Škandál vo svete atletiky: Olympijskému víťazovi potvrdili dopingový nález!

Francis Kiprop v cieli maratónu
Francis Kiprop v cieli maratónu

MONAKO - Jednotka integrity atletiky (AIU) potvrdila dopingový nález kenského vytrvalca Asbela Kipropa. V krvi mu objavili stopy rastového hormónu erytropoetín - EPO. Pozitívnu vzorku odobrali v novembri v rámci mimosúťažného testovania.

Pochybnosti vyvolalo Kipropovo vyhlásenie, podľa ktorého dostal echo o chystanej kontrole. Pravdivosť informácie potvrdila aj AIU. Olympijský víťaz na 1500 m z olympijských hier v Pekingu 2008 odmietol užívanie zakázaných látok a zašiel ešte ďalej. Uviedol, že jeden z komisárov ho dokonca požiadal o peniaze, ktoré aj dostal.

"Vtedy sa mi nezdalo, že ide o korupciu. Myslel som si, že je to nejaký poplatok za odobratie vzorky, dokonca ani informovanie vopred som nepovažoval za problém," povedal Kiprop. Podľa jeho slov vykonal prevod, v čase, keď sa u neho v dome nachádzal iný komisár. Presnú sumu ani doklad tansakcie nezverejnil.

"Pán Kiprop poskytol niekoľko vyhlásení k procesu odoberania vzorky. Obvinenia preveríme, zo situácie sme sklamaní a znepokojení," cituje AIU portál insidethegames.biz. Disciplinárny orgán Medzinárodnej asociácie atletických federácii (IAAF) sa bude zaoberať iba otázkou porušenia antidopingových pravidiel pre avízo kontroly a prípustnosťou vzorky ako dôkazu.


Tagy: Asbel Kiprop

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA