Napodobní Koukalová našu Kuzminovú? Návrat do českého tímu neprichádza do úvahy!

Gabriela Koukalová so svojimi knižnými výtlačkami
Gabriela Koukalová so svojimi knižnými výtlačkami

PRAHA - Česká biatlonová majsterka sveta z roku 2017 Gabriela Koukalová otvorenú spoveď v knihe "Jiná", ktorú pokrstila v Múzeu Kampa, neľutuje. Bola pripravená na rozporuplné reakcie a tešia ju predovšetkým tisíce pozitívnych e-mailov a listov, ktoré dostáva. Momentálne ju zamestnávajú mimošportové aktivity. Ak by sa niekedy vracala k biatlonu, určite by sa pripravovala oddelene od českej reprezentácie.

Publikácia, v ktorej otvorene hovorila o svojom dlhoročnom boji s poruchou príjmu potravy aj o rozporuplných vzťahoch s ostatnými členmi českého tímu, vzbudila veľký ohlas. Koukalovú to nezaskočilo. "Ja som bola pripravená na to, že tie reakcie budú veľmi rozporuplné," povedala pri krste publikácie novinárom.

Vníma hlavne pozitívne ohlasy. "Mne išlo hlavne o tých ľudí, ktorí napríklad mali rovnaké problémy ako ja a písali mi veľa pozitívnych emailov, listov. To už nie sú ani stovky, ale tisíce reakcií, čo ma veľmi teší," uviedla sympatická Češka.

Dúfa, že prostredníctvom knihy pomôže ľuďom, ktorí sa stretávajú s podobnými problémami. V rámci Konta Bariéry na tento účel zriadila vlastný účet Gábi. Verí, že vplyv knihy potrvá dlhšiu dobu. "Trebárs stretnem ľudí, ktorí mi povedia: 'Som rada, že som si prečítala tvoju knižku, mala som podobné problémy.' Verím, že si možno s postupom času budem ešte viac uvedomovať, že to za to stálo," zverila sa.

S biatlonom minimálne nateraz skončila, ale má veľa iných aktivít. "Nadchla som sa pre toľko vecí, ktoré ma bavia, že to beriem ako strašné spestrenie. Dostala som pár výtvarných ponúk na rôzne projekty. Môžem sa tu podieľať napríklad na práci s takým výtvarným esom, ako je akademický sochár Jiří Dostál, čo ma hrozne baví a veľmi si to vážim. Potom robím tvár niekoľkým veľkým značkám, čo tiež zaberie nejaký čas," povedala. S manželom Petrom navyše stavia dom v Hořoviciach a rekonštruujú byty, ktoré potom predávajú.

Návrat do českého biatlonového tímu si nevie predstaviť. Aj keby sa chcela k športu vrátiť, musela by sa pripravovať oddelene, podobne ako to na Slovensku robí hrdinka hier v Pjongčangu Anastasia Kuzminová. "Dostala som ponuku urobiť si vlastný tím, ale nepripadalo by do úvahy vrátiť sa do (reprezentačného) tímu," poznamenala niekdajšia víťazka Svetového pohára.

Potom, čo kvôli boľavým lýtkam prišla o olympijskú sezónu, sa chce hlavne dať kompletne do poriadku. "Celkovo sa cítim oveľa lepšie, aj keď som okamžite nenastúpila do ďalšej starostlivosti, na ďalšie rehabilitácie," povedala.

Písanie knihy brala ako očistu. Teraz si chce uchovať tie pozitívne spomienky na biatlonovú kariéru. "Keď si vybavím ten šport ako taký, tak jednoznačne dojazd cieľovou rovinkou v Novom Meste na Morave bol asi najkrajší športový deň v živote a ešte predčil víťazstvo na majstrovstvách sveta," pripomenula, ako v decembri 2016 pred domácimi fanúšikmi vyhrala pri Svetovom pohári preteky s hromadným štartom.


Tagy: Česko Gabriela Koukalová

Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
facebook - Gabriela Koukalová

DISKUSIA