Hokejové kluby boli konečne vyslyšané: Zväz rozdelí na mládež milión eur!

BRATISLAVA - Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) na podporu mládeže rozdelí pre 36 klubov sumu milión eur. Pôjde o odmenu pre organizácie za to, že dokážu vychovať hráčov pre seniorské tímy. Najvyšší príspevok dostane klub HC Košice, na jeho účet pribudne viac ako 137-tisíc eur.

"Celý systém nazývame motivačným, aby kluby dávali svojim odchovancom čo najviac šancí pôsobiť v seniorských súťažiach,“ uviedla riaditeľka Odboru projektov a rozvoja SZĽH Diana Kosová.

Tento systém podpory mládežníckeho hokeja rozlišuje pri výške príspevku aj kvalitu súťaže, v ktorej sa hokejisti do 26 rokov predstavia. Najviac ohodnotené je účinkovanie v zámorských súťažiach NHL a AHL. "V AHL musí hráč nastúpiť minimálne na tretinu duelov základnej časti, v NHL stačí odohrať jedno stretnutie. Nárok na túto sumu majú aj tie kluby, ktorých hráči boli na začiatku danej sezóny draftovaní do NHL,“ vysvetľuje Kosová.

Aktuálne sa to týka dvojice hráčov, keďže počas vlaňajšieho draftu si tím New Jersey Devils vybral Mariána Studeniča a klub Calgary Flames Adama Ružičku. Z hráčov pôsobiacich v zámorí najviac "vyťažia" Košice, kvarteto Erik Černák, Christián Jaroš, Tomáš Jurčo a Martin Marinčin prinesie "oceliarom" spolu stotisíc eur.

Projekt má motivovať menšie kluby a prispeiť k spoluprácu s väčšími organizáciami. "Je to prospešné aj preto, aby sa kluby neškriepili pri púšťaní mladých hokejistov. Teraz, keď príde niekto z Dubnice povedzme do Trenčína, tak sa mu jeho história bude započítavať,“ skonštatoval manažér mládeže v HK Dukla Trenčín Róbert Kompas. "Je viacero menších klubov, ktorým tento príspevok významne pomôže pri podpore mládežníckeho hokeja. Takým príkladom je klub Dolný Kubín, alebo aj HK Ružinov,“ doplnila Kosová.

Táto podpora nahrádza v posledných rokoch existujúcich mandátnych trénerov, čiže zväzom platených koučov, ktorí pôsobili v mládežníckych tímoch po celom Slovensku. "Teraz musíme platiť aj tých trénerov, na nich pôjde zhruba trištvrte z rozpočtu našej neziskovej organizácie HK Dukla Trenčín,“ vysvetľuje Kompas za trenčianske družstvo.

Informácie priniesol oficiálny web SZĽH.

Prehľad najvyšších príspevkov na mládež (zdroj: SZĽH): 
1. HC Košice 137 197 eur, 2. HK Dukla Trenčín n. o. 110 633, 3. HC Slovan Bratislava - mládež 98 100, 4. MHKM Skalica n. o. 72 161, 5. MsHKM Žilina 69 161, 6. HC '05 Banská Bystrica 57 872, 7. HK Spišská Nová Ves 51 022

Výška príspevku podľa súťaže za hráča do 26 rokov: 
1. NHL, AHL - 25000 eur
2. KHL, Švédsko, Fínsko - 18750
3. Česko, Nemecko, Švajčiarsko - 13636,36
4. Slovensko (Tipsport liga) - 3571,43
5. Slovensko (St. Nicolaus 1. liga) - 1398,60


Tagy: HC Košice HC Slovan Bratislava HK Dukla Trenčín

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
SZĽH, pj

DISKUSIA