Wenger pri rezignácii vypočul hlas fanúšikov: Rozhodol som sa konať v prospech klubu

Arsène Wenger
Arsène Wenger

LONDÝN - Na odchod Arséna Wengera z londýnskeho futbalového FC Arsenal po tejto sezóne mal vplyv hlas fanúšikov klubu. Prezradil to samotný tréner, ktorý po nedeľňajšom domácom stretnutí v Premier League proti West Hamu United (4:1) povedal, že pri rozhodovaní čiastočne vypočul volanie fanúšikov.

"Nie je to o únave. Osobne si myslím, že nás v zahraničí rešpektujú viac ako v Anglicku. Naši priaznivci nepôsobili spolupatrične s klubom, ako by som chcel, a to ma mrzelo," povedal Wenger. Na lavičke "kanonierov" strávil 22 rokov. Arsenal priviedol k trom ligovým titulom a siedmim triumfom v FA Cupe. V roku 2006 postúpil až do finále Ligy majstrov, v ktorom podľahol FC Barcelona (1:2).

Arsenal sa postupne kvalitatívne vzďaľoval od elitných anglických i európskych klubov. Wenger sa dostával čoraz častejšie pod paľbu fanúšikov, ktorým sa nepozdávala jeho prestupová politika a absencia špičkových hráčov v kádri. Aj nedeľňajší domáci zápas proti West Hamu (4:1) lemovali "antiwengerovské" transparenty na tribúnach. "Nechcem tvoriť hlúpe novinové titulky. Ľudia ma nepohoršujú, rozhodol som sa konať v prospech klubu," uviedol Wenger a dodal: "Nemá to nič spoločné s fanúšikmi; nie sú šťastní, to chápem."

Wengerovi sa počas dlhoročného pôsobenia podarilo vybudovať úspešnú značku. Sám si uvedomuje, že jeho práca presiahla futbal i celkovo šport. "Samozrejme, som šťastní, keď sú fanúšikovia spokojní, ale každé rozhodnutie v kariére som urobil najmä v prospech tímu. Tento klub má vo svete skvelý imidž. Šport nie je iba o víťazstvách a prehrách, je to niečo väčšie. Pre mňa bolo vždy dôležitejšie ako vyzeráme vo svete, akú inšpiráciu ponúkame deťom v Afrike, Číne či Amerike," vysvetlil 68-ročný Francúz.

"Venoval som Arsenalu najlepšie roky života. Keď som sem prišiel, mal som 46 a pracoval som sedem dní v týždni po celých dvadsaťdva rokov. V takom prípade sa nedá odísť s jednoduchým ´ďakujem a dovidenia´. Posledný zápas bude veľmi ťažký, ale mám aj iné starosti a verím, že to prekonám. Môjmu nástupcovi som zanechal zdravý tím a dobré podmienky, úprimne si želám, aby sa mu najbližších 20 rokov darilo ešte lepšie ako mne," dodal Wenger, ktorý odmietol prezradiť svoje budúce smerovanie.


Tagy: Arséne Wenger Arsenal FC

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Mark Kerton/PA via AP

DISKUSIA