Azerbajdžan priniesol najdramatickejšiu Veľkú cenu sezóny: Safety car a bláznivý záver

Safety car a za ním vedúci Sebastian VettelSafety car a za ním vedúci Sebastian Vettel Zdroj: SITA/AP - Luca Bruno

BAKU - Britský pilot Lewis Hamilton triumfoval v nedeľňajšej Veľkej cene Azerbajdžanu motoristickej formuly 1 na Mestskom okruhu v Baku. Úradujúci majster sveta z tímu Mercedes sa do vedenia pretekov dostal len dve kolá pred koncom po viacerých udalostiach.

Ešte štyri kolá pred cieľom viedol pelotón safety car a Hamilton sa nachádzal na tretej pozícii. Potom si jeho fínsky tímový kolega Valtteri Bottas ustrážil vedenie, no Nemec Sebastian Vettel na monoposte Ferrari v snahe predbehnúť ho bol dlhý na brzdy a prepadol sa za Hamiltona. Následne Bottas dostal defekt a Hamilton sa dostal na prvú priečku. Tridsaťtriročný rodák zo Stevenage dosiahol prvé víťazstvo v tomto ročníku, prvé od vlaňajšej VC USA a celkovo 63. vo formule 1.

Na druhej pozícii skončil Fín Kimi Räikkönen zo zoskupenia Ferrari s mankom 2,460 sekundy, tretieho v cieli klasifikovali Mexičana Sergia Péreza s odstupom 4,024 sekundy. Vettel obsadil štvrtú priečku (+5,329). Prvé body v ročníku získali okrem Péreza aj monacký nováčik Charles Leclerc zo Sauberu (6. miesto), Kanaďan v službách Williamsu Lance Stroll (9. miesto) aj Novozélanďan Brendon Hartley (10. pozícia) na monoposte Toro Rosso.

"Boli to vzrušujúce preteky. Valtteri odviedol vynikajúcu robotu a naozaj si zaslúžil zvíťaziť. Takisto jazdil skvele aj Sebastian, ja som mal dnes obrovské šťastie. Je trochu zvláštne, že som vyhral, ale beriem to. Nevzdal som sa, stále som tlačil na pílu," povedal po pretekoch Hamilton, ktorý sa dostal do čela šampionátu o štyri body pred Vettela. Na tretej pozícii Räikkönen zaostáva za lídrom o 22 bodov. Najbližšie preteky sa uskutočnia 13. mája v španielskej Barcelone.

Safety car a za Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP - Luca Bruno

Už v prvom kole musel na trať vyjsť safety car po dvoch nezávislých incidentoch - do kontaktu sa dostali Räikkönen s Oconom a Alonso so Sirotkinom. Ocon a Sirotkin už nepokračovali v pretekoch. Vettel výborne zvládol reštart a hneď si vypracoval náskok pred oboma mercedesmi. V peknom súboji dvoch monopostov Red Bullu sa Verstappen dostal pred Ricciarda. Darilo sa aj Renaultu, krátko po sebe predviedli úspešne predbiehacie manévre Sainz aj Hülkenberg a ocitli sa na štvrtom a piatom mieste. Hülkenberg krátko na to narazil zadnou časťou do múru a preteky sa pre neho skončili.

Vedúci Vettel jazdil neohrozene, Hamiltonovi nedovoľoval priblížiť sa. V druhej polovici veľkej ceny sa do kontaktu dostali jazdci Red Bullu, keď Ricciardo narazil zozadu do Verstappena. Obaja odstúpili a výsledkom bol druhý výjazd bezpečnostného vozidla. Lídrom bol v tej chvíli Bottas, ktorý dovtedy ešte nebol v boxoch. Grosjean jazdiaci na šiestej pozícii urobil pri zahrievaní pneumatík veľkú chybu a narazil do múru. To len predĺžilo pobyt safety caru na trati. Bottas sa po reštarte udržal na prvom mieste, ale Vettel pri snahe predbehnúť ho poriadne prebrzdil a prepadol sa na štvrtú priečku. Do konca zostávali štyri kolá. Smola následne postihla aj vedúceho Bottas, ktorý dostal defekt a vo vedení sa ocitol Hamilton.

Výsledky - Veľká cena Azerbajdžanu F1 - nedeľa (po 51 kolách): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:43:44,291 h, 2. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +2,460 s, 3. Sergio Pérez (Mex.) Force India +4,024, 4. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +5,329, 5. Carlos Sainz (Šp.) Renault +7,515, 6. Charles Leclerc (Mon.) Sauber +9,158

Poradie MS (po 4 z 21 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 70 bodov, 2. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 66, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 48, 4. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes 40, 5. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 37, 6. Fernando Alonso (Šp.) McLaren 28

Pohár konštruktérov: 1. Ferrari 114 bodov, 2. Mercedes 110, 3. Red Bull 55, 4. McLaren 36, 5. Renault 35, 6. Force India 16

Viac o téme: Sebastian Vettel Lewis Hamilton VC Azerbajdžanu
  • Zdroj: TASR, športky