelnosť brankára Penguins Matta Murrayho, ktorá trvala ešte zo záveru lanského finále play-off s Nashvillom dokopy 225:49 min. "Aj v druhom stretnutí sme hrali dobre a vo väčšine zápasu boli lepšie mužstvo. Súper však využil šance a my nie," krátko zhodnotil Murray.

V 1. kole Západnej konferencie Winnipeg vedie v sérii nad Minnesotou už 2:0 a potvrdzuje, že jeho kvalitné výkony počas celej základnej časti NHL neboli dielom náhody. V zápase číslo 2 domáci opäť bez Slováka Marka Daňa v zostave prestrieľali hostí v pokusoch na bránku 44:17 a o svojom víťazstve rozhodli troma gólmi v tretej tretine.

Keď v 58. min fínsky supertalent Patrik Laine svojím druhým gólom v play-off zvýšil na 4:0, bolo rozhodnuté. Presilovkový gól Zacha Pariseho v čase 59:15 min už len nahneval brankára Jets Connora Hellebyucka, ktorý prišiel o možný shutout.

"Prvý zápas a prvé víťazstvo v play-off boli veľký zážitok. Hrali sme dobre, ale teraz sme boli ešte lepší a urobili dôležitý krok dopredu. Ešte pár takých krokov a bude to dobré," uviedol dánsky útočník v službách Winnipegu Nikolaj Ehlers. "Parádna zábava, atmosféra v hale bola elektrizujúca. Snažil som sa len hrať to, čo viem, nebyť nervózny a dostať sa do zápasu," vravel nováčik v drese Winnipegu Jack Roslovic, ktorý svoj prvý zápas vo vyraďovacej časti v kariére okorenil dvoma asistenciami.

Nováčik profiligy Vegas Golden Knights zvíťazil aj v druhom domácom zápase, Los Angeles zdolal 2:1 po dvojnásobnom predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v 96. min Erik Haula. Kings nestačil ani výkon brankára Jonathana Quicka, ktorý potvrdil povesť špecialistu na play-off a pripísal si 54 zákrokov. Tomáš Tatar v drese domácich strávil na ľade takmer 18 a pol minúty, no strelecky sa nepresadil. Séria hraná na štyri triumfy sa za stavu 2:0 pre Vegas presunie do "mesta anjelov".

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Pittsburgh - Philadelphia 1:5 (0:1, 0:1, 1:3) - stav série 1:1
Góly: 46. Hörnqvist (Schultz, Dumoulin) - 20. Gostisbehere (Giroux, Couturier), 21. Couturier (Provorov, Raffl), 42. Konecny (Simmonds, Provorov), 46. Patrick (Couturier, Voráček), 60. MacDonald (Lehterä)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Winnipeg - Minnesota 4:1 (0:0, 1:0, 3:1) - stav série 2:0
Góly: 29. Myers (Roslovic, Chiarot), 48. Paul Stastny (Byfuglien, Laine), 50. Copp (Little, Roslovic), 58. Laine (Ehlers, Myers) - 60. Parise (Koivu, Brodin)

Vegas - Los Angeles 2:1 po dvojnásobnom predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0) - stav série 2:0
Góly: 15. Tuch (Marchelssault, R. Smith), 96. Haula (J. Neal, S. Theodore) - 36. LaDue (Phaneuf, Amadio)
Tomáš Tatar (Vegas) odohral 18:24, 0+0, 2 strely, 8 hitov

Viac o téme: Philadelphia Flyers Winnipeg Jets Pittsburgh Penguins Los Angeles Kings Minnesota Wild Vegas Golden Knights