Máme sa na čo tešiť: Efjednotka aj napriek odporu stajní schválila zmeny pre budúci ročník!

Valtteri Bottas
Valtteri Bottas

LONDÝN - Formula 1 napriek odporu väčšiny stajní schválila aerodynamické zmeny pre majstrovstvá sveta v roku 2019. Od širších predných aj zadných krídel a brzdových kanálov bez krídeliek si Medzinárodná automobilová federácia (FIA) sľubuje vďaka zníženiu odporu vzduchu za autami častejšie predbiehanie.

Zmeny boli odhlasované na poslednú chvíľu v pondelok, pretože odo dneška už by bol k ich schváleniu potrebný súhlas všetkých desiatich tímov. Takto však stačilo, aby sa pri podpore zo strany vedenia seriálu, sponzorov a FIA pripojili len štyri stajne. Výsledky hlasovania neboli zverejnené, podľa médií však novinky podporili Mercedes, Williams, Force India a Sauber. Proti boli Ferrari, Red Bull, Renault, McLaren, Toro Rosso a Haas.

"Štúdie ukázali, že zmeny budú mať s veľmi veľkou pravdepodobnosťou pozitívny dopad na pretekanie a predbiehanie," citovala agentúra Reuters vyhlásenie FIA. "Rozhodnutie však nesúvisí s ďalšími diskutovanými zmenami, ktoré by sa mali vo formule prejaviť od roku 2021 a ďalej," pridala federácia.

Za dva roky totiž končí formule kolektívna zmluva a nový promotér majstrovstiev sveta, americká spoločnosť Liberty Media by rada vyrovnala štartové pole. Od zavedenia hybridných motorov v roku 2014 totiž preteky vyhrávali iba jazdci Mercedesu, Ferrari a Red Bullu. Všetky majstrovské tituly navyše od tej doby získal Mercedes.

Dosiahnuť to chce rozsiahlymi zmenami pravidiel. Medzi ne by malo patriť zavedenie lacnejších a spoľahlivejších motorov, ktoré by navyše boli dostupné pre všetky stajne. Ďalšou novinkou by mal byť aj rozpočtový strop vo výške 150 miliónov dolárov bez platov pilotov. V aktuálnej sezóne má najvyšší rozpočet Mercedes s údajnými 550 miliónmi dolárov, najmenší Haas a Force India so 135 miliónmi. Proti zmenám sa už však postavilo viacero stajní na čele s najväčšími hráčmi Mercedesom a Ferrari, ktoré dokonca pohrozilo odchodom z formuly.


Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA