Boj o nového slovenského majstra je poriadnym nervákom: Prievidza má posledný mečbal

Radosť hráčov VK PrievidzaRadosť hráčov VK Prievidza Zdroj: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA - Meno nového majstra v slovenskej volejbalovej extralige mužov bude známe až po rozhodujúcom siedmom zápase. Hráči VKP Bystrina SPU Nitra po dvoch víťazstvách za sebou vyrovnali sériu s VK Prievidza z 1:3 na 3:3 a udržali sa v hre o obhajobu titulu, ktorý získali v uplynulých dvoch ročníkoch. O všetkom sa rozhodne v stredu 18. apríla od 18.00 h na palubovke aktuálneho víťaza Slovenského pohára v Prievidzi.

Na štyri víťazné zápasy sa finále hrá od sezóny 2004/05, ale len tretíkrát v histórii dospela séria do vyvrcholenia v tzv. Game 7. V sezóne 2008/2009 získali titul po sedemzápasovom boji volejbalisti VKP Bratislava po víťazstve nad Chemesom Rumenné. Humenčania najskôr sériu s VKP vyrovnali z 1:3 na 3:3, ale rozhodujúci duel o zlato doma 7. mája 2009 prehrali 2:3. Dres Chemesu vtedy obliekal súčasný kapitán Nitry Peter Kašper, v základnej zostave VKP hrali súčasný kapitán Prievidze Matej Kubš i aktuálny tréner Nitry Marek Kardoš, vtedy ešte v úlohe nahrávača. 

Druhá sedemzápasová bitka sa uskutočnila v ročníku 2015/2016, keď sa z titulu tešili práve Nitrania po víťazstve nad VK MIRAD PU Prešov. Nitra mala na oslavy všetko nachystané už doma, ale zraneniami sužovaný Prešov v šiestom zápase pod Zoborom nečakane vyhral a vrátil sériu na rozhodnutie domov. Pred vlastnými fanúšikmi však neuspel, neobhájil titul a z premiérového triumfu v extralige sa radovala Nitra. Titul vtedy z aktuálneho kádra Bystriny oslavovali Juraj Zaťko, Marek Malina, Peter Kašper, Peter Porubský a tréner Kardoš. Majstrovské šampanské si vychutnali aj Matej Kubš a Marek Ludha, súčasné opory Prievidze. 

Zaujímavosťou je, že aj tretí siedmy zápas budú rozhodovať tí istí arbitri - Juraj Mokrý a Igor Porvazník. Prievidza vstúpila do reprízy minuloročného finále veľmi dobre, vyhrala oba domáce zápasy 3:0 a položili základ úspechu k historicky prvému titulu. Nitra síce z domáceho dvojzápasu vyťažila jedno víťazstva, ale na piaty zápas sa série presťahovala na Hornú Nitru a "Kohúti" mali za stavu 3:1 na zápasy majstrovský mečbal pred vlastnými fanúšikmi. Do úlohy favorita ich staval aj štatistický fakt, že dovtedy doma ešte ani raz neprehrali. Nitra však v piatok zvíťazila 3:2 a vrátila sériu na domácu palubovku. Pod Zoborom v pondelok zvíťazila v troch setoch a dostala boj do siedmeho zápasu. "V prvých dvoch zápasoch v Prievidzi sme si boli sami najväčším súperom. Doma sme však už hrali lepšie a hoci sme nevyhrali oba zápasy, verili sme si. Sebavedomie nám dodalo piatkové víťazstvo vonku a to sa odrazilo aj na dnešnom výkone. Boli sme trpezlivejší a vypäté situácie sme zvládli pokojnejšie," povedal po pondelňajšom zápase rakúsky smečiar Nitry Anton Menner. 

Peter Kašper, Matej Kubš aj tréner Marek Kardoš zažijú magickú atmosféru siedmeho zápasu tretíkrát vo svojej kariére. Kubš zatiaľ oba rozhodujúce duely vyhral a keď sa mu to podarí aj v stredu, získa šiesty majstrovský titul. Po dvoch prehrách v rade však Prievidze vypadla z dobrého tempa. "Je to otvorené. Viedli sme 3:1, ale v piatok sme to doma nezvládli, už mohlo byť po sérii..," ľutoval kapitán Kohútov, ktorý vo vypätom treťom sete dostal za protesty červenú kartu. "Boli tam verdikty, s ktorými sme nesúhlasili, tak sme boli nervózni a prišli aj karty. Také je play off," dodal Kubš a pred stredajším duelom dodal: "Predpokladám, že bude v Prievidzi plná hala a atmosféra bude vybičovaná. Verím, že divákom ponúkneme pekný volejbal a že to bude dobrý zápas."  Jednu prehru a jedno víťazstvo v zápasoch číslo sedem má na konte nitriansky kapitán Kašper. "Hra Prievidze nám začína viac sedieť, stále je to lepšie a lepšie. Rozhodujú maličkosti v každom sete, rozdiely medzi nami nie sú veľké. Som rád, že sme sa vrátili do série a vybojovali si siedmy zápas. V Prievidzi bude určite veľa divákov, týmto pozývam aj našich nitrianskych priaznivcov a na zápas sa tešíme. Verím, že bude dobrý volejbal a že sa na konci budeme tešiť my,"

Viac o téme: VK Prievidza VKP Bystrina SPU Nitra Anton Menner
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Milo Fabian
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články