Bayern ľutuje nepremenené šance: Hrali sme príliš naivne, ale nezaslúžili sme si prehrať

Sklamaní hráči Bayernu Mníchov po prehre s RealomSklamaní hráči Bayernu Mníchov po prehre s Realom Zdroj: SITA/AP

MNÍCHOV - Nemecký klub Bayern Mníchov bol v minulosti vo futbalovej Lige majstrov prekliatím španielskeho Realu Madrid, avšak, zdá sa, že v ostatných rokoch sa úlohy vymenili. "Biely balet" zvíťazil v stredajšom prvom zápase semifinále LM 2017/2018 v metropole Bavorska 2:1 a pred budúcotýždňovou domácou odvetou je bližšie k postupu do finále, ktoré sa uskutoční 26. mája na Olympijskom štadióne v Kyjeve. Bayern bol v Allianz Arene väčšinu stretnutia dominantnejší, vytvoril si väčší počet gólových príležitostí, ale napokon to nestačilo. Úspešnejšia bola napokon takmer dokonalá taktická pripravenosť hostí. Tréner "Los Blancos" zmixoval skúsenosti svojich hviezd s pohárovým pragmatizmom. Vyplatilo sa. Real triumfoval nad Bayernom v šiestom zápase po sebe, tretíkrát v rade na ihrisku súpera.

"Hrali sme príliš naivne. Mali sme veľa šancí, ale namiesto toho bolo do prestávky 1:1 a po nej dokonca 1:2," smútil po stretnutí kapitán Bayernu Thomas Müller. Jeho spoluhráč Joshua Kimmich v 28. min strelou z uhla "nachytal na hruškách" gólmana Realu Keylora Navasa. V nasledujúcej štvrťhodine Bayern predvádzal azda svoju najlepšiu pasáž v stretnutí. Niekoľkokrát mohol zvýšiť náskok, ale nečakane zahrmelo na druhej strane. Muž zápasu Marcelo sa v 44. min na hranici šestnástky ľavačkou oprel do lopty a tá skončila v bránke prekvapeného Svena Ulreicha. Výsledkový obrat zariadilo v 57. min po hrubej chybe domáceho obrancu Rafinhu duo Lucas Vázquez - Marco Asensio s presnou koncovkou druhého menovaného.

Na európskej pohárovej scéne niet inej dvojičky, ktorá by sa stretávala častejšie ako Bayern Mníchov a Real Madrid. Súperi v stredu proti sebe stáli už v 25. vzájomnej konfrontácii, španielsky tím preklopil "misky váh" na svoju stranu a vedie v počte výhier 12:11. "Nevyužili sme obrovské množstvo príležitostí. Nezaslúžili sme si prehrať, ale semifinále sa hrá na dva zápasy a na budúci týždeň tak urobíme všetko, aby sme to zvrátili v náš prospech. Ešte som nezažil, aby malo mužstvo v semifinále LM toľko šancí, zvlášť proti Realu Madrid. Skrátka sme neboli dostatočne efektívni," vyhlásil podľa oficiálnej stránky Európskej futbalovej únie (UEFA) tréner Bavorov Jupp Heynckes, ktorý v LM prehral po piatich rokoch.

Skúseného 72-ročného rodáka z Mönchengladbachu mrzeli skoré hráčske straty, keď už v prvom polčase pre zranenia odstúpili z hry Arjen Robben a Jérome Boateng. Zdravotné problémy sa nevyhli ani hosťom - do druhého dejstva už nenastúpil Isco a v jeho priebehu musel nútene striedať aj Dani Carvajal. "Veľmi skoro sme prišli o Robbena s Boatengom, ale to, čo nám chýbalo, boli góly. Musíme byť efektívnejší. Navyše, na takejto vysokej úrovni si nemôžeme dovoliť chyby v defenzíve. Protivníka sme obdarovali dvomi gólmi," doplnil Heynckes, ktorý v sezóne 1997/1998 pôsobil na lavičke Realu a priviedol ho k siedmej z doterajších dvanástich trofejí európskeho klubového šampióna.

Real Madrid vlani ako prvý tím v novodobej ére LM (od roku 1992, pozn.) obhájil triumf v súťaži. Tento rok môže byť prvý s tromi prvenstvami v sérii. V súčte s Európskym pohárom majstrov to v minulosti dokázali iba tri mužstvá. Real Madrid ovládol úvodných päť ročníkov kontinentálneho pohára číslo jeden (1956-1960), trikrát po sebe sa z honoru najlepšieho tímu Európy tešili aj Ajax Amsterdam (1971-1973) a Bayern Mníchov (1974-1976).

"Môžeme byť šťastní a spokojní s dosiahnutým výsledkom. Spočiatku sme to mali dosť ťažké a nevedeli sme dostať loptu pod kontrolu. V druhom polčase to už bolo lepšie. Zvíťaziť v Mníchove nie je jednoduché. Najmä v prvom polčase sme dosť trpeli, ale boli sme správne motivovaní a bojovali sme víťazstvo. Začali sme zle, ale skončilo sa to dobre. Inkasovaný gól vyplynul zo série viacerých chýb, nielen z Keylorovej. Po zmene strán nás dvakrát alebo trikrát podržal dobrými zákrokmi. Ako som už povedal, odtrpeli sme si to a rovnaké to bude aj v odvete. Ribéry bol dnes skvelý, ale máme v rukách výborný rezultát," skonštatoval kouč Realu Zinedine Zidane.

"Boli sme naozaj pevní, veľmi dobre sme bránili a Bayernu dali iba minimum voľného priestoru. Ľudia si možno mysleli, že v Mníchove vyhráme 3:0, ale Bayern je fantastické mužstvo. Máme pred ním veľký rešpekt, pretože toto semifinále sa ešte neskončilo," uviedol kapitán hostí Sergio Ramos.

Mníchovčania dosiaľ naposledy vyhrali LM v roku 2013, keď v turbulentnom "nemeckom" finále prekonali Borussiu Dortmund (2:1). Do rozhodujúceho súboja vo Wembley prenikli práve cez Real Madrid, avšak odvtedy vo vyraďovacej fáze LM štyrikrát po sebe stroskotali na protivníkoch zo Španielska. Aj minulý rok vo štvrťfinále doma najskôr podľahli Realu 1:2. V madridskej odvete v riadnom hracom čase Bayern dokázal vybojovať predĺženie, ale v ňom už úradoval najlepší svetový futbalista Cristiano Ronaldo. Portugalčan vyšiel v stredu gólovo naprázdno v LM po 11 stretnutiach, ale keďže jeho mužstvo vyhralo, zrejme mu to až tak neprekážalo.

"Stále je pred nami 90 minút v Madride. Budeme musieť urobiť opäť kusisko práce, aby sme prenikli do finále. Pred gólom na 2:1 sme podnikli perfektnú kontru. Marco to dokonale zakončil," vyhlásil podľa webu UEFA.com krídelník Realu Lucas Vázquez, ktorý po zranení Carvajala suploval na pozícii pravého obrancu.

Real Madrid zažíva 29. semifinále najprestížnejšej európskej klubovej súťaže. Z doterajších účastí dokázal 15 pretaviť na postup do finále. Triumf v Mníchove bol jeho jubilejný 150. v LM.

Viac o téme: Bayern Mníchov Real Madrid Jupp Heynckes Zinedine Zidane