Megaškandál šéfa svetového biatlonu: Rusko si ho malo kúpiť! Sú v tom aj prostitútky

Anders Besseberg
Anders Besseberg

MOSKVA - Rusko vraj predsedu Medzinárodnej biatlonovej federácie Andersa Besseberga podplácalo za ignorovanie dopingu prostitútkami a poľovníckymi výpravami.

Podľa televíznej stanice ARD o tom informuje správa Svetovej antidopingovej agentúry WADA, na základe ktorej nórskeho funkcionára vyšetruje polícia. Besseberg je spolu s generálnou sekretárkou Nicole Reschovou podozrivý, že za odplatu prehliadal doping ruských biatlonistov a pred dvoma rokmi zaistil pridelenie majstrovstiev sveta v roku 2021 Ťumeňu.

Členovia kongresu IBU mali za hlasy pri voľbe od ruského zväzu dostať až 100-tisíc eur. Sibírske mesto neskôr kvôli rozsiahlej dopingovej afére v ruskom športe o šampionát prišlo. Prípadom sa zaoberá nórska, nemecká aj rakúska polícia, ktorá minulý týždeň prehľadala sídlo IBU v Salzburgu.

Za zakrývanie ruského dopingu v rokoch 2012 až 2017 malo vedenie IBU údajne dostať 300-tisíc dolárov. Vyšetrovatelia tiež preverujú neoprávnené príjmy z prize money vo výške 35-tisíc dolárov, ktoré získali športovci, ktorí mali byť v treste.

Sedemdesiatdvaročný Besseberg vedie IBU od roku 1992 a ešte pred vypuknutím aféry vyhlásil, že sa nebude usilovať o znovuzvolenie. Kvôli škandálu až do vyšetrenia prípadu rovnako ako Reschová odstúpil z funkcie.

IBU kvôli nekonzistentnému boji s dopingom čelila kritike už dlhšiu dobu. Niekoľko reprezentačných tímov vrátane českého preto bojkotovalo finále Svetového pohára, ktoré hostilo napriek dopingovému škandálu v ruskom športe mesto Ťumeň.


Tagy: Anders Besseberg

Zdroj:
ČTK
Foto:
dagbladet.no

DISKUSIA