VIDEO Kolumbijčan Chaves prvý na Etne: Do ružového jeho tímový kolega Simon Yates

Brit Simon Yates sa na Gire obliekol do ružového
Brit Simon Yates sa na Gire obliekol do ružového

ETNA - Kolumbijčan Esteban Chaves z tímu Mitchelton-Scott sa stal víťazom atraktívnej 6. etapy na pretekoch Giro d'Italia zaradených do cyklistického kalendára UCI WorldTour. Náročná horská previerka so štartom v Caltanissette (164 km) a záverečným 15 km dlhým stúpaním ku kráteru sopky Etna na Sicílii bola demonštráciou sily austrálskeho družstva Mitchelton-Scott.

Víťazný Chaves prišiel do cieľa vo výške 1730 m plece pri pleci so svojím tímovým kolegom Britom Simonom Yatesom s náskokom 26 sekúnd pred Francúzom Thibautom Pinotom (Groupama-FDJ). Ten doviedol na Etnu skupinu favoritov, v ktorej nechýbali obhajca celkového prvenstva Holanďan Tom Dumoulin (Sunweb) na ôsmom a Brit Christopher Froome (Sky) na desiatom mieste.

Novým lídrom celkového priebežného poradia sa stal Simon Yates, ktorý o 16 sekúnd predstihol Dumoulina. Na tretie miesto sa predral Chaves s odstupom 26 sekúnd. Doterajší prvý muž Gira Austrálčan Rohan Dennis prišiel na Etnu s vyše minútovým mankom a celkovo spadol na šiestu priečku (+53 s). Brit Christopher Froome je ôsmy (+1:10 min).

"Toto je najlepší štart do Gira, aký si viem predstaviť. Vydal som sa do úniku s Jackom Haigom a musím sa mu za to poďakovať. V samom závere sme išli spolu so Simonom Yatesom, ja som zvíťazil a on je v ružovom. Môže byť niečo neuveriteľnejšie? K tomu mám ešte dres najlepšieho vrchára, je to ako sen," povedal Esteban Chaves. "Cítil som sa n závere dobre, preto som to vyskúšal. Pozrel som sa po ostatných a tí sa len dívali po sebe a nereagovali. Som rád že to vyšlo," uviedol Simon Yates.

Z pôvodného početného úniku zostala v záverečnom stúpaní na Etnu vpredu pred pelotónom osmička jazdcov, z ktorých 5,3 km pred cieľom zaútočil Kolumbijčan Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Za ním sa začala odohrávať očakávaná bitka favoritov pre celkové poradie. Ešte pred príchodom do prudkej pasáže tempo udával Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), Chaves mal približne polminútový náskok. V posledných troch kilometroch už mal toho dosť priebežný líder Rohan Dennis (BMC Racing) a začal zaostávať. Jeho manko narástlo 2 km pred cieľom na 50 sekúnd. Zo skupiny favoritov šikovne zaútočil Simon Yates (Mitchelton-Scott) a vydal sa stíhať svojho tímového kolegu Chavesa. Čoskoro ho dostihol a spoločne mierili za víťazstvom v etape. V samom závere energickejší Yates prepustil víťazstvo Chavesovi, ktorý takmer celú etapu strávil v úniku. Ruky nad hlavou v podaní druhého Yatesa znamenali, že Giro má nového muža v ružovom.

Výsledky - Giro d'Italia 2018:

6. etapa (Caltanissetta - Etna, 164 km): 1. Esteban Chaves (Kol.) Mitchelton-Scott 4:16:10 h, 2 Simon Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott, 3. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ +26 s, 4. George Bennett (N. Zél.) LottoNL-Jumbo, 5. Domenico Pozzovivo (Tal.) Bahrain-Merida, 6. Miguel Angel Lopez (Kol.) Astana Pro Team - všetci +26.

Poradie po 6. etape: 1. Simon Yates (V. Brit.) Mitchelto-Scott 22:46:03 h, 2. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb +16 s, 3. Esteban Chaves (Kol.) Mitchelton-Scott +26, 4. Domenico Pozzovivo (Tal.) Bahrain-Merida +43, 5. Thibaut Pinot (Fr.) +45, 6. Rohan Dennis (Aus.) BMC Racing +63,... 8. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +1:10 min.


Tagy: Giro d'Italia Esteban Chaves Simon Yates Etna

Zdroj:
SITA
Foto:
Facebook - Giro d'Italia

DISKUSIA