Senzácia dokonaná! Schmiedlová po takmer troch rokoch získala titul na okruhu WTA

Anna Karolína Schmiedlová
Anna Karolína Schmiedlová

BOGOTA - Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová zvíťazila za 81 minút 6:2, 6:4 nad Španielkou Larou Arruabarrenovou-Vecinovou nasadenou ako piatou v nedeľňajšom finále dvojhry na turnaji WTA International Claro Open Colsanitas v kolumbijskej Bogote (dotácia 250 000 USD, antuka vonku).

V druhom sete nedoplatila na premrhanie takmer celého náskoku 5:1 vrátane mečbalu na servise v siedmej hre. Schmiedlová získala svoj tretí singlový titul na hlavnej profesionálnej úrovni. Predtým sa radovala v apríli 2015 v Katoviciach a v júli rovnakého roka v Bukurešti.

Schmiedlová v prvých dvoch gemoch na podaní zhodne prišla o servis. Zakaždým však odpovedala okamžitým rebrejkom, potom sa posunula na 3:2 a napokon v otváracom dejstve získavala gemy už iba ona. Na príjme v ôsmej hre premenila druhý setbal. Aj do druhej časti síce Arruabarrenová-Vecinová vstúpila brejkom, čoskoro však bola dolu 1:3. Navyše, nepridala nadstavbu k jednej zhode na returne v piatom geme - 1:4.

Zdanlivo hotovo bolo, keď Slovenka predviedla brejk na 5:1 z počiatočného manka 0:30. Následne však nevyužila mečbal a kapitulovala pri druhom brejkbale súperky (už iba 5:2). Potom sa na príjme dostala z 15:40 na zhodu, ale nie ďalej. Schmiedlová vzápätí nezvládla reparát podávania na triumf, nepripísala si ani fiftín. Situácia už začínala byť nepríjemná, vtedy však Slovenka včas ešte raz zabrala na returne: pri skóre 40:15 zužitkovala dovedna druhý mečbal.

Schmiedlová proti 26-ročnej rodáčke z Tolosy Arruabarrenovej-Vecinovej (79., najvyššie bola na 52. priečke) nadviazala na úspech 6:3, 6:4, ktorý dosiahla pred štyrmi rokmi v kvalifikácii na tvrdom povrchu v Indian Wells. Španielka pritom je špecialistkou na toto podujatie. Zahrala si svoje celkovo štvrté finále pod hlavičkou Tenisovej asociácie žien, z toho tretie práve v Bogote. V Kolumbii sa presadila už v sezóne 2012, keď prekonala Rusku Alexandru Panovovú (okrem toho zabodovala aj v Soule 2016), a neuspela vlani proti talianskej grandslamovej šampiónke Francesce Schiavoneovej. Schmiedlová teraz má v bojoch o singlové trofeje štatistiku 3:1, za kratší koniec ťahala iba pri debute takéhoto typu v Riu de Janeiro 2015.

Dvadsaťtriročná Košičanka Schmiedlová v sobotu bola medzi najlepšími štyrmi na scéne WTA prvý raz od septembra 2015, keď sa jej to podarilo v Soule, a v piatok v osmičke premiérovo od októbra 2015 (Wu-chan). Na finále čakala ešte o čosi dlhšie, a to od júla 2015 - vtedy napokon aj získala spomenutý primát v rumunskej metropole. Zverenkyňa Milana Martinca v rámci projektu NTC Schmiedlová v pondelok dosiahla svoj premiérový zápasový úspech v hlavnej singlovej súťaží nad úrovňou ITF od októbra 2016, keď bola v osemfinálovom 2. kole na turnaji WTA tiež so štatútom International v Luxemburgu. Medzičasom pridala v kolumbijskej metropole ďalšie štyri triumfy k vstupnému, hoci rok a pol nedokázala zaznamenať čo i len jediný.

Niekdajšia 26. žena svetového rebríčka WTA vo dvojhre Schmiedlová, teraz 132. v systéme, si odnáša 280 bodov do hierarchie a prémiu 43 000 USD brutto. Zdolanú uteší 180 bodov a 21 400 USD pred zdanením. V online prepočte sa Slovenka posunula na 84. miesto. Ultimatívne prospela svojej ambícii zmestiť sa nad čiaru hlavnej súťaže dvojhry na parížskom antukovom grandslamovom Roland Garros - náhle totiž o tom niet pochýb.

