Doumoulin začal obhajobu na Gire najlepším spôsobom: Ovládol úvodnú časovku v Jeruzaleme

Tom Dumoulin ovládol časovku Giro d´ItaliaTom Dumoulin ovládol časovku Giro d´Italia Zdroj: SITA/AP/Oded Balilty

JERUZALEM - Holandský cyklista Tom Dumoulin začal najlepším spôsobom cestu za obhajobou titulu na Giro d´Italia. Pretekár tímu Sunweb zvíťazil v úvodnej etape 101. ročníka týchto prestížnych pretekov z kategórie Grand Tour, ktorou bola individuálna časovka na 9,7 km v uliciach izraelského Jeruzalema.

Dumoulin jazdiaci v dúhovom drese úradujúceho majstra sveta zvíťazil s náskokom 2 sekúnd pred ďalším špecialistom na časovku Austrálčanom Rohanom Dennisom z tímu BMC Racing. Rovnako manko 2 sekúnd si pripísal Belgičan Victor Campenaerts (Lotto Fix All), ktorý skončil na tretej priečke. Nečakane nízko, až na 21. pozícii, klasifikovali Brita Christophera Frooma. Štvornásobný víťaz Tour de France a šampión lanskej Vuelty prišiel na Giro d´Italia s ambíciou skompletizovať triumfy na pretekoch Grand Tour. Pod nie ideálny výkon Frooma sa zrejme podpísal aj pád na predpoludňajšej prípravnej jazde pred popoludňajšou časovkou.

"V posledných dňoch som sa cítil dobre, štart mi vyšiel. Takto som si to želal. Získal som aj sekundy na ostatných favoritov. Je to perfektné. Trať bola technická, ale sedelo mi to. Cieľ bol vyhrať prvú etapu a získať ružový dres a som rád, že to vyšlo. Predo mnou sú však tri náročné týždne," uviedol Tom Dumoulin v prvej televíznej reakcii.

Stoprvá edícia Giro d´Italia sa v piatok 4. mája začala krátkou časovkou na 9,7 km a po 3563 km vyvrcholí v nedeľu 27. mája kritériom na 115 km v uliciach Ríma. Na trase bude osem horských dojazdov do kopca vrátane štyroch v záverečnom týždni pretekov. Chýbať nebude jedno z najstrmších a najobávanejších stúpaní na európskych cestách Monte Zoncolán (cyklistická stena s pasážami so sklonom vyše 18%), kde bude cieľ 14. etapy, či tri náročné alpské etapy s koncovkami na Prato Nevoso, Jafferau a Cervinii.

Vôbec po prvý raz v histórii sa stalo, že Giro dˇItalia odštartovala na izraelskom území a že preteky prestížnej Grand Tour (Giro d´Italia, Tour de France, Vuelta) sa presunuli mimo Európu. Okrem úvodnej krátkej časovky aj ďalšie dve etapy povedú Izraelom s cieľovými mestami Tel Aviv a Eilat. Už v sobotu čaká na pelotón 167 km na ceste medzi Haifou a Tel Avivom.

Giro d´Italia 2018 - piatkové výsledky:

1. etapa - individuálna časovka (Jeruzalem - Jeruzalem, 9,7 km): 1. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb 12:02 min, 2. Rohan Dennis (Aus.) BMC Racing Team +2 s, 3. Victor Campenaerts (Belg.) Lotto Fix All +2, 4. José Gonçalves (Portug.) Kaťuša-Alpecin +12 s, 5. Alex Dowsett (V. Brit.) Katuša-Alpecin +16, 6. Pello Bilbao (Šp.) Astana +18, 7. Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott +20,... 9. Tony Martin (Nem.) Kaťuša-Alpecin +27,... 21. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +37.

Poradie po 1. etape: 1. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb 12:02 min, 2. Rohan Dennis (Aus.) BMC Racing Team +2 s, 3. Victor Campenaerts (Belg.) Lotto Fix All +2, 4. José Gonçalves (Portug.) Kaťuša-Alpecin +12 s, 5. Alex Dowsett (V. Brit.) Katuša-Alpecin +16, 6. Pello Bilbao (Šp.) Astana +18, 7. Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott +20,... 9. Tony Martin (Nem.) Kaťuša-Alpecin +27,... 21. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +37.

Viac o téme: Giro d´Italia Tom Dumoulin
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Oded Balilty
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články