Absolútna senzácia v Topoľčanoch: Tatran Prešov šokujúco prehral vo finále!

Na snímke tréner HK Agro Topoľčany Pavel Farář Na snímke tréner HK Agro Topoľčany Pavel Farář Zdroj: TASR – Milan Kapusta

TOPOĽČANY - Hádzanári Tatrana Prešov nezvládli druhý krok na ceste za obhajobou titulu slovenských šampiónov.

Zverenci trénera Slavka Golužu po jednoznačnom sobotňajšom domácom víťazstve 21:35 podľahli v stredu v druhom dueli finálovej série play-off Slovnaft handball extraligy mužov 2017/2018 na palubovke HK Agro Topoľčany tesne 27:28 (13:16) a nevybojovali si majstrovský mečbal.

Topoľčancom sa podarilo zaskočiť favorita, nad ktorým raz vyhrali aj v priebehu dlhodobej časti sezóny. Zároveň prerušili jeho obdivuhodnú sériu 30 víťazstiev v play-off za sebou, ktorá trvala od rozhodujúceho súboja v sezóne 2006/2007.

Vďaka vyrovnaniu na 1:1 majú taktiež istotu minimálne štvorzápasovej finálovej série a ešte jedného domáceho duelu. Najbližšie sa však predstavia v centre Šariša. Tretie meranie síl o zlato je na programe v sobotu 12. mája od 18.00 h v Tatran handball aréne.

Hádzaná - Slovnaft handball extraliga mužov 2017/2018 - finále play-off - druhý zápas (hrá sa na 3 víťazstvá) - streda:
HK Agro Topoľčany - Tatran Prešov 28:27 (16:13) - stav série 1:1

HK Agro: Králik, Javorček - J. Briatka 1, Janíček 1, E. Masaryk, D. Michalka 2, Ivanicja 3, Miženko, Ivanov, Cigáň 4/1, Hlinka 5, Jadroň 9/2, Minarovský, Ďurček, Žilinčík 3, Kučer

Tatran: Cvitkovič, Čupryna - Rábek 5/1, Butorac 3, Hrstka 5/1, Lapajne, D. Krok 6, Babič, L. Urban 4, Pekár, Číp 3, Vučko 1, Abramovič, Kasal
Pok. hody: 5/3 - 2/2, vylúčení: 3 - 3, ČK: 57. Cigáň - 43. Rábek, rozhodovali: Budzák a Rudinský, 680 divákov

Pavel Farář (tréner HK Agro Topoľčany): "Dôležité bolo, že sme v I. polčase za stavu 3:6 nespanikárili a ďalej sme hrali trpezlivo. Fantastickou obranou, zákrokmi brankára Králika, gólmi v útoku, ale aj dodržiavaním taktických pokynov a sa nám podarilo vývoj otočiť. Prešovčanom dnešný zápas nesadol, vybrali si slabšiu chvíľku a my sme ju dokázali využiť. Podali sme výkon na hranici našich možností, v koncovke sme mali aj trochu šťastia, ale to k tomu patrí. Rozhodujúci gól sme dali po oddychovom čase, keď nám tri - štyri sekundy pred koncom vyšlo to, čo sme si povedali. Som neskutočne šťastný, že sa nám podarilo splniť náš cieľ v tejto finálovej sérii a ešte k tomu pred naším publikom, ktorému ďakujem za vytvorenú atmosféru."

Ľubomír Jadroň, najlepší strelec Topoľčian: "Vieme aká je sila Prešova, ktorý chcel finále ukončiť už po troch zápasoch. My sme mu tento zámer chceli prekaziť a to sa nám podarilo, takže úlohu sme splnili. Toto víťazstvo chutí veľmi dobre a o to viac, že sme rozhodli v úplnom závere."

Slavko Goluža, tréner Tatrana: „Blahoželám domácemu mužstvu. Táto prehra ide na náš štít. Prvý polčas sme neodohrali tak, ako sme mali a ako musíme odohrať. V prvom rade obrane chýbala agresivita, mali sme zlý pohyb, nefungovalo prehusťovanie obrany a ani brankári neboli rozchytaní. Útočili sme potom na plnú obranu, domáci bojovali a boli dostatočne agresívni. V druhom polčase sme hru zlepšili, rozchytali sa brankári a na konci, keď sme mali zápas zlomiť vo svoj prospech, sme zle odohrali presilovku, dostali gól a zápas prehrali. Urobili sme príliš veľa chýb na to, aby sme v takomto zápase zvíťazili.“

Dominik Krok (spojka Tatrana Prešov): "Nemyslím si, že na dnešnú prehru malo vplyv naše vysoké domáce víťazstvo. Skôr sme mali v hlavách to, že sa už nič nemôže stať a že už je koniec. Chceli sme vyhrávať 2:0, no séria je po tomto zápase vyrovnaná, čo nás všetkých veľmi mrzí. Chceli sme sériu ukončiť doma, ale bohužiaľ, prehrali sme o gól. Potrebujeme dať hlavy hore a ísť ďalej.“

Tatran začal lepšie, L. Urban ho na začiatku 9. min poslal do trojgólového vedenia (6:3). Ešte v 14. min bolo 9:6 pre hostí, ale domáci rýchlo otočili vývoj I. polčasu a na koncu druhej desaťminútovky po góle Michalku prvýkrát naklonili skóre na svoju stranu (11:10). Agru, ktorému chýbal skúsený brankár Meluš, lepšie zvládlo aj záver úvodného dejstva. Ivanicja v 27. min zvýšil už na 15:11. Topoľčanci išli na prestávku za nádejného stavu 16:13.

Ich vedenie hneď po zmene strán a nepremenenom pokutovom hode zvýšil J. Briatka, ale na neudržanie bol najmä Jadroň, ktorý svojím ôsmym gólom v dueli upravil v 36. min už na 19:14 a rodilo sa prekvapenie. Štvrťhodinu pred koncom bolo 23:18 pre domácich, ktorí si však následne vybrali slabšiu chvíľu.

Prešovčania už bez diskvalifikovaného Rábeka za necelé štyri minúty skorigovali na 22:23 a neskôr dva góly D. Kroka znamenali vyrovnanie na 24:24. Hrstka v 53. min už opäť posla úradujúceho šampióna do vedenia 25:24. Topoľčanci však otočili na 27:26. Krok síce v poslednej minúte vyrovnal, ale domácim hrdinom bol sekundu pred koncom Žilinčík (28:27).

Viac o téme: Tatran Prešov HK Agro Topoľčany