Zatiaľ úspešnejšia zo sestier Schmiedlových figuruje v oficiálnej predbežnej nominácii Slovenska na stretnutie s domácim Bieloruskom 21. - 22. apríla na tvrdom povrchu v hale Čižovka v Minsku v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2019 reprezentačných družstiev žien.

Schmiedlová počas slávnostného ceremoniálu neskrývala emócie. "Ďakujem najmä môjmu trénerovi Milanovi Martincovi, ktorý má dlhé roky podporuje. Bol so mnou aj v ťažkých chvíľach, keď sa mi nedarilo a keď som sa tenisovo trápila. Zo zisku trofeje mám obrovskú radosť. Pred začiatkom turnaja som si nedávala vysoké ciele. Chcela som konečne prejsť cez 1. kolo, čo sa mi podarilo v hlavnej súťaži prvýkrát od októbra 2016. Teraz tu stojím ako šampiónka, je to niečo fantastické. Prežila som v Bogote nádherný týždeň. Ďakujem všetkým fanúšikom za podporu i tým, ktorí mi držali doma palce, aj keď som mala krízu. Veľká vďaka patrí aj organizátorom turnaja," uviedla Slovenka vo svojom príhovore.

"Je to mimoriadne príjemné prekvapenie po dlhšom čase. Dá sa totiž povedať, že výsledky z ostatného obdobia nepredznamenávali niečo takéto. Sprievodne je úžasné, že Kajke sa to podarilo v poslednej chvíli v súvislosti s prienikom do hlavnej súťaže Roland Garros. Veľmi sa teším, že sa postupne vracia na niekdajšie rebríčkové pozície, ale aj do hernej pohody. Dúfam, že teraz pomôže družstvu v Pohári federácie v Bielorusku, tento úspech nepochybne bude pre ňu povzbudením a ona za reprezentáciu vždy hrala na hranici možností. Mám naozaj veľkú radosť. Všetci sme vedeli, že Kajka je pracovitá a herne má na takéto výsledky, len to nie vždy na kurte zvládala," povedal prezident Slovenského tenisového zväzu (STZ) Tibor Macko.

"Kaja cítila, že tu hrá dobre, a túžila uspieť aj vo finále. Na začiatku aj v závere bola nervózna, ale koncovku napokon zvládla! Veľmi sa teším, som šťastný z tohto Kajinho výsledku," skonštatoval tréner Milan Martinec.

"Veľmi sa teším z tohto Kajinho víťazstva, nesmierne jej to prajem. Je to poctivá, sympatická a pracovitá hráčka. Verím, že tento úspech ju ´nakopne´ k tomu, aby opäť stúpala rebríčkom nahor do prvej päťdesiatky a ešte vyššie," uviedol pre SITA generálny sekretár STZ Igor Moška.

Dvojhra - finále:
Anna Karolína Schmiedlová (SR) - Lara Arruabarrenová-Vecinová (Šp.-5) 6:2, 6:4 za 81 minút

Cesta Karolíny Schmiedlovej za titulom:
1. kolo: Irina Falconiová (USA, 165. vo svetovom rebríčku) 7:5, 0:6, 6:1 za 142 minút
2. kolo (osemfinále): Renata Zarazúová (Mex.-Q/220.) 6:1, 6:4 za 82 minút
Štvrťfinále: Emiliana Arangová (Kol.-WC/510.) 6:1, 1:0 - skreč, Arangová po 38 minútach odstúpila
Semifinále: Ana Bogdanová (Rum.-7/76.) 6:3, 6:2 za 87 minút
Finále: Lara Arruabarrenová-Vecinová (Šp.-5/79.) 6:2, 6:4 za 81 minút


Tagy: Anna Karolína Schmiedlová Lara Arruabarrenová-Vecinová

Zdroj:
SITA
Foto:
Twitter WTA; Twitter ClaroOpenColsanitas

DISKUSIA