Významný krok v kariére volejbalového reprezentanta: Petráš mieri do klubu svetovej extratriedy!

Michal Petráš
Michal Petráš

FRIEDRICHSHAFEN - Slovenský volejbalový reprezentant Michal Petráš pred začiatkom novej sezóny spravil významný krok vo svojej kariére, upísal sa poprednému európskemu klubu z Nemecka VfB Friedrichshafen. Informuje o tom web agentúry Sportfin, ktorá zastupuje tohto 21-ročného smečiara.

Do tímu aktuálneho nemeckého vicemajstra a piateho mužstva konečného poradia tohtosezónnej Ligy majstrov si humenského rodáka vyhliadol renomovaný belgický tréner Vital Heynen. Štyridsaťosemročný rodák z Maaseiku vedie VfB od roku 2016, od februára tiež je trénerom úradujúcich majstrov sveta Poliakov.

"Jedného krásneho dňa mi prišla správa na WhatsApp z nejakého neznámeho čísla od trénera Vitala Heynena. V prvom momente som zostal zaskočený, ako je možné, že tréner svetového kalibru mi osobne píše, že sa chce porozprávať. Bol som presvedčený, že Friedrichshafen môže byť jednou z veľkých možností, kde by som sa mohol posunúť herne, ľudsky a aj mentálne," povedal pre web agentúry Sportfin Petráš, ktorý od roku 2016 pôsobil v rakúskom SK Posojilnica Aich/Dob, v tejto sezóne s ním získal rakúsky titul. Pred odchodom do zahraničia pôsobil v COP Trenčín a Chemese v rodnom meste. "Veľa informácií ohľadom prostredia Friedrichshafenu zatiaľ nemám, určite si po čase naštudujem, čo sa tam dá všetko robiť, viem len, že je to turistické mesto v blízkosti švajčiarsko-rakúskych hraníc," skonštatoval 191 cm vysoký Petráš, ktorý vyčnieva výbornými "skokanskými" vlastnosťami (smečiarsky dosah 352 cm podľa webu Európskej volejbalovej konfederácie).

Friedrichshafen dlhodobo patrí medzi nemeckú i európsku elitu. Na konte má 13 nemeckých titulov: po piatich v sérii (1998 - 2002) neskôr pridal sedem v sérii (2005 - 2011), dosiaľ naposledy sa z tohto úspechu tešil v roku 2015. V tohtosezónnom finále play-off ako úradujúci šampión Nemeckého pohára prehral 2:3 na zápasy s Berlínom Recycling Volleys; zmazal manko 0:2 na zápasy, no v stredu doma v rozhodujúcom piatom meraní síl podľahol (0:3).

VfB v roku 2007 triumfoval v Lige majstrov, v jeho kádri vtedy tiež boli slovenskí reprezentanti Lukáš Diviš starší a Róbert Hupka. V aktuálnej edícii LM Friedrichshafen stroskotal tesne pred bránami Final Four, v play-off 6 nestačil na poľský klub ZAKSA Kedzierzyn-Kožle (2:3 vonku, 0:3 doma). Predtým v play-off 12 si ako suverénny víťaz základnej B-skupiny (bilancia 6-0) poradil s národným rivalom z Berlína (3:2 vonku, 3:0 doma). V minulosti v tomto klube pôsobili aj Richard Nemec a Juraj Zaťko; aktuálne v kádri je bratislavský rodák Tomáš Kocian, tento 30-ročný nahrávač má aj nemecké občianstvo.

"Friedrichshafen vychoval veľa svetových hviezd, mojou motiváciou bolo určite napredovať a zlepšovať sa každým dňom, nakoľko volejbal je môj džob a určite sa ním chcem v budúcnosti živiť. V neposlednom rade mi nechýbala ani motivácia, pokiaľ ide o trénera. Pod vedením Vitala Heynena by si určite veľké množstvo hráčov chcelo zatrénovať." Heynen na reprezentačnej úrovni v minulosti viedol Nemecko a Belgicko, s Nemcami získal bronz na MS 2014 v Poľsku.

Michal Petráš vlani zažil debut na majstrovstvách Európy, tie sa konali v Poľsku. Nechýba ani v nominácii trénera Andreja Kravárika na blížiacu sa Zlatú európsku ligu 2018. "Reprezentácia je vždy niečo nové v porovnaní s klubom, je to taký nový impulz pre hráča. Určite sa teším na nové prostredie a na staronových známych. Veľa času na prípravu na európsku ligu nie je, keďže už o týždeň nás čaká prvý zápas proti Estónsku," uzavrel pre web agentúry Sportfin Petráš.


Tagy: Michal Petráš VfB Friedrichshafen Vital Heynen

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA