VIDEO Prešov absolútne nezvládol dôležitý duel, Senica po výhre na Zemplíne už nie je posledná

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

MICHALOVCE - Futbalisti Senice si vybojovali nesmierne cenné tri body v Michalovciach víťazstvom 2:1 v sobotňajšom stretnutí 7. kola skupiny o udržanie nadstavbovej časti Fortuna ligy. Poskočili na predposlednú 11. priečku v tabuľke o bod pred Tatran Prešov.

Podbrezová o výhre v Nitre rozhodla v závere

Domáci chceli potvrdiť splnený záchranársky cieľ, no aj ich súper túžil naplno bodovať a pripísať si štvrté víťazstvo v nadstavbe. Na oboch stranách sa začalo opatrne a dlho sa čakalo na vážnejšiu akciu. V 23. min. Więzik vyskúšal málo umiestenou strelou do stredu bránky Hrošša a bola to jedna z mála situácii, ktorá si zaslúžila pozornosť. V 31. min. Fábry spoza šestnástky prestrelil, onedlho na druhej strane Bernardina opäť len málo dôrazne ohrozil Hrošša. Po Leškovom priamom kope hlavičkoval nádejne Tereščenko a domáci nachádzali čoraz pevnejšiu pôdu pod nohami. Hostia v útoku nič nevymysleli, až v 40. min. po Kotríkovom centri Vestenický usmernil loptu na Kuciaka a bola to ich prvá nebezpečnejšia akcia.

V druhom polčase sa očakávalo, že sa z nezáživnej hry medzi šestnástkami zrodí aj nejaká šanca, ktorá by potešila divákov. Čakali však darmo, obraz hry sa nezmenil, len v 68. min. priamy kop z uhla najlepšieho strelca hostí Kóňu sa skončil nad bránkou. O bezradnosti strelcov nasvedčoval aj pokus Kotríka, keď opäť trafil len vzduch nad bránkou. Domáci sa spoliehali na štandardné situácie, no márne, v 79. min. z ideálnej vzdialenosti poslal Leško z priameho kopu loptu len do múra. Najväčšiu šancu Nitranov spálil v 81. min. Vestenický strelou ponad a príležitosti premárnili aj domáci Bernardina a Djordjevič. O víťazstve Podbrezovej rozhodol po Viazankovej presnej krížnej nahrávke v 87. min. Njire umiestenou strelou.

Železiarne Podbrezová - FC Nitra 1:0 (0:0)
Gól: 87. Njire, rozhodovali Glova - Benko, Jánošík, ŽK: Macho, Kóňa, 812 divákov.

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Viazanko, Krivák, Djordjevič, Turňa – Baéz, Sedláček (90. Breznaník) – Bernadina, Tereščenko (57. Njire), Leško – Więzik (72. Liepeš)

FC Nitra: Hroššo – Kuník, Niba, Križan, Fabiš – Kóňa, Macho, A. Fábry (82. Charizopulos) – Militosjan (63. Valenta), Vestenický, Kotrík (74. M. Fábry)

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Nie som vyznávač štatistík, ale naše zápas s Nitrou sú o jednom góle, kto ho dá, vyhrá. Obe mužstvá majú podobný štýl, jeden proti druhému sa ťažko presadzuje. Dnes sme boli šťastnejší my, dokázali sme jednu tutovicu využiť, preto sa radujeme, že tú sériu na jar sa nám darí ťahať. Je to pre nás vzpruha, po ťažkom období prichádza kúsok svetla. S prvým polčasom sme boli viac spokojní ako s druhým, v druhom bola aktívnejšia Nitra. Niektoré situácie sme neriešili štandardne a vzhľadom na to sa súper dostával do dobrých príležitostí. Dnes to bolo o jednom góle, preto sme veľmi radi, že padla definitíva našej záchrany aj matematicky."

Ivan Galád, tréner Nitry: "Bol to remízový zápas, ktorý mohol mať vyššie parametre. Domáci boli šťastnejší a vyhrali po obdivuhodnom sóle najstaršieho hráča na ihrisku. My sme mali predtým šancu, no nevyužili sme ju a z protiútoku sme inkasovali."

Martin Kuciak, brankár Podbrezovej: "Ťažoba je z nás dole. Už aj tá matematická istota záchrany je v našej kabíne, ale bol to ťažký zápas, pretože Nitra je veľmi dobre organizované mužstvo. Ani z jednej strany sa to nechcelo otvoriť, ale na konci predviedol krásne sólo Miroslav Viazanko. Neviem, kde nabral v tom čase toľko síl, ale perfektne to prihral. Sme veľmi šťastní, pretože sme zdolali výborné mužstvo, ktoré je zaslúžene na čele druhej šestky. Prakticky sme ale Nitru do ničoho nepustili. Na druhej strane, keby sme inkasovali, bolo by to ťažšie. V tejto druhej šestke je to o prvom góle. My sme ho chvalabohu dali na konci a súper nemal čas vyrovnať."

Senica po výhre na Zemplíne už nie je posledná

Prezident ÚLK Ivan Kozák pred zápasom odovzdal cenu Petrovi Kolesárovi za najkrajší gól za február/marec. Zaujímavý prvý polčas začali lepšie hostia. Už v 3. minúte sa vo výbornej pozícii ocitol Kitambala, ale zvnútra šestnástky trafil iba brankára Bieszczada. Hostia boli v úvode futbalovejší, ťažili aj z chýb súpera a v 9. minúte mal gól na kopačke Castaneda, ale takisto namieril iba do pripraveného brankára Michaloviec. V 17. minúte to už hosťom vyšlo, keď Castaneda z rohového kopu našiel hlavu Práznovského, ktorý otvoril skóre. Zaskočení domáci síce zvýšili aktivitu, ale do streleckej pozície sa dlho nevedeli dostať. V 25. minúte sa im to podarilo, Kolesár však pred odkrytou bránkou trestuhodne trafil iba obrancu Ranka. Trest prišiel okamžite, keď Herrerov center zužitkoval Castaneda a strelou k bližšej žrdi zvýšil na 2:0 pre Záhorákov. Michalovčania sa snažili o kontaktný gól a dočkali sa v 39. minúte, keď sa Sulley dostal za obranu hostí a prestrelil brankára Holeca.

V 49. minúte zaujal dobre mierený priamy kop Žofčáka s pohotovým zákrokom Holeca. Ten sa nenechal prekvapiť ani 61. minúte pri ďalšom pokuse Kolesára spoza šestnástky. Druhý polčas bol najmä senickom bránení tesného náskoku a michalovskej snahe o vyrovnanie. 70. minúte takmer vyšla individuálna akcia Herrerovi, ktorý sa presadil na pravej strane, ale krížnou strelou minul Bieszczadovu bránku. O tri minúty sa už michalovskí diváci tešili z vyrovnania, Kurminowski však zblízka trafil iba bočnú sieť. V ďalšom priebehu bolo vidieť viac nervozity než futbalovej krásy, no diváci už gól nevideli.

MFK Zemplín Michalovce - FK Senica 1:2 (1:2)
Góly: 39. Sulley - 17. Práznovský, 26. Castaneda. Rozhodoval: Somoláni, ŽK: Carrillo, Regáli, Bednár, Žofčák - Brašeň, Kováč, Kitambala, Medvedev, 938 divákov.

MFK Zemplín Michalovce: Bieszczad – Jankauskas, Bednár, Carrilo, Žofčák - Niši - Kovaľ (46. Regáli), Turík, Antonov (63. Kurminowski), Kolesár (78. Harutyunyan) - Sulley

FK Senica: Holec -  Villarraga, Práznovský, Ranko – Herrera, Zezinho, Richtárech, Cuadros (63. Kováč), Brašeň – Kitambala (79. Medvedev), Castaňeda (89. Ľupták)

Anton Šoltis, tréner MFK Zemplín Michalovce: "Prvý polčas sme premrhali a už druhý zápas po sebe sa ukázalo, že začíname hrať až v druhom polčase. V prvom sme neboli vo svojej koži, súperovi sme dovolili ísť do vedenia 2:0. Myslel som si, že po góle na 1:2 sa nadýchneme, ale vyrovnať sme už nedokázali. V druhom polčase mi chýbalo viac centrovaných lôpt zo strán, ale aj viac pokoja pri riešení jednotlivých situácií. Chlapci sa opäť presvedčili, že futbal je o pohybe, ale aj agresivite. Krátko pred zápasom nám vypadli zo zostavy štyria hráči, takže sme museli improvizovať. Sme sklamaní, zápas sme nezvládli, ale ideme ďalej."

Ton Caanen, tréner FK Senica: "Bol to zápas, ktorý charakterizuje záver súťaže. Priniesol veľa dobrých, ale aj viacero slabších momentov i väčšiu nervozitu. Začali sme fantasticky, mali sme viacero šancí na 3-4 góly. Viedli sme 2:0 a namiesto toho, aby sme zvýšili na 3:0, sme domácim pred prestávkou dovolili gól na 1:2. Domáci mali vysoký pressing, z čoho boli prekvapení najmä naši útočníci. Vzniklo veľa priestoru, no to sme nedokázali využiť. V druhom polčase sme vôbec nehrali našu hru. Súper zmenil systém hry, lepšie sa pohyboval bez lopty a na to sme my nedokázali reagovať. Boli sme síce kompaktní, ale nie dostatočne agresívni. Čím dlhšie bol stav 1:2, tým dlhšie sme verili vo víťazstvo. Myslím si, že toto víťazstvo je zaslúžené a je to pre nás veľmi významný psychologický bod."

Prešov nezvládol kľúčový duel a je posledný

Dôležité stretnutie tabuľkových susedov začali lepšie domáci. V 10. minúte rozohral Orávik rohový kop, Pintér predĺžil na zadnú tyč odkiaľ da Silva hlavičkoval do prázdnej brány. Na opačnej strane rozohral štandardnú situáciu Gatarič, s Hošekovou hlavičkou si Kováč poradil. Skóre sa opäť menilo v 27. minúte. Orávik šikovne posunul loptu Harbovi, ten sa presadil proti dvojici obrancov Tatrana a z 10 metrov prekonal Lukáča. V 40. minúte skúšal šťastie Orávik, z 18 metrov mieril tesne nad. V závere prvého dejstva sa ocitol na hranici bieleho vápna striedajúci Katona, ktorého strela prešla pozdĺž celej brány do autu.

Po zmene strán mohol vrátiť hostí do zápasu v 52. minúte Hošek, ale zoči-voči Kováčovi vystrelil veľmi slabo. Po hodine hry agilný Orávik prenikol po ľavej strane do pokutového územia a ako na podnose ponúkol tutovku Urgelovi, ktorý z troch krokov zvýšil na 3:0. Už o minútu Bartolomeu prihral da Silvovi, ten z hranice 16-ky tesne minul pravú žrd Lukáčovej  brány. V týchto fázach stretnitia ViOn dominoval a mal aj ďalšie šnace. V 73. minúte Baričovu loptu Luberta z bránkovej čiary hlavou odvrátil na roh. V 78. minúte Orávik nádherne vysunul Harbu, ktorého skvele vychytal Lukáč. Čestný úspech hostí mal na kopačne v 86. minúte Dupkala, ale Kováča nepreloboval. V 89. minúte sa presadil aj striedajúci Cleber, ktorý spečatil vôbec prvé jarné víťazstvo ViOn-u.

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - 1. FC Tatran Prešov 4:0 (2:0)
Góly: 10. da Silva, 27. Harba, 60. Urgela, 89. Cleber. Rozhodovali: Pavlík – Somoláni, Bednár, ŽK: Horník - Bartek, 726 divákov.

Zlaté Moravce-Vráble: Kováč – Pleva (84. Cleber), Pintér, Horník, Chren – Bariš - Orávik, Bartolomeu (75. Duga), Harba, da Silva - Urgela (69. Šašinka)

Prešov: Lukáč – Dzúrik, Luberda, Prikryl, Bartek, A. Leško (31. Katona) - Micherda (57. Streňo), Gatarič, Keresteš, Petko (77. Dupkala) - Hošek

Juraj Jarábek, tréner Zlatých Moraviec: "Toto víťazstvo venujeme nášmu pánovi majiteľovi, ktorému želáme skoré uzdravenie. Dnes sme ukázali pravú tvár, tak ako sme hrávali na jeseň. Patrí ku cti Prešova, že chcel hrať futbal a to bola voda na náš mlyn. Bol to zápas hore-dole a naše víťazstvo považujem za zaslúžené."

Anton Mišovec, tréner Prešova: "Do stretnutia sme vstúpili dobre, ale neustrážili sme prvú štandardku, po ktorej sme inkasovali. Po druhom góle sme zmenili rozostavenie, ale ani to ku gólu neviedlo. Mali sme svoje príležitosti, ktoré sme žiaľ nedotiahli do konca."

Viac o téme: FK Senica MFK Zemplín Michalovce FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble FC Tatran Prešov