Dunajská Streda bojuje o Európu: Nakročené má aj za ďalšími klubovými rekordmi

Radosť hráčov FK DAC 1904 Dunajská Streda
Radosť hráčov FK DAC 1904 Dunajská Streda

DUNAJSKÁ STREDA - Mužstvo zo žitného ostrova si ziskom 54 bodov v 28 odohraných kolách ligovej súťaže drží výbornú druhú priečku tabuľky. V doterajšej prvoligovej histórii klubu, ktorá píše svoju 23. kapitolu, sa takéto bodové konto ešte nikdy nekonalo.

Ako je známe, prvé tri priečky po záverečnom kole našej najvyššej súťaže budú znamenať priamy postup na európsku pohárovú scénu. Majster si zahrá v prvom predkole Ligy majstrov, druhý a tretí tím tabuľky majú istotu miestenky do prvého predkola Európskej ligy. Ďalším zástupcom Fortuna ligy v EL bude víťaz Slovnaft Cupu (v prvomájovom trnavskom finále sa stretnú Slovan a Ružomberok) alebo víťaz play off. To by sa hralo v prípade, ak domácu pohárovú súťaž vyhrá mužstvo, ktoré skončí v konečnej tabuľke na 1. až 3. mieste. Play-off o Európsku ligu sa hrá na jeden súboj systémom 4-7 a 5-6, následne sa stretnú víťazi (hrá vždy na ihrisku lepšie umiestneného tímu).


DAC má v tejto sezóne nakročené aj za ďalšími klubovými rekordmi, veď z pohľadu umiestnenia bolo doteraz najlepším 3. miesto v sezónach 1987/88 a 1993/94, kým štyrikrát zaostala za medailovým stupienkom len o jednu priečku (1986/87, 1990/91, 1992/93 a 1994/95). Čo sa týka účasti v európskych pohároch, na jeseň uplynie už 25 rokov od posledného vystúpenia na medzinárodnej scéne, ktorým bol dvojzápas v Pohári UEFA proti Casinu Salzburg. Posledný „európsky” gól DAC-u zapadá prachom ešte viac, ten totiž dosiahol Tibor Szaban ešte v októbri 1988 na ihrisku mníchovského Bayernu.

Pri víkendovom víťaznom súboji proti Žiline (3:1) sa na C tribúne MOL Arény objavila modrá vlajka so žltým nápisom DAC UEFA. Táto ikonická vlajka sa na dunajskostredskom štadióne naposledy objavila pred zhruba tromi desaťročiami. Bola svedkom nádherného obdobia, v ktorom partia okolo Kapka, Pavlíka, Mičinca či neskôr Paľa Diňu patrila medzi najlepšie tímy v Československu a odohrala spolu desať súbojov v Pohári víťazov pohárovPohári UEFA. Obe tieto súťaže boli predchodcom dnešnej Európskej ligy.

Vstupenky na zápasy FC DAC kúpite v sieti Predpredaj.sk.


Tagy: FK DAC 1904 Dunajská Streda

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
športky
Foto:
SITA/Martin Havran

DISKUSIA